Více

Partička

Byl jsem se včera (14. 2.) podívat na natáčení prvních dvou dílů Partičky, kterou natáčí televize Prima. Poměrně pikantní na tom je, že tak činí ve spolupráci s Markízou, která je slovenským dvojčetem Novy. Další pikantností je, že tři hlavní protagonisté přišli čerstvě z Novy, a sice Richard Genzer, Michal Suchánek a Ondřej Sokol (první dva pořad Mr. GS moderovali, Ondřej Sokol ho režíroval). Zdá se, že Nova postupně ztrácí své tváře, tvůrce a pořady. A Prima se nerozpakuje okamžitě dát práci Jiřímu Adamcovi, prostor České Miss a bůhví, co přijde dál.

Byla to právě Nova, která poprvé přišla s improvizačními pořady. Spustila na svém začátku hned dva. Jeden se točil v divadle a jmenoval se Ruská ruleta. Improvizované scénky na témata diváků losovaná z osudí před zraky diváků v sále tvořili Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. I oni měli nejprve mimo scénu, později na scéně (jako Partička), k dispozici garderobu i rekvizity, ze kterých si mohli, během pěti minut na přípravu, vybrat. Těch pět minut vyplňoval zprvu sám, později s Markem Vašutem, Marek Eben. Druhý projekt byl pod taktovkou televizně nedoceněného herce, režiséra i autora Antonína Procházky. Jmenoval se Tajný závod, odehrával se na ulici, a protagonisté v něm plnili za dozoru skrytých kamer určité úkoly, do nichž vtahovali nic netušící kolemjdoucí. Oba dva pořady dramaturgicky skvěle vedl dr. Jan Czech. Jemu byla později svěřena Schillerstrasse, kterou Nova uvedla pod názvem Zvoňte dvakrát! Bohužel během příprav dr. Czech těžce onemocněl a v průběhu příprav se musel práce ujmout jiný dramaturg. I tento pořad, který v té době slavil velké úspěchy v Německu, byl postaven na improvizacích. Herci dostávali do sluchátek pokyny a ostatní museli na změny pohotově reagovat. Bohužel tento pořad se nám na Nově moc nepovedl. Pravděpodobně také odstartoval postupný zánik zábavy na Nově.

Nyní s podobným pořadem přichází Prima, která od Markízy převzala i název Partička. Pořad není původní a jako většina formátů tohoto typu má své kořeny v britském rozhlase. V roce 1988 přešel na britský televizní Channel 4 a až o deset let později na americkou ABC. Najdete ho pod názvem Whose line is it anyway. Není to tedy žádná horká novinka. Nicméně Prima včera natočila první dva díly (dnes točí další dva) a tak od března můžeme pořad vidět i na našich obrazovkách. Po dvou dílech se projekt těžko hodnotí, ale zdá se, že Prima měla šťastnou ruku. Především Michal Suchánek přichází s velice tvořivým humorem a jednotlivé akce dokáže rozehrát s jistou bravurou. O dobrém herectví Ondřeje Sokola jsem přesvědčen už delší dobu, ale i on přicházel s řadou skvělých gagů. Výborní byli i Richard Genzer a Igor Chmela.

Pořad je rozčleněn do jakýchsi rubrik, které se zřejmě budou opakovat, ale pokaždé s jiným tématem. Ty do pořadu vnáší režisér na scéně Dan Dangl.  Například protagonisté  musí improvizovat scénku na dané téma a ještě v průběhu scénky postupně střídat nálady, které jim přikazuje obrazovka. Skvělá je například nedělní chvilka poezie, ve které  herci na dané téma improvizovali ve verších. Vtipné je, že často jeden z herců téma nezná a musí se tak zvaně „chytnout“. Řvali jsme smíchy při „etiopštině“ Igora Chmely, který měl vojákům vysvětlovat, jak použít zbraně na zastrašení nepřítele. Suchánek, aniž by toto téma znal, měl překládat z nesrozumitelné „etiopštiny“. Divák, který věděl, o co jde, se bavil tím, co Suchánek „překládá“. Vrcholem pak byla hádka obou protagonistů právě v „etiopštině“.

Nemá smysl pořad popisovat. Jak říkají Japonci: je lépe jednou vidět než dvakrát slyšet. I kdybych měl sebelepší vypravěčský dar, těžko popíši všechny nuance pořadu. Ale přiznám se, že mám pro humor Suchánka a Genzera jistou slabost a už z tohoto důvodu budu pořadu držet palec.

dawe
dawe (neregistrovaný) 78.136.136.---
15. 2. 2011 11:28 Nový

Chci se zeptat, jak se jmenoval ten improvizační pořad na Primě

Chci se zeptat, jak se jmenoval ten improvizační pořad na Primě, který uváděl Josef Carda? Myslel jsem, že to je právě to Zvoňte dvakrát, ale matně si vzpomínám, že to skutečně bylo na Nově a po čase Prima odvysílala (také neúspěšně) takřka stejný formát.

Ivan Rössler
Ivan Rössler (neregistrovaný) 62.245.68.---
15. 2. 2011 11:37 Nový

Ten program se jmenoval Konečně jsi tady!

