Více

Labutí píseň Superstar

Možná naposledy si společně zazpívali finalisté Česko Slovenské Superstar v pražské O2 areně. Nechci hodnotit úroveň koncertu, spíš se nabízí malé zamyšlení nad fenoménem soutěže, která – ačkoliv se konala už počtvrté – dokázala přitáhnout diváky k obrazovce a navzdory rychlosti s jakou byl koncert připraven a krátké době k prodeji vstupenek (normálně se prodávají několik měsíců předem) zlákat do areny více než osm tisíc diváků.

Prvním charakteristickým znakem je postupné vypadávání soutěžících. Někdo vypadne už v základním kole, takže ho televizní divák ani nezaregistruje, další se ve značné konkurenci probojují do finále, kde jsou postupně proséváni až k souboji dvou nejlepších o post vítěze a značný finanční obnos za vítězství a příslib cédéčka a pravděpodobně i zajímavé hudební kariéry. Právě ten značný obnos a případná pěvecká kariéra je to, co přiláká do soutěže tak značné množství účastníků.

Předcházející soutěže talentů (například Rozjezdy pro hvězdy) nabízely nepatrný zlomek finanční odměny a také trvaly příliš krátce a soustředily se jen na rychlé vítězství, takže televizní divák nestačil svého nového hrdinu ani příliš zaznamenat. Kdo si dnes vzpomene, že se Aneta Langerová v soutěži Doremi musela o své první místo dělit s dnes už zapomenutou zpěvačkou a v pořadu Rozjezdy pro hvězdy byla dokonce až druhá za Janou Fabiánovou. Proto bylo její vítězství v první řadě Česko hledá Superstar vlastně překvapením, protože si ji nikdo z předcházejících soutěží nepamatoval. Právě až systém Superstar postupným budováním hrdiny dokáže divákovi alespoň na nějaký čas nová jména doslova vpálit do hlavy. Nikdy už zcela nezapomene jména vítězů, ačkoliv podoby polozapomenutých zpěváků mu už pomalu blednou.

Dalším charakteristickým znakem Superstar je porota. Ta byla sice i v jiných pořadech (například Doremi), ale nikdy neměla tak předem danou a velice dobře promyšlenou úlohu. V první fázi být velice tvrdá až arogantní a postupně při zvyšování laťky přecházet do role fandovské, pokud je ovšem čemu fandit. I výběr porotců je velice sofistikovaný. Zatímco v Doremi se porotci měnili s každým kolem (soutěž byla spíš lepší verzí karaoke show než skutečným talentscoutingem), v Superstar je porota daná pro celou soutěž a je vybraná tak, aby splňovala úlohu kata, pokud je třeba. V Doremi se chválily i podprůměrné výkony!

Ačkoliv by měla Superstar být bojem na život a na smrt, konec konců odměna pro vítěze je více než zajímavá, je dalším charakteristickým rysem soutěže jistá pospolitost všech finalistů. Velmi rychle je představena společná píseň, jakási hymna soutěže a ta do hry vrací i vypadlé finalisty. Společně se jezdí na autogramiády, společný bývá i závěrečný koncert, společné bývá i turné, pokud je soutěž obzvlášť úspěšná. Finalista se stává členem exkluzivního klubu a dostává navždy jeho nálepku. Té se samozřejmě snaží rychle zbavit. Aneta Langerová například ihned po skončení soutěže se snažila ze sebe tuto nálepku setřást, jak nejrychleji to šlo a stejně se jí to nepodařilo.

Poslední charakteristický rys je, že po skončení soutěže se televize vesměs o finalisty přestává zajímat. Mají sice ze smlouvy vůči mateřské televizi jisté povinnosti, ale zájem televize klesá tak, jak postupně klesá zájem veřejnosti. Ostatně seznam jmen minulých ročníků je v naší paměti už příliš děravý, a pokud se hvězdičky neuchytí v nějakých muzikálech anebo se nestanou zajímavou potravou pro bulvár (že ano, Šárko Vaňková), pak sejdou z očí, sejdou z mysli. Televizní obrazovka přinese opět něco nového, něco neokoukaného. Sice na stejném principu (například bude hledat talenty napříč všemi žánry – Česko hledá talent), ale přesto alespoň v jiném střihu. A zase bude na co koukat, o čem mluvit a vstanou noví hrdinové.

Jan Potůček
Jan Potůček (neregistrovaný) 89.102.109.---
17. 1. 2010 9:47 Nový

Zajímavé

Zajímavé, o Anetě Langerové a jejích účastech Doremi či Rozjezdech pro hvězdy jsem vůbec netušil.

blueflash
blueflash (neregistrovaný) 213.220.217.---
18. 1. 2010 1:37 Nový

Je to skutečně tak

Je to skutečně tak, když se loni vysílal ten třídílný dokument o 15 letech Novy, tak to tam bylo.

offshore banking
offshore banking (neregistrovaný) 200.124.14.---
21. 2. 2011 6:27 Nový

Pf8ed pecti lety rozjela ned..ch p soutec9e kre1sy c8eske1 Miss

Pf8ed pecti lety rozjela ned..ch p soutec9e kre1sy c8eske1 Miss ktere1 ihned faspec9anec zae8ala c8 konkurovat soutec9ei Miss c8R. Svoji soutec9e ale neopou9ated na pf8ed9ated roe8nedk se mf99eeme tec9a..it zae8e1tkem roku 2010. Jejed propad v 9eebf8ede8ku souvised s pf8esycenedm trhu nejrf9znecj9aedmi soutec9eemi kre1sy jejich9e vedteczky majed ve svectec pod prf9mecrne9 vfdsledky...par ..par 11 LEO8a MARE8a 33 Modere1tor Lof2ske9 umedstecned 16 Kdo je to Nedostudoval Vysokou 9akolu ekonomickou nad titulem vyhre1la pre1ce v rozhlase.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+