Více

ČT HD – co se jim hodí do krámu?

Již dobré tři roky se u nás kromě standardních nabízejí i satelitní komplety pro příjem HD rozlišení obrazu. Minimálně rok se už ani jiné neprodávají, jelikož výrobci a dodavatelé jdou s dobou v korespondenci zákaznických i vysílacích potřeb. Dobré dvě třetiny všech prodaných HD sat.kompletů instalují odborné firmy či prodejci (o důležitosti precizního nastavení paraboly psát nechci). V případě poskládání seznamu programů téměř vždy s jistotou vévodí na špici program ČT HD. Možná soupeří s Novou HD či Markízou HD, osobně však ČT HD dávám vždy zákazníkům do čela (ostatní extra placené HD programy patří do své skupiny až za standardní bezplatnou nabídkou, jelikož málokdo si je platí dlouhodobě, třeba na celý rok, aby si je klidně mohl zamíchat do bezplatné nabídky).

Poslední dobou si však častěji uvědomuji, jak moc se těším na ohlášený jarní start chystaného programu ČT1 HD. Velmi se mi totiž nelíbí sestavování programového schématu ČT HD, kterému nepřímo udáváme jisté privilegium. Vždy, když se mě zákazník zeptá, co je to za program to ČT HD? – z celkových mých odpovědí vyplyne, že se jedná jaksi o pátý program státní televize, kdy na něm vysílají právě to, co se jim „hodí do krámu“.  Není den, kdy bych se kvůli tomu malinko nezlobil. Během rozkoukaného filmu, pořadu či dokonce přímého přenosu přebírajícího z ČT1 se velmi často bez nějakého ohlášení či varování program změní na ČT2 nebo ČT4 (pouze logo HD zůstává). To je snad ještě horší, nežli náhlé přerušení filmu v dramatické chvilce reklamním blokem. To v člověku vždycky tak „hrkne“ a aby mu neušel děj filmu, hledá na stole dálkový ovladač k satelitu, aby rychle přepnul na ČT1. Občas se stává, že běžící pořad na tomto pátém státním „okruhu“ oznámí slušnou formou přerušení, i tak když je to v půlce rozkoukaného filmu, člověka to napění.

Těším se na jarní start samostatného programu ČT1 HD, jako na smilování. Za to ho doma i u zákazníků odměním usazením na trůn seznamu kanálů a sesazením „pátého okruhu“ na horší (druhé?) pořadí. Jelikož se start TV Barrandov HD neustále odkládá a Prima HD také zřejmě ještě dlouho nebude vysílat v HD nativu (a stejně nelogicky stále absentující pro abonenty Skylinku), bude mít ČT1 HD šanci na dlouhodobé vítězství!!

Daniel
Daniel (neregistrovaný) 81.201.58.---
12. 2. 2012 17:28 Nový

Taky mi to upřímně čtve, jak to přepínají bez ohlášení

Taky mi to upřímně čtve, jak to přepínají bez ohlášení. Člověk se těší, že něco uvidí v HD a lup, už je tam jinej program a člověk se akorát naštve :)

xsc2
xsc2 (neregistrovaný) 94.113.5.---
12. 2. 2012 17:50 Nový

Programování ČT HD je dokonale chaotické

Programování ČT HD je dokonale chaotické. Například už po druhé vysílají v HD Bratrstvo neohrožených. Jedná se o seriál, nic živého, takže jeho vysílání se dá naplánovat tak, aby byly odvysílány v HD všechny díly. Přesto se jim to opět nepovede. Největším paradoxem je, že třeba následující díl v HD nebude odvysílán ne kvůli živému přenosu, ale jen nějakému záznamu na ČT4, který má zjevně větší prioritu. Jedinou jistotou v HD je Vyprávěj :-) Poslední dobou se navíc objevují chyby i v programu na webu ČT - třeba dnešní hokej.

Macháček
Macháček (neregistrovaný) 84.42.152.---
12. 2. 2012 19:37 Nový

Zdravím ,

Zdravím ,
fakt si dělají co ctějí a největší traparna je když v HD vysílají staré dobré dokumenty ,prostě fraška a navíc to neuvádějí v programových časopisech.

Jděte někam oblbli jste nás HD a je to žalostné........

Nezdravím vy blbci...........