Ten program se jmenoval Konečně jsi tady! a Carda ho moderoval. Problém je v tom, že zatímco třeba v Německu jsou improvizační show i stand up commedy velice oblíbené a poměrně levné, u nás jsme diváky zmlsali velkými show. Ale věřím, že Partička si svoje publikum najde. Vzpomenete si na podobné rozhlasové projekty Radio Mama, které se pak z Českého rozhlasu odstěhovalo do vlastního rádia (Limonádový Joe)? Stejně tak rozhlasová Rodinka Kaisera a Lábuse je svým způsobem další geniální odnož téhož. Ale nechtěl jsem tím zatěžovat svůj článek, protože by byl neúměrně dlouhý a nikdo by ho nečetl.

Jan Potůček
Jan Potůček (neregistrovaný) 89.102.220.---
15. 2. 2011 12:09 Nový

Nemluvě o stand up show Na stojáka od HBO

Nemluvě o stand up show Na stojáka od HBO, odkud si před časem Barrandov vytáhnul Miloše Knora.

dawe
dawe (neregistrovaný) 78.136.175.---
15. 2. 2011 13:21 Nový

Díky za odpovědi

Díky za odpovědi. Já měl rád jako malý Ruskou ruletu, obě další improvizační show na Nově a Primě mě poté nezaujaly. Záleží samozřejmě na tom, jak jsou tyto pořady uchopeny. Také věřím, že Partička bude povedená a programy založené na improvizaci si tu získají stejnou oblibu jako třeba slovenská Partička nebo zmíněné show v Německu.

Alex
Alex (neregistrovaný) 213.151.217.---
15. 2. 2011 23:31 Nový

nespolupracuje s markízou

nespolupracuje s markízou, spoločnosť Maja nemá Markízou nič spoločné a Dangl ako autor námetu ho takisto môže predávať komu sa mu zachce

Ivan Rössler
Ivan Rössler (neregistrovaný) 62.245.68.---
16. 2. 2011 7:10 Nový

Ad Alex

Ad Alex. Pokud práva drží Maja, máte pravdu, že s nimi může nakládat podle toho, jak je dále sublicencovala. Obvykle ale Markíza držela s Novou a Prima s Jojkou. Dangl ale není autorem námětu, je to licence. Pochybuji, že by to Maja vyvinula sama. Ostatně v mém článku se o původu pořadu píše.

buko1
buko1 (neregistrovaný) 213.151.217.---
16. 2. 2011 11:57 Nový

To že Markíza držala s Novou a Prima s Jojkou nie je pravda

To že Markíza držala s Novou a Prima s Jojkou nie je pravda. JoJ začínala pôvodne ako slovenská sestra Novy a vysielala dosť veľa programov prevzatých práve z Novy. Až zmenou majiteľov jednotlivých TV sa dospelo do štádia Markíza - Nova (jeden majiteľ) a v podstate vynútená spolupráca JoJ - Prima.

Ivan Rössler
Ivan Rössler (neregistrovaný) 62.245.68.---
17. 2. 2011 6:30 Nový

Buko 1

Buko 1: Napsal jsem "obvykle". Když Nova začínala, už tenkrát ji spojovalo s Markízou CME, které mělo vlastnické vztahy s oběma televizemi. Poté, co Železný odešel od Laudera, pomáhala Nova na svět Jojce. Jako šéf zábavy jsem u toho byl a byl jsem i přítomen slavnostnímu spuštění. Jojky, která zpočátku přebírala hodně "nováckých" pořadů. Nova, aby pomohla Jojce, dokonce zakázala šíření signálu Novy ve slovenských kabelech.

Bára
Bára (neregistrovaný) 88.103.185.---
21. 2. 2011 19:28 Nový

Na českou Partičku si budu muset zvyknout

Na českou Partičku si budu muset zvyknout. Jsem velkým fanouškem slovenské a tam mají opravdu dobré herce. Genzerův a Suchánkům humor mi připadá poněkud trapný a ubohý.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) 193.245.34.---
22. 2. 2011 10:11 Nový

Souhlasím s Bárou

Souhlasím s Bárou. Také sleduji slovenskou Partičku a musím říct, že když ve slovenské Partičce hostovali Suchánek a Genzer, tak to spíše kazili a jejich "humor" občas nebyl ani pochopen.

Mudrlant
Mudrlant (neregistrovaný) 83.240.31.---
19. 2. 2011 18:39 Nový

Doporučuji brněnský projekt Comedyexpress co běží už asi rok

Doporučuji brněnský projekt Comedyexpress co běží už asi rok. Je velmi podobný Partičce a jejich herci jsou skvělí :-)

www.comedyexpress.cz

Petr S
Petr S (neregistrovaný) 90.176.245.---
22. 3. 2011 18:53 Nový

Strašně trapní

Strašně trapní, dávám jim tak max 2 měsíce vysílání.

klausschulze
klausschulze (neregistrovaný) 90.177.164.---
5. 4. 2011 11:52 Nový

S partičkou na Markíze se to skutečně nedá srovnávat

S partičkou na Markíze se to skutečně nedá srovnávat. Na Markíze je to vážně sranda, bez sprosťáren, vulgarit a exhibicionistických vystoupení Suchánka. Celý ten pořad v jejich podání působí velice trapně. Kdyby to dostali do rukou Kaiser s Lábusem, tak by to mělo úroveň. Tohle je fakt trapárna od začátku až do konce.

Tom.Kom
Tom.Kom (neregistrovaný) 78.156.143.---
5. 4. 2011 16:18 Nový

Fuj, fuj

Fuj, fuj. To je něco tak ubohého ta Partička!!!!!!!

Klára
Klára (neregistrovaný) 95.173.72.---
19. 8. 2011 18:34 Nový

Tajný závod si

Tajný závod si pamatuji

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+