Více

Jan Potůček

Nic proti Milanu Uhdemu, ale…

Jan Potůček
Milan Uhde se stal novým předsedou Rady České televize. Dostal přesvědčivých dvanáct hlasů z patnácti a rovnou slíbil, že bude pokračovat ve velmi kritickém přístupu k vedení ČT. To může být na jednu stranu dobře, na druhou však je třeba vzpomenout i na jeho někdejší ultimativní výroky na adresu nejúspěšnějšího seriálu ČT současnosti Vyprávěj, který chtěl Uhde stahovat z obrazovky (ačkoli do programu nemá jako radní ČT co mluvit).

Zamindrákovaný Jan & Radim v Českých médiích

Jan Potůček
Člověk se někdy neubrání smíchu. Je to už pár měsíců, co lobbistický web Česká média Jaroslava Berky začal programově rušit přímé odkazy na články DigiZone.cz ve svém monitoringu, zatímco u ostatních webů, od kterých podobně jako od nás krade články s jejich úvodními odstavci, je prolinkovává dál. Snad nám tím chtěl dál najevo, že nejsme důvěryhodný zdroj (proč nás ale dál přebírá, bez souhlasu našeho vydavatele a autorů textů, které vykrádá, je otázka – asi na právníka).

Prima zajímá lidi víc než Nova

Jan Potůček
Možná to pro vás nebude žádný objev, ale už je to potvrzené i čísly. Tisková konference Primy k podzimním programovým novinkám zajímala čtenáře na internetu víc než stejně zaměřená konference Novy, která proběhla o dva dny dříve. Pokud srovnáme hodinovou návštěvnost DigiZone.cz, který nabídnul z obou akcí online zpravodajství formou speciálního článku, pak za první hodinu tiskové konference Novy dosáhl tento web 5 620 zhlédnutých stran, kdežto za první hodinu středeční tiskovky Primy jich měl 6 

Žena za pultem 2: Jak Týden vaří z vody

Jan Potůček
Je léto, mediální okurková sezóna, ale i by tak neměli novináři a jejich šéfové slevovat ze základních zásad žurnalistiky…

Duhanova volba

Jan Potůček
Pro mnoho lidí to bylo velké překvapení. Zvlášť pak pro kolegy novináře, kteří už od středy produkovali zaručené zprávy o tom, že Rada Českého rozhlasu ve čtvrtek nového generálního ředitele nezvolí, protože politici chtějí volbu do podzimního výběru šéfa České televize pozastavit a že do čela rozhlasu instalují někdejšího šéfa vydavatelství Economia Michala Klímu. Co na tom, že to Klíma popřel a o žádné „politické tlačence“ neví.

Chaotická expanze multiplexu 3

Jan Potůček
Nejdřív jsem to bral jako vtip nebo zajímavé dávkování informací. České Radiokomunikace prostřednictvím svojí dceřiné firmy Czech Digital Group oznámily, že tuto neděli 31. července dokryjí Karlovy Vary signálem multiplexu 3 s Primou love a křesťanským rádiem Proglas. V tu chvíli jsem zrovna dočítal rozhovor deníku E15 s novopečeným generálním ředitelem ČRa Kamilem Levinským, který v něm naznačoval, že do konce letošního roku získají pro multiplex 3 další tři televizní klienty.

Atraktivní program pro diváky bez reklamy

Jan Potůček
Málem jsem se u Televizních novin zakuckal. Jakmile Lucie Borhyová zahlásila, že reportér Novy živě od Poslanecké sněmovny zrekapituluje, o čem všem budou poslanci hlasovat na nadcházející červencové schůzi, bylo mi jasné, že jako třešinka na dortu bude novela zákona o České televizi s výrazným omezením vysílání reklamy. Nemýlil jsem se, ovšem interpretace omezení reklamy na ČT mne opravdu pobavila.

Motivace arbitráží

Jan Potůček
Televize Nova je velmi vstřícné médium. Českým divákům chce zajistit volně šířený masový veřejnoprávní program bez toho, aniž by je obtěžoval reklamou. Naopak sportovnímu kanálu České televize chce reklamu ponechat, aby z těchto výtěžků mohl nakupovat práva pro sportovní přenosy, které by se na komerčních televizích nikdy neobjevily. Převezme na sebe od ČT břímě financování státního fondu na podporu kinematografie, a nasype do něj ročně neuvěřitelných 100 milionů korun…

Když ministr plácá nesmysly

Jan Potůček
Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) v mimořádných Otázkách Václava Moravce z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech ukázal, jak se naprosto neorientuje v oblasti televizního vysílání a reklamy. Moravec si do improvizovaného studia v karlovarském hotelu Thermal pozval zástupce České televize, Novy, TV Barrandov a asociace filmových producentů, aby prodiskutovali návrh zákona o omezení reklamy na ČT a změně systému financování fondu na podporu kinematografie.

Nova porušuje zákon a je ticho po pěšině

Jan Potůček
Hysterie televize Nova před schvalováním novely zákona, která má zachovat reklamu ve vysílání České televize i po dokončení procesu digitalizace, dosahuje vrcholu. Každým dnem, který se blíží klíčovému hlasování v Poslanecké sněmovně, ztrácí management Novy zdravý úsudek a koleduje si o dost nepříjemné následky. Pondělní Televizní noviny obsahovaly už třetí nevyváženou a jednostrannou reportáž, která obsahovala vyložené lži…

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+