Více

Může mít nevěrná televize věrné diváky?

Už potřetí za sebou propadl pořad Československá Superstar 2. Byl poražen reprízou Četnických humoresek a sledovanost nedosáhla ani milión diváků. Přitom Superstar se nedá tak snadno odsunout na vedlejší kolej jako turecká telenovela.

V Německu (Deutschland sucht den Superstar) běží tato soutěž od roku 2002 nepřetržitě. V současné době běží osmá řada, která se na RTL vysílá každou sobotu ve 20:15 a dokonce se v neděli reprízuje! Také v USA běží American Idol už desátou řadou.

Jak to vlastně bylo? Když britská ITV spustila v roce 2001 Pop Idol, který vytvořil producent Spice Girls Simon Fuller, byla to doslova bomba. Koncept okamžitě převzala řada zemí (celkem 46) a pořad dostal o rok později i nejvyšší ocenění na prestižním mezinárodním televizním festivalu Zlatá růže. Nicméně porotce prvních dvou ročníků Simon Cowell (byla to jeho produkční firma Syco) přišel s podobným nápadem a tak ITV po dvou letech vyměnila Pop Idol za X faktor. Fuller s Cowellem se pak soudili a nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání. Zatímco Idol ve světě přežil, ITV od té doby dělala X faktor, který se nakonec stal nejúspěšnější talentovou soutěží vůbec. A Simon Cowell dostal v Montreaux speciální Zlatou růži za svůj přínos televizi.

Jestliže většina televizí na světě byla věrná jednomu formátu, u nás je to poněkud jinak.

Česko hledá Superstar odstartovala  Nova v roce 2004 a vydržela to tři roky. V roce 2007 si dala pauzu, další rok si vyzkoušela X faktor, v roce 2009 spustila společně s Markízou první ročník Česko Slovenské Superstar a v roce 2010 poté, co jí Jojka vyfoukla Česko Slovensko má talent, zhrzeně a urputně přišla s vlastním (?) nápadem na Talentmánii. Letos se vrátila zase k Česko Slovenské Superstar.

Tuto roztěkanost jinde nenajdete. Spíše úvahy o změnách. Například ve Francii se o potřebách změn v soutěži diskutuje, protože i tam už po osmi řadách (televize M6 vysílá Nouvelle Star už od roku 2003) cítí jistou únavu formátu. Na příkladu Novy, která během těch let vystřídala snad všechny dostupné formáty talentových soutěží, lze ukázat, že tato formátová promiskuita nevede k ničemu dobrému.

Jsou jen dvě cesty: vydržet u jednoho formátu anebo ho změnit a zase vydržet u formátu následujícího. Jinak je to jako v té pohádce o tom, jak si v jedné jeskyni nacpete kapsy stříbrem, v další zlatem a ve třetí diamanty, abyste pak našli v kapse jen obyčejné kameny. Televizní divák má pocit, že televize mu nabízí něco starého, co už tady jednou bylo a co už sama opustila. Může mít nevěrná televize věrné diváky?

Tomáš
Tomáš (neregistrovaný) 213.29.233.---
5. 3. 2011 11:20 Nový

Dobrý den

Dobrý den. Já vám řeknu proč to tak je. Je to tím, že Nova stále žije ze své podstaty a řídí jí účetní a ne TV odborníci.

Jirka
Jirka (neregistrovaný) 89.102.161.---
6. 3. 2011 0:12 Nový

Tomáši dobrá věta z těma účetníma!!Ano je to tak Nova vytahuje stále

Tomáši dobrá věta z těma účetníma!!Ano je to tak Nova vytahuje stále stejné ohrané formáty jen aby zaplnila čas nic víc!!!

Ivan Rössler
Ivan Rössler (neregistrovaný) 85.161.100.---
7. 3. 2011 18:31 Nový

Neco jsem tady upravoval pomoci iphonu, je mozne

Neco jsem tady upravoval pomoci iphonu, je mozne, ze jsem to omylem smazal, ale je to snad zpatky.

Fox Mulder
Fox Mulder (neregistrovaný) 77.237.150.---
7. 3. 2011 23:57 Nový

Výborně, už je tu, díky

Výborně, už je tu, díky. ;-)

Anna
Anna (neregistrovaný) 84.42.251.---
8. 3. 2011 15:13 Nový

Vy to porad nechapete? TELEVIZE JE MRTVA!!!

Vy to porad nechapete? TELEVIZE JE MRTVA!!!
Nejen NOVA....vsechny televize......

Fox Mulder
Fox Mulder (neregistrovaný) 77.237.150.---
3. 3. 2011 23:58 Nový

Zajímavá úvaha..

Zajímavá úvaha...

Já hlavně nepochopil proč opustili ten X-faktor a přišli pak znovu se SuperStar. Taky jsem to bral jako krok zpět, protože X-faktor jsem bral jako další vývojový stupeň těchto soutěží. Přece jen to bylo zajímavější, akčnější, SuperStar je příliš "obyč", jde tam jen o ten postup dopředu a nic dalšího a je to vlastně jen omezeno věkově 15-30, kdežto X-faktor byl tuším neomezen a šlo tam o vzájemné soupeření tří skupin, které vedli jednotliví porotci.

dawe
dawe (neregistrovaný) 78.136.177.---
4. 3. 2011 15:05 Nový

Tak on X Factor neudělal Nově tak dobrá čísla jako předtím SuperStar

Tak on X Factor neudělal Nově tak dobrá čísla jako předtím SuperStar, ale podle mě si Nova v ten moment nějak neuvědomila celkový odliv diváků, který nastal s příchodem nových TV a který by zaznamenala jakákoliv jiná sebeúspěšnější show, a tak se po čase znovu vrhli na "osvědčenou" SuperStar v domnění, že čísla zase vyskáčou nahoru. Navíc druhá řada CS verze SuperStar se vysílá z donucení, protože Fremantle jim ji předhodil proto, aby se Nova s nima nemusela soudit za to, že udělala kopii originální talentové show na Primě. A X Factor, který je navíc díky obměně castingů, které se vysílají nyní z divadla, skutečně záživnější, ale ten už má také nakoupený Prima. Nova proto bude muset sáhnout po úplně jiných formátech, jestli bude chtít s tímhle typem show zase někdy uspět.

