Více

Duhanova volba

Pro mnoho lidí to bylo velké překvapení. Zvlášť pak pro kolegy novináře, kteří už od středy produkovali zaručené zprávy o tom, že Rada Českého rozhlasu ve čtvrtek nového generálního ředitele nezvolí, protože politici chtějí volbu do podzimního výběru šéfa České televize pozastavit a že do čela rozhlasu instalují někdejšího šéfa vydavatelství Economia Michala Klímu. Co na tom, že to Klíma popřel a o žádné „politické tlačence“ neví.

Zkrátka a jasně, zvolení Petra Duhana za řádného generálního ředitele Českého rozhlasu ve čtvrtek asi nečekal nikdo. Zřejmě ani sám Duhan, protože se po prvním kole první volby, v němž od radních dostal tři hlasy, stejně jako jeho protikandidátka z útrob ČRo Hana Hikelová, tvářil dost kysele. Zato Hikelová s dalším kandidátem (nutno říct, že do počtu) Petrem Matoulkem sršeli vtipem. Ale jen do druhého kola první volby.

Mezi prvním a druhým kolem první volby se všechno rozhodlo. Volbu Duhanovi v podstatě vyhrál předseda volební komise Milan Badal, který nenechal předsedkyni Rady ČRo Danu Jaklovou, příznivkyni Hany Hikelové, vyhlásit po prvním hlasování devadesátiminutovou přestávku, během které by radní jistě žhavili dráty do stranických sekretariátů pro další instrukce. Díky Badalovi žádná přestávka nebyla – druhé kolo volby bylo okamžitě po prvním a postoupili do něj dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, tedy Duhan s Hikelovou.

Rázem se poměr sil zásadně změnil ve prospěch Duhana. V druhém kole pro něj hlasovalo pět radních, zatímco pro Hikelovou jen tři. Nutno dodat, že jak v prvním, tak druhém kole volební komise konstatovala, že jeden hlas byl neplatný, i když všichni radní dostali před veřejností polopatické instrukce, jak lístek správně vyplnit: měli zaškrtnout jediné z tří jmen kandidátů. Pochybuji, že by mezi radními seděl nesvéprávný idiot, který by to nesvedl, takže předpokládám, že se někdo uchýlil ke zdržovací taktice a očekával, že nebude sám. Mýlil se.

Teprve až po druhém kole první volby Jaklová prosadila delší přestávku, i když o ni musela svést urputný boj s Badalem. Kompetenční boj, protože jestliže během volby ředitele, tedy mezi jednotlivými koly volby, má rozhodující pravomoci předseda volební komise, mezi samostatnými volbami, tedy tou první dvoukolovou a druhou jednokolovou, probíhala schůze radních, kterou vedla Jaklová. A tak přes Badalovy protesty skutečně došlo na přestávku, i když místo původně požadovaných devadesáti minut měla necelou hodinu.

Když jsem se krátce před šestou hodinou večer vracel do zasedací místnosti Rady ČRo, vycházel zrovna z výtahu poblíž Peter Duhan a smál se. Ačkoli mi poslední měsíce nemohl přijít na jméno, poplácal mě po rameni a řekl něco ve smyslu „co jsme si, to jsme si“ (jenom trochu pejorativněji) a ladně vplul do zasedačky. Jeho nálada byla diametrálně odlišná od té, co měl mezi prvním a druhým kolem první volby. Druhá volba byla už jen jednokolová a hlasovalo se opět o všech třech finalistech, tedy i Matoulkovi. Náhle se našel jeden hlas, který Duhanovi chyběl pro zvolení v druhém kole první volby. Pro Duhana tedy hlasovalo šest radních, pro Hikelovou dva a pro Matoulka žádný.

Hsopodářské noviny o den později o volbě napsaly, že původně měla být na základě dohody předsedů ODS a ČSSD zablokovaná až do chvíle, kdy bude jasné, která z těchto stran získá pro svého kandidáta pozici generálního ředitele České televize. Poražená partaj měla dostat jako cenu útěchy Český rozhlas. Sociální demokraté prý ale dohodu porušili a přestali před volbou rozhlasového ředitele brát občanským demokratům telefony. V téhle konstrukci už chybí jen zjistit, čím si podle HN koupila ČSSD poslední potřebný hlas pro Duhana mezi druhým kolem první volby a druhou volbou.

