Více

Co nám říká nedělní výsledek Televizních novin

Nova si v neděli vyzkoušela, jak fungují její Televizní noviny v konkurenci ostatních dvou hlavních zpravodajských relací – Zpráv FTV Prima a Událostí České televize. Mimořádně totiž musela hlavní zprávy nasadit už od 19:00, protože pět minut před osmou začínal přenos finále závodů formule 1, který vysílala na svém hlavním programu. Nova si tak mohla zkusit nejen přímý souboj s Událostmi a Zprávami FTV Prima, ale i delší stopáž Televizních novin, kterou připravuje na letošní léto.

Čísla to však nejsou ohromující. Televizní noviny v neděli vidělo v průměru 1,12 milionu dospělých diváků, což představovalo podíl 29,9 procenta – o celou polovinu menší než u zpráv v klasickém čase od 19:30. Absolutní počet diváků byl podobný jako u denního seriálu Ulice, který Nova běžně vysílá v čase od sedmé do půl osmé večer. Jinými slovy, příliš mnoho diváků změnu vysílacího času Televizních novin nezaregistrovalo, nebo ji prostě kvůli svým večerním návykům neakceptovalo.

To by bylo pro Novu vůbec nejlepší vysvětlení, protože jinak pro ní nedělní čísla z peoplemetrů nevěští nic dobrého: Událostem ČT ani Zprávám FTV Prima totiž v přímé konkurenci Televizních novin nijak neklesla sledovanost. A v součtu si hlavní zprávy ČT a Primy family ukrojily větší koláč než novácké Televizní noviny, což bylo dosud nemyslitelné. Na druhou stranu, nedělní zprávy Novy tentokrát trvaly o 10 minut déle než obvykle, měly stopáž 38 minut. To je přibližně tolik, kolik by měly mít stabilně během celého letošního léta.

Nova totiž sází na pozdější čas začátku hlavního večerního pořadu. Od 25. června chce Televizní noviny končit až po osmé hodině večer a hlavní pořad večera začínat ve 20:20. Jinými slovy, chce u obrazovky udržet masu diváků, zvyklou sledovat její zprávy, i krátce po osmé večer a zvýšit tak uměle celodenní i primetimové podíly svého hlavního programu. Má to ale i určitá rizika: pokud mezi Televizními novinami a Sportovními novinami zůstane reklamní blok, diváci mohou přepnout jinam a už se nevrátit. Hodně bude záležet na tom, když přesně budou Televizní noviny končit.

Diváci jsou už zvyklí, že hlavní večerní pořad na komerčních televizích nikdy nezačíná přesně v osm večer, jak se píše v televizním programu. Pokud ale budou Televizní noviny končit dejme tomu ve 20:08, strefí se Nova přesně do času, kdy na Primě family po reklamním bloku začíná hlavní večerní pořad – v létě speciál nejúspěšnějšího formátu této televize VIP Prostřeno! A to může být problém. Nova si tedy může výrazně vylepšit skóre před osmou hodinou večer, ale po osmé by se mohla obrat o diváky, které bude horko těžko získávat zpět.

V létě to ale může být tak nějak jedno, a tak hýbání s Televizními novinami bude spíš takovou zkouškou, jak by to mohlo na Nově fungovat do budoucna. Pokud se to osvědčí a diváci přibudou, je zbytečné, aby Nova od delších zpráv na podzim ustupovala. Ostatně, už dnes má ze všech tří hlavních zpravodajských relací nejkratší stopáž. Určitý problém ale může být exkluzivní reklamní miniblok uprostřed Televizních novin. Neodradí diváky? Nebudou přepínat jinam? Těžko říct, ale Nova v tomto ohledu určitě dá na zkušenosti sesterské Markízy na Slovensku, která už reklamní předěl v hlavních zprávách nabízí.

Každopádně jsme svědky zásadní události na televizním trhu: nejsledovanější televize zasahuje do vysílacích časů svého nejsledovanějšího pořadu, a to v době, kdy další dvě stabilní opory její sledovanosti – seriály Ulice a Ordinace v růžové zahradě 2 – budou mít letní přestávku. Je to hodně velký risk. Pokud nevyjde, koleduje si Nova o velký malér.

Josef Janda aura:74
superpepino Login: superpepino
12. 6. 2012 7:30 Nový

Předčasné hodnocení

Spousta lidí změnu nezaregistrovala, takže hodnotit "zkoušku" je unáhlené. Přesto žasnu nad tím množstvím lidí, které se na zprávy Novy dívají-je to zarážející, k zamyšlení co český divák snese.

David Novák aura:21
17. 6. 2012 1:11 Nový

Re: Co nám říká nedělní výsledek Televizních novin

Nova je jedničkou na trhu již de facto jen díky třem pilířům - Ordinaci, TN a dejme tomu Ulici, i když ta je v konkurenci Prostřena hodně oslabená. Každopádně to, že budou do jednoho ze svých hlavních pilířů takhle bodat, je hodně velký risk. A nevyplatí se.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+