Více

Karel got(t) talent

Když se Jojce a Primě podařilo vyfouknout Markíze formát Got Talent, odpověděla Nova s Markízou vlastním formátem Talentmania. Nastoluje to otázku, co si vlastně kupujete, když zaplatíte za licenci pořadu Got Talent a přitom konkurenční televize může klidně odstartovat formát vlastní, dalo by se říci na chlup stejný jako formát licencovaný a navíc ještě zadarmo.

Není to poprvé a naposledy. Když Nova ve svých začátcích licencovala formát Jeopardy (Risk), majitel licence zcela nesmyslně trval na tom, že soutěžící musí odpovídat otázkou. Příklad: Jak se jmenuje prezident České republiky? Odpověď nesmí znít: Václav Klaus, ale podle regulí soutěže musí zaznít otázka, například: Kdo je Václav Klaus? Tvůrci soutěže chtěli soutěžícím poněkud zkomplikovat život. Marně jsme vysvětlovali, že na rozdíl od angličtiny, kde je otázka dána striktně větnou konstrukcí, lze v češtině otázku vytvořit i intonací a tudíž toto pravidlo postrádá jakýkoliv smysl. Majitel licence trval na svém a dokonce nám napsal: V tom případě neděláte Jeopardy! Tím nám vlastně povolil přestat platit licenci, pořad mírně předělat a pod malinko jiným názvem Riskuj! ho vydávat za vlastní. U Wheel Of Fortune (Kolo štěstí) už jsme rovnou vytvořili vlastní formát, kde kolo štěstí (předtím již vypůjčené do Tutovky Českou televizí) jsme  nahradili ležatým kolotočem. Poulíček jeho otáčením pak pár let slavil úspěchy.

Těch příkladů je mnoho, nechci unavovat. Jenom podotknu, že tzv. formátová práva se ošetřují jen velmi nesnadno. Proto také, když si Nova koupila Big Brothera, mohla Prima nakoupit téměř stejný Vilagos (Vyvolení) a natrhnout tak Nově perka. Vyvolení neměly tak striktní pravidla jako Velký bratr a navíc charismatická Tereza Pergnerová v té době hravě strčila poněkud strojeného Mareše do kapsy. Prima se pak vybydlela sama dalšími řadami Vyvolených a vykrvácela střelena vlastní zbraní.

Bude zajímavé porovnat, která televize se s talentovou mánií porovná lépe. Zatím pomocí miliónů válčí o moderátory, podle mne zcela zbytečně, protože silný formát udělá i dobrého moderátora, zatímco dobrý moderátor ještě nemusí udělat silný formát. Když Stardance opustil Marek Eben, s přehledem ho nahradil méně populární Aleš Háma a pořad dělal srovnatelná čísla.

Co si vlastně Prima koupila, když Nova má totéž zadarmo? Koupila si programové know how, dobré jméno, technologický set a odborné poradenství, které vychází z celosvětově prověřených zkušeností. Nova naproti tomu umí lepší promo a pokud jsem dobře informován, nasadila do hry aktivní hledače talentů a nespoléhá se jen na papírové přihlášky vytištěné v novinách. A jsme u jádra celé věci. Nebude to jen boj o pořad jako takový, ale především o talenty, kteří možná jsou a možná nejsou na trhu. Třeba tu je nějaká Susan Boyle anebo skupina Diversity, která největší překvapení soutěže Britain´s Got Talent nakonec porazila. Možná tu nejsou. Která televize bude mít lepší talenty, tedy lepší a atraktivnější obsah, ta vyhraje. Proto bych v tuto chvíli nesoupeřil svými milióny o moderátora, ale napjal bych veškeré síly a pročesal tuto zemi křížem krážem, abych alespoň jednu malou Susan Boyle anebo malinkou skupinu Diversity našel. Pokud národ neotevře překvapením ústa a nebude si druhý den o soutěži povídat při cestě sockou, pořad nebude úspěšný. Nemám pravdu, Robine Hoode?

A tak zatím jednoznačně mohu prohlásit, že jediný zpěvák, který má skutečně talent, před kterým smekám, je Karel Gott. KAREL GOT TALENT!

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
19. 5. 2010 14:41 Nový

To je fakt, Karel Gott je stále tím nejlepším našim zpěvákem

To je fakt, Karel Gott je stále tím nejlepším našim zpěvákem ... at' se ten jeho zpěv někomu líbí, či nelíbí.

mimoon
mimoon (neregistrovaný) 90.181.184.---
13. 12. 2010 15:53 Nový

Líbí se mi už "od názvu" - jakkoliv tyto soutěže v tv nesleduju

Líbí se mi už "od názvu" - jakkoliv tyto soutěže v tv nesleduju, tak na net občas něco prosákne, a to je pak mazec 8-)!!!

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+