Že se o přestávce mezi radními a Duhanem (a možná někým dalším) něco „upeklo“, je nadmíru jasné. Vlastně šlo o naprosto stejnou situaci jako při poslední volbě ředitele České televize přede dvěma lety, kdy Jiřímu Janečkovi chyběl ke zvolení také jeden hlas. Radní tehdy svolali neveřejné „dohadovací řízení“, po kterém se ten hlas najednou našel. Za jakou cenu, to se už dnes asi nedozvíme. Doufejme jen, že v případě Českého rozhlasu ta cena nebude vysoká a nezasáhne dramaticky do jeho vysílání, i když to by staronový ředitel nikdy nepřiznal.

Jose
Jose (neregistrovaný) 88.103.129.---
29. 7. 2011 21:12 Nový

V celku solidní popis

V celku solidní popis, který souhlasí s mým vlastním pozorováním a dojmem. Dalo by se říci, ře demokracie tady určitým způsobem funguje, tedy nebylo to ,,tak jisté" jak se snaží tvrdit HN. Velice zajímavé by bylo, když by se p.Badalovi podařilo zabránit přestávce. Z vašeho popisu na Facebooku DZ to je pro mne poněkud nečitelné... Tedy je tam něco o tom, jak dva členové rady protestují a pak tam máte jak pí.Jaklová praví, že vyhlašuje přestávku... Ona tu přestávku vyhrála ? Tedy hlasovalo se o té druhé přestávce ? Mně totiž připadá nebo tedy dojem z Vašeho popisu, je na mne takový, že si ji vyhlásila poněkud svévolně a nekompromisně a přijde mi to divné... Tento úsek by mne více zajímal... Když by k ní nedošlo, je velmi pravděpodné, že by i druhé kolo bylo 5:3 a tudíž by nebyl nikdo zvolen... Což je to, co někteří očekávali... Vyhlášení této druhé přestávky / vyhlášení první, jak víme, se nezdařilo / je velice klíčovým okamžikem... Čili přesně, kdo ji chtěl, kdo ji nechtěl... Jak to, že k ní došlo ? No a ten závěr a ta dohada atd. atd. To už je jasný záver. Ovšem zároveň i práce, tedy pro novináře... Jaksi větiška, kterou úvaha končí, mě neuspokojuje... Chci znát tu výši té ceny... Vyšťourat zcela přesně, co ten jeden hlas stál... Zatím třeba nějaké spekulace...Co by to mohlo být...? Atd. Atd.

Jose
Jose (neregistrovaný) 88.103.129.---
29. 7. 2011 21:44 Nový

Zatím jedinou spekulaci učinil RYS, cituji

Zatím jedinou spekulaci učinil RYS, cituji: ,,...protoze pochopitelne odsouhlasi zakazky pro zpratelene firmy a tez upravi "politicke komentare + zpravy" tak, aby ODS ci jine "zpratelene firmy" vyzneli kladne (viz film Vrteti psem)."
A dodám další:
a) pozice pí.Hikelové jako jednoho z náměstků
b) promptní likvidace Wave
c) zachování a podpora DVB a DAB/DAB+

Co tím chci říci. Když by mu strčili tomu hlasu milion do kapsy je mi to fuk. Ale tady se může a nemusí hrát o politiku a může se a nemusí hrát o zisky a kšefty pí.Jaklové případně p.Berky, jak spekulují HN... Ale může se hrát i o osobní mstu všehoschopné Jaklové atd. atd.
Takže by mne ta cena vážně zajímala...

coach outlet
coach outlet (neregistrovaný) 50.58.42.---
29. 3. 2012 3:39 Nový

making all five of his Louis Vuitton Bagsand Thomas Robinson

making all five of his Louis Vuitton Bagsand Thomas Robinson, named the regional’s Hermes Beltsmost outstanding player,Chanel Purses 18 points for second-seeded Kansas. Coach Outlet OnlineAnd two big blocks in the final minutes Louis Vuitton Bagsby the Kansas seven-footer Jeff Withey,Chanel Bag who was playing with four fouls, Gucci Beltshelped the Jayhawks pull away.Gucci Belts Withey finished with 15 points, making all five of hisLouis Vuitton Handbag shots from the field, and three blocks. Coach Factory Outlet“The first half, we didn’t guard anybody,”Coach Outlet Online Kansas Coach Bill Self said. “It was a horse contest.Coach Factory Outlet And they’re not the type of team Coach Factory Outletyou want to get in a horse contest with.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+