Více

Jan Potůček

Public – televize o nich

Jan Potůček
Neodpustím si rýpnutí do hlavního sloganu televize Public – „televize o nás“. Úpadek, který vyhlásil provozovatel této televize sám na sebe i poněkud směšné zdůvodňování výkonné ředitelky Renaty Peškové, proč se Public letos září spojí s nějakou jinou televizí, aby vzniklo „pro Českou republiku inovativní televizní médium“, jako by nepatřily do roku 2011, ale divokých devadesátých let minulého století. Včetně fialových sak a bílých ponožek do černých bot.

Debakl Novy na TýTý

Jan Potůček
Nešlo si toho nevšimnout. Ještě před týdnem vydávala televize Nova tiskovou zprávu, že má nejvíc nominací na jubilejní 20. ročník televizních cen TýTý 2010, v sobotu večer ale z těchto dvaceti nominací proměnila jedinou. A to ještě v kategorii, kterou si tak úplně nemůže přisuzovat – Herec. Ondřej Vetchý, který pro Novu získal zakřivené zrcadlo TýTý, hrál jednu z hlavních rolí v seriálu Okresní přebor, dlouho uchovávaném v šuplíku a odvysílaném loni na podzim bez naděje na pokračování.

Začínají Události, zasahujeme!

Jan Potůček
Ten, kdo plánoval páteční přepadovku budovy zpravodajství České televize, musel mít smysl pro humor. A moc dobře vědět, proč komando Vojenské policie dorazí na Kavčí hory těsně před sedmou večer, kdy začíná hlavní zpravodajská relace ČT, Události. Nevěřím tomu, že by ve vedení Vojenské policie seděli takoví pitomci, aby to načasování bylo jen náhodné.

Dynamická televize a Petr Novotný: jde to dohromady?

Jan Potůček
Prima od 31. března nahradí nepovedenou kuchařskou celebrity show Čápi s mákem novým zábavným pořadem Petra Novotného Trampoty, který vzniká pod taktovkou Jiřího Adamce. Takže pornokrále Rosenberga vystřídá vyčpělý bavič, který z té samé televize, kam se vrací, před lety odešel, protože jeho soutěž 5 proti 5 neměla dost diváků. Prima, která má našlápnuto a její kredit na rozdíl od Novy stoupá, vstupuje na dost tenký led.

SuperStar: velké varování pro Primu

Jan Potůček
Neúspěch úvodního dílu druhé řady Česko Slovenské SuperStar, stěžejního formátu jarního programového schématu televize Nova, je velkým varováním pro konkurenční Primu, která má v zásobě licence pro formáty Česko Slovensko má talent a X-Factor. Samozřejmě nelze z jednoho sestřihového dílu z castingů na Slovensku vyvozovat závěr, že celý druhý ročník federální SuperStar bude propadák. Určitý náznak to ale je.

Prima jede. Trabant válcuje BMW

Jan Potůček
Nevím, co říká na projekt nového ženského kanálu televize Prima bývalý ředitel Novy Petr Dvořák. Ani nemám tušení, jak vnímá všeobecný odpor mladých diváků – těch, o které Nova poslední léta tolik stála – k čemukoli od Novy. Velmi dobře si ale pamatuji jeho slavný rozhovor pro MF Dnes, ve kterém přirovnal Novu k BMW a Primu k trabantu. Do kopce se prý trabant zadýchá, kdežto na BMW je spoleh.

Nova se začala opičit po Primě Cool

Jan Potůček
Možná jste si toho také všimli. Upoutávku na Troškovo Slunce, seno a pár facek Nova pojala jako recesi na vlastní upoutávky Kobry 11 (včetně hlasu, dikce a textu – „Jejich revírem je vesnice…“), americký thriller Síť poutá s podkresem písničky skupiny Mig 21 V dnešním světě kompjůtrů od Jiřího Macháčka. Celé to až moc připomíná originální upoutávky Primy Cool, oblíbeného programu atraktivní cílové skupiny diváků mezi 15 a 40 lety.

To jsou Televizní noviny, nebo tabloid?

Jan Potůček
Televize Nova po letech změnila grafiku a znělku Televizních novin a začala si víc hrát s písmem na obrazovce. Dokonce natolik, že na začátku každé zprávy dává přes obrazovku „písmena jako kráva“ s titulkem a krátkým perexem v červeném rámečku. Pro mladší generaci, zvyklou na počítače, tablety a chytré mobily, to může být zajímavé, pro starší diváky to působí DOST rušivě.

Je to telenovela, nebo romantický seriál? A není to jedno?

Jan Potůček
Vášnivá diskuse, zda Tisíc a jedna noc je turecká telenovela, jak tvrdí novináři, nebo celosvětově úspěšný romantický seriál, jak říká generální ředitel Novy Jan Andruško a internetové vydání amerického listu Wall Street Journal (kam to napsal jeho český spolupracovník), v úterý zcela ovládla tiskovou konferenci Novy o jejích jarních novinkách. Zcela mimo zájem médií tak zůstala druhá řada Česko Slovenské SuperStar nebo ohlášené změny grafiky a rozšíření nováckého zpravodajství.

Ne, neprovozuji web MediaShow.cz

Jan Potůček
Pokud patříte mezi pravidelné návštěvníky různých mediálních webů, možná jste si všimli toho, že server MediaShow.cz o televizích a rádiích provozuje Jan Potůček z Plzně. Sám jsem na to přišel tento týden a už se mně na to stihnul zeptat jeden kolega novinář, co se zabývá médii. Aby tedy nedošlo k mýlce, veřejně říkám, že jde o mého jmenovce, že bydlím v Pardubicích a že web MediaShow.cz je jedním z konkurentů DigiZone.cz.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+