Více

Obecní rozhlas stále boduje

Stále velké množství obyvatel ČR žije v malých obcích a městysích. Poslední trend má dokonce stoupající tendenci, protože život a bydlení (ceny parcel) je zde stále levnější a výhodnější oproti městům (čistší vzduch, voda a klid). Chtěl bych touto cestou oprášit skutečnost, že v těchto obcích hraje obecní rozhlas stále obrovskou roli, i když už žijeme v éře internetu a digitálních technologií.

Dám příklad – obce zde na Domažlicku (Chodsko): minimálně pětkrát do týdne v nich zaslechnete úvodní znělku, která má upozornit obyvatele, aby vypnuli cirkulárky, motory traktorů a lidé v domech aby otevřeli okna. Výhradně se hlášení obecního rozhlasu koná vždy odpoledne, kdy už jsou lidé z práce doma. Vyjímečně i dopoledne, to když se např.hlásí o ztraceném domácím mazlíčkovi nebo prostě mimořádná vesnická událost (např.úmrtí).

V těch odpoledních hlášeních starosta či jiný zaměstnanec úřadu oznamuje chystání nedělního fotbalového zápasu, o chystané návštěvě veterináře kvůli přeočkování psů a koček, o tom, že druhý den bude jediný obchod s potravinami zavírat dříve z důvodu čerpání řádné dovolené prodavačky, o změně termínu svozu popelnic, o výsledcích hospodaření obce či naposledy o výsledcích voleb,  o upozornění místního zemědělského družstva, které se chystá sankciovat při dopadení mládeže, která se na svých moderních motorových čtyřkolkách (to je opravdu velký trend současnosti) prohání po jejich polích, loukách či lesích, a nebo se občané obce takto mohou dozvědět o chystaných výlukách v provozu elektrické sítě či vodovodu z důvodu opravy. Dále se tímto způsobem občané doví o chystaném dětském dni, o pořádání závodů dobrovolných hasičů, o pořádání plesů, zábav a tancovaček. Mnohým se toto zdá, jako by to byla dávná minulost, ale ono je to opravdu stále tak. Pro mnohé obyvatele obce je obecní rozhlas téměř nejdůležitější (vesměs se jedná o důchodce). Samozřejmě se dozví různé drby dopoledne v obchodě, na poště či od sousedky, úředník OÚ jim to ale v podvečer rozhlasem potvrdí. Zajímavé je také sledovat, jakou znělku má která obec. Nejsou výjimky, kdy znělka je stále stejná ještě z dob socialismu, v mé obci naštěstí hrají krásnou dechovku s textem přímo o obci. Znělku v podobě supermoderního techna jsem už slyšel také  :-)  Co se techniky týče – ta téměř všude zde prošla před pár lety úpravou a tak každý cca pátý sloup veřejného osvětlení je osazen novějších typem reproduktoru – čili zde je to zvládnuté v pohodě také.

Chtěl jsem tedy pouze touto cestou upozornit na fakt, jak velkou a důležitou roli obecní rozhlas i v 21.století má. I když mají obyvatelé obcí a městysů na domě parabolickou satelitní anténu, doma internet a pozemní digitální příjem televize, vždy budou chtít využívat služeb obecního rozhlasu, protože se zde dozví co jinde nenajdou a co je pro ně často velmi důležité. Jsem rád, že tomu tak je.

Jan Potůček
Jan Potůček (neregistrovaný) 213.151.76.---
11. 11. 2010 11:26 Nový

V Pardubicích také městský rozhlas funguje

V Pardubicích také městský rozhlas funguje, upozorňují přes něj takřka obden na různé akce, besedy a semináře. Zpočátku mi to připadalo trošku "vesnicky", ale má to svůj půvab.

Jonda Color
Jonda Color (neregistrovaný) 94.246.126.---
11. 11. 2010 19:16 Nový

Bumcarára, bumcarára bumbumbum!

Bumcarára, bumcarára bumbumbum!

Haló haló. Vážení kolchozníci, souDRŽKY a soudruzi.
Vyhlašujeme železnou neděli...

Bumcarára bum!

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
10. 11. 2010 17:04 Nový

To tam fakt ještě u vás funguje?

To tam fakt ještě u vás funguje? :-D To už neznám řadu let ... Proč tam nehrajou spíš teda nějakou dudáckou? Zrovna dechovka mi moc nepřipadá pro Domažlice zrovna IN.

David Rácz
David Rácz (neregistrovaný) 88.100.168.---
10. 11. 2010 17:40 Nový

Štěpáne, já bydlím v obci Mrákov - což je pravá chodská vesnice

Štěpáne, já bydlím v obci Mrákov - což je pravá chodská vesnice - skoro polovina lidí zde chodí pravidelně do kostela a babky dokonce v kroji :-) V Domažlicích a ve městech obecní rozhlas nefunguje - pouze sirény, když hoří.

Karel Cibulka
Karel Cibulka (neregistrovaný) 77.48.106.---
10. 11. 2010 17:54 Nový

Ano,tady Břasy a Stupno

Ano,tady Břasy a Stupno,taky místní rozhlas funguje přesně jak David píše...ano,přesně jak u nás ;-D

Petr Pavel
Petr Pavel (neregistrovaný) 88.146.173.---
11. 11. 2010 8:11 Nový

V našem sedmitisícovém městě před lety nahradili vysílání z městského

V našem sedmitisícovém městě před lety nahradili vysílání z městského rozhlasu zasíláním bezplatných textovek. Stačí se jen zaregistrovat.

Martin
Martin (neregistrovaný) 85.70.42.---
13. 11. 2010 8:41 Nový

Já teda nevim, ale znám několika tisícová města, kde to stále funguje

Já teda nevim, ale znám několika tisícová města, kde to stále funguje, navíc jak tady čtu tak i dokonce Pardubice :)

lafish
lafish (neregistrovaný) 89.235.54.---
22. 11. 2010 7:18 Nový

U nás ve městě Odolena Voda vždycky v 16:55 všichni otevíraj vokna

U nás ve městě Odolena Voda vždycky v 16:55 všichni otevíraj vokna aby slyšeli o ztracenym mazlíčkovi :-) to už je tradice...

lafish
lafish (neregistrovaný) 89.235.54.---
22. 11. 2010 7:21 Nový

...a to jsme město!

...a to jsme město! :-)

Robert
Robert (neregistrovaný) 89.173.42.---
10. 12. 2010 10:35 Nový

Tu v Bratislave to akosi nefunguje

Tu v Bratislave to akosi nefunguje. A pritom sme jedna velka dedina.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+