Více

IDnes, kam kráčíš? Aneb Pár metod na pošramocení renomé zavedeného média

Server iDnes zavedl novou bezva fintu, která navyšuje počet rozkliknutí článku, aniž čtenář chce. To by nemělo ujít pozornosti jak čtenářům, tak administraci ostatních serverů. Je to totiž kouzelné. A funguje to pro IE, kdežto pod Mozilla Firefox ne.

Pod článkem z rubriky Kraje a jiných se mi 31.3. podařilo třikrát kliknout v okénku pro vložení příspěvku, ale zrovinka v tom okamžiku popojela obrazovka tak, abych třikrát znovu rozklikla článek – trefila jsem se myší nikoli do okénka, ale jako na zavolanou na titulek článku. Dobré? A tak to funguje v celé rubrice Zprávy, ale na příklad v Ekonomika a Finance, či Technet nikoli. Myslím si, že je to dost dobré.

Náhoda to není, tohle je záměr, který může připadat jako podraz, nebo jako obchodní trik, nebo jako test pozornosti čtenáře, nebo jako leccos – na příklad jako další kamínek do mozaiky čistokrevné křišťálovosti Křišťálové lupy, kterou si opakovaně uzurpuje právě tento server.

Jak se zdá, úroveň serveru je možno úspěšně kazit mnoha způsoby, dokonce souběžně a v synergii. Nejoblíbenější metodou je zřejmě neznalost češtiny a páchání šílených větných konstrukcí a hrubek spěchajícími a s češtinou urputně, tvrdohlavě a vytrvale zápolícími redaktory. Další skvělá metoda je ochraňování tendenčních názorů v diskuzích a likvidace těch „z ulice“ s pomocí ochotných diskuzních štváčů, agentů a kopírovačů téhož textu stále dokola, někdy i napříč diskuzním spektrem vícero médii.

Pokud server má rubriku Blogy, může své kvality vylepšit nadržováním „spřáteleným“ bloggerům a odstavení těch, co byli čteni lidmi neznámými, pro redakci asi nepřínosnými, těmi „z ulice“.

A zatím asi málo využívanou, možná pro některé zrovna objevenou metodou se stane navíc ještě okaté švindlování s číslem čtenosti podskakováním titulku pod myš, nastraženou na vložení diskuzního příspěvku.

Jestli iDnes má dodat další kamínek do obrázku Babiše, pak má Andrej Babiš nejvyšší čas svolat si zodpovědné šéfy ke konstruktivním rozhovorům. Nebo může hrát roli benevolentního oslíka Otřes se, nakoupivšího médium, které mu tým pracovníků znehodnotí tím, že odpudí čtenáře jinam.

IDnes už totiž dávno není jediným zpravodajským serverem na internetové scéně. Ke všemu dnešní čtenář už není včerejší. Možná ale o to právě jde – iDnes zůstane pro pár včerejších a nově, zajímavě, netendenčně, bez nadržování „vyvoleným“ a stranění jednomu, tomu „správnému“ názoru, s cílem být nestranným se pokusí oslovit dnešní čtenáře.

Je jich stále více a je těžké vybrat některé z těch skromných, ale zkusím: jeden regionální: Ostrava-online.cz, jeden nejstarší: Neviditelnypes.cz, jeden otevřený všem názorům bez cenzury, i kdyby šly proti vlastní redakci: Czechfreepress.cz, a jeden, kde čtenář najde své oblíbené bloggery z iDnes.cz, tentokrát i ty, kterým iDnes zatnul tipec: Netmedium.cz.

Mimochodem – mnoho serverů dovoluje čtenáři přejít do diskuze bez dalšího prokliku. IDnes k nim nepatří. I to může být důvod, proč je iDnes v soutěži o nejvíce prokliků nejlepší, jedničkou, na špici., čili vítězem soutěže o počet prokliků.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+