Více

Podomní obchodníci v digitální době

Tu dobu už nikdo nepamatuje, já jen matně a něco z vyprávění. Ta profese téměř vyhynula: podomní obchodníci. Chodili dům od domu a nabízeli svoje služby. Z dětství se mi ozývá sytý hlas, který dole v domě hlasitě volal: dráááátujeme, léééétujeme! Brousíííííme nožéééé! A nájemníci domu se sbíhali, aby si nechali zadrátovat prasklý hrnec (dnes by letěl do odpaďáku), něco zaletovat (vidíte, už ani nevím, co se tenkrát letovávalo) či nabrousit nože (tuhle službu abyste dneska hledal … no, nejspíš na internetu). Tatínek Oty Pavla (alespoň podle jeho knížek a filmů) nabízel vysavače. A byl nejúspěšnějším obchodníkem (dnes bychom řekli dealerem) té doby.

Malá odbočka, anekdotka na toto téma pro osvěžení: Jeden dealer s vysavači měl takový trik. Nasypal v předsíni na podlahu smetí a řekl: Když to do minuty tímto vysavačem nevysaju, tak to smetím sním. Většinou to do minuty vysál. Až jednou narazil, když se majitel bytu dal do hurónského smíchu a řekl: To jsem moc zvědav, co uděláte. Nám totiž nejde proud.

Pravda, pomalu vymizely i prudiči s herbalifem a jen tak tak se udržují Avon Lady nabízející kosmetiku. Ale pravda je, že nás už dlouho nikdo neobtěžoval. Co se však rozmáhá a kvůli čemu to píšu, že v nejméně vhodné chvíli (někdy i pozdě večer) zazvoní váš mobil a někdy milý, ale často i špatně vyslovující a vyloženě nepříjemný hlas, vám začne nabízet nejrůznější služby. Anebo dělá průzkum. Zrovna před chvíli volala (naštěstí s milým hlasem) dealerka jedné telefonické firmy. Zatímco proti spamu (víte, že je to lančmít?) jsou všelijaké prográmky, které přesměrují dotěry do zvláštní schránky, a ta se průběžně maže, proti nežádoucím telefonátům se neubráníte. Pravda, nemusíte brát neznámá čísla, ale pokud máte profesi, kdy neznámá čísla brát musíte, pak máte smůlu. Jednu firmu, která volala opakovaně, jsem prosil, aby si mne vymazali z databáze, ale marně. Pak jsem si čísla ukládal pod jménem „Nebrat, opruz!“, ale brzy jich bylo tolik a ty mršky volaly pokaždé z jiného čísla.

Na můj dotaz, odkud moje číslo milí dealeři vzali, vždy drze prohlásili: vybral nám ho generátor náhodných čísel. Tůdle nůdle! Sedmkrát za týden? Ale jestli je to pravda, nevíte někdo, kde se takový generátor náhodných čísel nachází? Třeba bych se s ním dohodl tak jako zajíc v pověstné anekdotě o medvědovi, kterou vám budu vyprávět, pokud se v diskusi objeví nejméně deset lidí, kteří mne o to poprosí.

A pokud jde o ty „kybernetické podomní obchodníky“, pak asi budu dál muset jejich nečekané telefonáty trpět. Anebo máte jiný nápad?

Čenda
Čenda (neregistrovaný) 90.178.195.---
5. 11. 2010 15:42 Nový

To jste na tom Ivane dobře

To jste na tom Ivane dobře. Máte zkušenosti pouze s mobilem. Pokud máte ale i pevnou linku, tak co týden volají "milé hlasy" také. Příklady: průzkum trhu, anketa, byl jste vybrán..., vyhrál jste..., byl jste vylosován, kolik platíte měsíčně za telefonní poplatky? atd. atd. Další otravové Vám zazvoní i u dveří a nabízí hlavně nové tarify (zase horší, než byly ty stávající). U východu z metra I. P. Pavlova Vás zastavují také různí "průzkumníci" čehokoliv. Včera po opouštění jednoho velkého řetězce mne přepadli dva a nabízeli služby pohybového aparátu a další nějaké šmínky. Večer na Královské cestě jsme byli otravování a vybízeni jedním individuem k návštěvě jednoho nočního podniku. Docela by mne zajímalo, zda je to i jinde ve světě. Jsem již blízko tomu abych tyto průzkumníky a naháněče poslal vždy do p....e. Amen

AnthonyX
AnthonyX (neregistrovaný) 89.102.152.---
5. 11. 2010 23:16 Nový

CTU zridil novou telefonni predvolbu za 600CZK

CTU zridil novou telefonni predvolbu za 600CZK. Co takhle si ji poridit a kazdemu takovemuto volajicimu suse sdelit ze pro tyto obchodni volani mam specialni cislo a at mi zavola na nej. Ja si potom docela rad vyslechnu aktualni nabidky cehokoli :-D
P.S. vtip bych si dal pls.

Petr
Petr (neregistrovaný) 89.190.90.---
6. 11. 2010 19:22 Nový

Ještě jsou taky bezva ty SMS výzvy k vyzvednutí MMS na TM

Ještě jsou taky bezva ty SMS výzvy k vyzvednutí MMS na TM. Nestačí, že člověk platí paušál. Je potřeba ještě prodat mu nějaké vyzvánění, nebo pitomé obrázky a pod. Moderní technologie jsou bezva. Taky jsem zvědav na toho medvěda.

Ivan Rössler
Ivan Rössler (neregistrovaný) 85.161.108.---
6. 11. 2010 19:52 Nový

Jste první

Jste první. Ještě devět. Ale pokud se neozvou, dostanete medvěda jen Vy.

David
David (neregistrovaný) 213.235.145.---
21. 11. 2010 13:38 Nový

těchto lidí se tato doba nikdy nezbaví

těchto lidí se tato doba nikdy nezbaví.... nezbyde nám, než se s tím smířit.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+