Václav
Václav (neregistrovaný) 90.182.159.---
12. 2. 2012 20:37 Nový

Bohužel ,ale ten další ČT HD kanál má začít až s olympiádou

Bohužel ,ale ten další ČT HD kanál má začít až s olympiádou,to je někdy v srpnu.Ale jinak mě ta situace s programem ČT HD taky štve

Rasťo
Rasťo (neregistrovaný) 78.80.74.---
13. 2. 2012 6:36 Nový

Keby aspoň fungovalo EPG

Keby aspoň fungovalo EPG. Asi pred mesiacom mi satelit nenahral Vypravej v piatok večer. Mojou chybou som sa spoliehla na EPG, film na CT HD isiel, ale EPG ukazovalo nejakú halovú atletiku.

pevy
pevy (neregistrovaný) 212.158.128.---
13. 2. 2012 12:44 Nový

Nový HD kanál (ČT1 HD)

Nový HD kanál (ČT1 HD) měl být podle původních info někdy v dubnu (něco se změnilo ?).
To, že se na ČT HD takto "přepíná" je dáno výhradně naší kvalitní (opět) legislativou. ČT tento program původně chtěla sestavovat ze samostatných pořadů (prioritně v nativním HD), ovšem to by podle pomazaných hlav prý byl samostatný program a tudíž by jej ČT musela ze zákona šířit i celoplošně terestricky (což je dnes pitomost). Takže ať žije právní stát alá Česká republika !!

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 46.167.205.---
13. 2. 2012 17:00 Nový

To víš Davide

To víš Davide ... pořád stojíme na jednom místě už řadu let :-) Elektronika je dál, nežli její obsah a podpora. S tím asi nic nenaděláme. ;-) Na HD je opravdu ještě stále brzy ... nepřišla ta správná doba na jeho přechod. Je to navíc drahá sranda pro samotné televize.

Karel
Karel (neregistrovaný) 88.146.186.---
13. 2. 2012 19:32 Nový

Až tu budou ČT1HD,ČT2HD,ČT4HD tak tu nemusí být mix ČTHD

Až tu budou ČT1HD,ČT2HD,ČT4HD tak tu nemusí být mix ČTHD,ČT24 jednoznačně NEmusí být v HD,na zpravodajství stačí SD,bohužel nejsme BBC či ZDF-ARD asi tak =)

Pavel
Pavel (neregistrovaný) 90.181.218.---
14. 2. 2012 18:08 Nový

HD na internetu je dnes bezna praxe i u mensich webu

HD na internetu je dnes bezna praxe i u mensich webu, tak proc to nejde u TV? Vysoke naklady u techniky, ktera je cim dal vice dostupnejsi pro masy? Vse smeruje k jedinemu, internet bude casem "sledovanejsi" nez TV stanice. Mam pocit, ze dnesni televizni stanice se chovaji jako dinosauri pred vyhynutim.

xsc2
xsc2 (neregistrovaný) 94.113.5.---
15. 2. 2012 10:24 Nový

HD na internetu je obvykle ještě více komprimované, než to v Muxu4

HD na internetu je obvykle ještě více komprimované, než to v Muxu4. Navíc pokud je šířené jako stream a přehrávat to lze jen přes flash, těžko to lze označit za kvalitní. A k tomu se samozřejmě přidávají nevyřešená autorská práva, takže kromě zpravodajství to TV na web moc nedají.

Karel
Karel (neregistrovaný) 88.146.186.---
17. 2. 2012 7:40 Nový

CITACE:To víš Davide

CITACE:To víš Davide ... pořád stojíme na jednom místě už řadu let Elektronika je dál, nežli její obsah a podpora. S tím asi nic nenaděláme. Na HD je opravdu ještě stále brzy ... nepřišla ta správná doba na jeho přechod. Je to navíc drahá sranda pro samotné televize
Ano,souhlasím a doplním že i někteří lidé a domácnosti už OTRAVUJE pořád něco měnit za jiný,investovat do TV ze jim evidentně NEchce,protože jim stačí to co mají(povětšinou DVB-T na skleněnku CRT)tak nemají potřebu inovovat za novější a pokud něco nechápu tak to vysvětli všem co právě tebe nechápou že musí měnit za novýn a nový a že časem zanikne DVB-T a tak budou časem měnit tak oblíbené skleněnky za ty mazanice na LCD či LED a plazmách a to jistě z toho budou štěstím plakat jakou to mají výhru a přidanou hodnotu v nové technologii která jim byla doslova situací vnucena,protože jiná alternativa NEEXistuje,a skleněnky se nedají koupit,protože NEJSOU!!!

David Rácz
David Rácz (neregistrovaný) 195.22.41.---
17. 2. 2012 14:32 Nový

Karle, já si myslím

Karle, já si myslím, že dnešní LCD nebo LED nebo plasmy ve spolupráci HD sat.receiveru jsou o tisíc procent lepší, než-li je obraz na "skleněnkách".