Leosz
Leosz (neregistrovaný) 90.179.55.---
7. 3. 2011 13:07 Nový

Tomáš

>Tomáš: Lépe bych to nenapsal.

Fox Mulder
Fox Mulder (neregistrovaný) 77.237.150.---
7. 3. 2011 17:52 Nový

Proč tu není můj komentář, který jsem sem vkládal jako první?

Proč tu není můj komentář, který jsem sem vkládal jako první? Jsem cenzurován, nebo jak?

cony
cony (neregistrovaný) 89.102.1.---
9. 3. 2011 21:31 Nový

Já se domnívám, že je to prostě pouze tím, že NOVA to neumí dělat

Já se domnívám, že je to prostě pouze tím, že NOVA to neumí dělat. A nehraje roli, jestli je to X Factor nebo Superstar. Oni místo toho, aby ukazovali skutečné talenty, tak 95% času zabírají spíše lidé do hvězdné pěchoty. Porota je naprosto nezajímavá. Ohraný Habera, o Osvaldové ani nemluvě a k tomu ještě rádobyzpěvák, kterého Češi skoro vůbec neznají. Myslím si, že se z hudební branže dají najít daleko sympatičtější a zajímavější lidi. A nasazenou korunou je samozřejmě opětovné zařazení Mareše. Nepopírám, že kdysi skutečně bavil, ale ta doba je už dávno pryč. NOVA obrovsky chybovala s Talentmanii, neponaučila se a teď to jako přes kopírák opakuje. Úspěch Československo má talent dokazuje, že to jde i jinak a lépe.

zdenek
zdenek (neregistrovaný) 94.113.75.---
20. 3. 2011 11:32 Nový

ja bych si prihodil

ja bych si prihodil: myslim, ze neuspech souteze tkvi spise v tom, ze to nikoho naprosto nezajima. tedy alespon v mem okoli neznam nikoho, kdo by tyhle estrady sledoval.

benzin
benzin (neregistrovaný) 90.182.94.---
22. 3. 2011 10:19 Nový

Ja mam za to, ze duvod proc muze byt Super Star (POP idol atd.)

Ja mam za to, ze duvod proc muze byt Super Star (POP idol atd.) uspesne po nekolik let v Nemecku, Francii, nebo Americe, bude zpusoben prevazne tim, ze tyto zemne jsou nekolikanasobne lidnatejsi nez CR. Proste kdyz mate v deseti milionech lidi 1 Langerovou, tak v nemecku jich maji 8, takze v klidu muzou mit kazdy rok po minimalne osum let, zajimave talenty. Kdezto proste u nas uz po prvni roce, pujde kvalita soutezicich dolu.

To same plati i o velikosti trhu a schopnosti uzivit mnozstvi hvezd takto generovanych. Proste CR ma jiste omezeni a neuzivime tolik hvezd jako Nemecko. Takze proste uz po druhe rade bylo jasne ze kromne Langerove se asi uz nikdo jiny neuchyti. To same plati i o generovani kvalitnich songu. Takze tyto nove Star (s vyjimkou Langerove) vetsinou zpivaji cavery, nebo totalni blitky. A to si cesky divak uvedomuje a vi ze Cesko Hleda Superstar neni nic vic nez nabliskane Karaoke a zadne dalsi zajimave talenty nepredvede.

Jan Tonka
Jan Tonka (neregistrovaný) 94.112.126.---
10. 5. 2011 20:56 Nový

To nemůžu souhlasit sice je ekonomická krize všude ale všechny

To nemůžu souhlasit sice je ekonomická krize všude ale všechny televize bojujou
je jasné že zábavné pořady a akční filmy přilákají mnoho lidí a je pravda že někdy to taky radši vipnu chtělo by sem tam něco oživit a doladit ale pořád to není k zahození pustot nějakej sladák 80 let prostě super star je pouze vyplnění
místěčka

Jan Tonka
Jan Tonka (neregistrovaný) 94.112.102.---
27. 5. 2011 15:06 Nový

Dobrý den prosím o radu logicky se v literárním scénáři má psát střih

Dobrý den prosím o radu logicky se v literárním scénáři má psát střih založen k pravému okraji za obrazem prosím podle teorie ne ale podle ukázky ano nechápu těd jsem stoho jelen děkuji moc námět a povídky které jsem četl jsem znich nadšený konkrétně z hororovích romantickích a doufám že budu nadšen i z filmových komickích pohádek akoraád jsem se styděl stouto otázkou přijít knihy budu číst dvě od paní však víte a od pana syelda J.T.

Jan Tonka
Jan Tonka (neregistrovaný) 94.112.102.---
27. 5. 2011 15:08 Nový

A proč a jak přesně číslovat obrazy dočtu se to v těchto knihách je

A proč a jak přesně číslovat obrazy dočtu se to v těchto knihách je to názorně zobrazeno co jsem si sehnal akorád to každý dělá jinak koinkrétně chci stálí potencial

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+