Více

Pořiďte si videoblog – už je mu deset let!

Blogovat se dá všelijak. Ať už si blog zavedete kdekoliv, můžete prakticky okamžitě plkat na jakékoliv téma. A pokud plknete někomu do noty nebo proti notě, můžete čekat někdy i docela dobrou smršť názorů (někdy i nadávek). Psát na blogy se dá pod svým jménem (odvážné) anebo pod nějakým nickem, takže nick neriskujete. Ale i pokud blogujete pod svým jménem (někteří ješitové si na profil dají – jako já – i svou fotografii), pak musíte počítat s tím, že ty nadávky, které schytáte, jsou odeslány vesměs anonymy. Ještě jsem neslyšel, že by vešlo ve známost, že Jay6 je Jaroslav Opička (například), hinny je Josef Sova nebo technik4 je… ale kdo si má vymýšlet další jména.¨

Blog je užitečná platforma k výměně názorů. Stačí napsat do titulku slovo Paroubek a hned máte přes deset tisíc čtenářů. A diskusi jako blázen. Holt oranžová je jen kousek od rudé a to je barva, která dráždí. Mít blog je ale málo, chtělo by to videoblog a videodiskusi. To by bylo maso. Video blogování neboli vlogging nebo vidblogging přitom není zas až taková horká novinka. Je tady už pár let. První videoblog vložil na internet pravděpodobně americký zpěvák Adam Kontras. Bylo to někdy touhle dobou v roce 2000, takže vlastně slavíme deset let video bloggingu. Jupí. V zahraničí užívají videoblogů některé rozhlasové a televizní stanice, aby tím zvýšili interaktivu se svými posluchači či diváky.

U nás – pokud chcete někam umístit svůj videoblog – máte největší šanci na you tube. Odkazů tam je pravda kolem tří set tisíc (jenom za dnešek jich tam přibyla tisícovka), ale moc českých videoblogů tam není. Respektive špatně se hledají. Našel jsem tam namátkou jen videoblog Živě.cz, což není ani osobnostní blog. A tak jediný český videoblog, o kterém vím, že je stoprocentně osobnostní, si na youtube pěstuje zpěvák Michael Foret. Vytvořil už čtyři a v tom posledním dokonce pečlivě představuje svou kapelu. Videoblog je bezesporu velmi účinný nástroj vlastní propagace. Stačí pak odkaz rozpinkat na fejsbúky a podobná místa, kde se virtuálně shlukují lidé a je to!

Byl jsem zvědav, zda-li formu videoblogu využívají alespoň tuzemské televizní stanice. Na stránkách Novy jsem našel jen videoblog Tomáše Krause z MFF v Karlových Varech (to bylo před půl rokem), a od té doby nic. Na stránkách Primy není nic a na ČT jakbysmet.

Je to škoda, protože videoblog a případně videodiskuse by postavila debatéry tváří v tvář a bylo by zajímavé, zda by nám typicky česká odvaha umožnila, abychom si do očí říkali svoje názory. Přitom by pro začátek stačilo, kdybychom své videoblogy namlouvali i na obyčejný telefon a odesílali formou MMS. Konečně bych viděl na vlastní oči, jak vypadá Jay6, hinny anebo technik4.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+