Karel Cibulka
Karel Cibulka (neregistrovaný) 88.146.186.---
25. 2. 2012 15:19 Nový

Ano,bezpochybně Ano jen lidé zatím mají CRT TV

Ano,bezpochybně Ano jen lidé zatím mají CRT TV,taakže až časem na to lidi přejdou ;)

Luboš
Luboš (neregistrovaný) 91.103.166.---
27. 2. 2012 15:25 Nový

Vážení, každému musí být jasné

Vážení, každému musí být jasné, že ředitel ČT pan Dvořák sportu nefandí - má jiné priority - dle mě by měl na funkci ředitele ČT rezignovat - jeho plány vysílání ČT v HD připomínají spíše osobní hobby - bohužel divák může jen bezmocně přihlížet - snad se to časem změní - doufejme!...

Roman
Roman (neregistrovaný) 88.103.101.---
27. 2. 2012 20:59 Nový

Od 1.3.2012 bude namísto ČT HD jen ČT1 HD

Od 1.3.2012 bude namísto ČT HD jen ČT1 HD. Znamená to tedy, že veškerý sport, fotbal Liga mistrů i případné MS v hokeji atd., bude už jen v rozlišení SD? To je zrada! Většinou má HD rozlišení význam právě u nejnovějších programů, kde tato technika je přímo strůjcem nové kvality. Přímé sportovní přenosy jsou ideální příležitostí jak tuto technologii využít!!
Nechápu tedy co může nabídnout ČT1? Staré filmy těžkopádně překopané do moderních měřítek, či několik "amatérských" reportáží natočených HD kamerou (ČT1)? Sport v přímém přenosu (ČT4) nebo velkolepé přírodopisné dokumenty prováděné moderní technikou (většinou ČT2) tam jsou nepochybně zřetelně pozorovatelné HLAVNÍ ATRIBUTY OBRAZU V ROZLIŠENÍ HD. Pokud tuto skutečnost ČT opouští nechápu přínos kanálu HD. Prostě pokud si mám vybrat poslouchat ze špičkové stereo aparatury letitou nahrávku Vlasty Buriana nebo živý přenos Vídeňských filharmoniků zkuste tipnout co má smysl.

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 46.167.205.---
4. 3. 2012 16:40 Nový

Na SD rozlišení je jednoznačně nejlepší TV skleněnka :

Na SD rozlišení je jednoznačně nejlepší TV skleněnka :-D Musí ale být samozřejmě v dobré kondici. Nejlepší je větší, s plochou obrazovkou a jako 100Hz. Pak to opravdu nemá chybu.

Grossák
Grossák (neregistrovaný) 95.168.203.---
10. 3. 2012 10:36 Nový

Naprostý souhlas s Romanem

Naprostý souhlas s Romanem. Trochu toho nepohodlí (tedy uchopení ovladače a přepnutí programu) přece stojí za to, že na ČT HD bude skutečně maximum programu v HD. Od aktuálního zavedení ČT1 HD se rapidně snížil podíl skutečného HD vysílání, čímž tento kanál ztrácí svůj smysl.

Filip
Filip (neregistrovaný) 88.103.190.---
13. 3. 2012 0:25 Nový

Když jsem se dnes dočetl, že ČT HD bude jen "1"

Když jsem se dnes dočetl, že ČT HD bude jen "1", jsem hluboce zklamán. Rozumím těm, kteří si museli zanadávat, když jim v půlce pořadu skočil jiný program, přesto si myslím, že pořadů v HD ubyde. Neznám plány ČT do budoucna s možným dalším HD kanálem, pakliže ale nepočítá na Euro a OH s přenosy v HD, nepřekvapilo by, kdyby se čísla sledovanosti rapidně snížila. Předpokládám, že řada těch, kteří investovali do HD kompletů, Euro i OH budou sledovat v HD na české verzi Eurosportu (sice placený), nebo na ARD/ZDF.
Chápu i názor montéra Davida Rácze. Je logické svým zákazníkům doporučovat nejnovější "železo", protože má budoucnost, s čímž souhlasím, ale zároveň je o nějakou tu stovečku dražší a větší zisk. Proto se asi musí zastat těch, kteří si stěžovali na přepínání CT HD. Já jako milovník sportu, ale i dokumentů a dalších pořadů, které ČT v HD přinášela, jsem tímto krokem velmi ochuzen. Když to řeknu trochu vulgárně, na rozmazené "ksichty" našich sportovců moc zvědavý nejsem. Uvidíme, možná budeme zastánci více HD v ČT příjemně překvapeni.

Filip
Filip (neregistrovaný) 88.103.190.---
13. 3. 2012 0:32 Nový

A ještě chci doplnit názor pana Grossáka

A ještě chci doplnit názor pana Grossáka: SD ze satelitu je nejlepší na 100Hz skleněnkách. Díky nástupu HD v ČT jsem vyměnil Dreambox 7000 za iCord a tv Sony 16:9 za Z5500. Skoro se mi chce říct, škoda vyhozených peněz.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+