Více

Jan Potůček

Jak pomoci Událostem?

Jan Potůček
„Ostuda České televize“, rozuměj hlavní zpravodajská relace Události, bude zřejmě prvním měřítkem úspěšnosti změn, které v programování ČT zavede nový generální ředitel Petr Dvořák. Ve zpravodajství se obecně dají dělat změny asi nejrychleji ze všech televizních formátů a Dvořák hned po svém zvolení sliboval první viditelné výsledky už na příští jaro…

Rudá knížka Petra Dvořáka

Jan Potůček
Před finální volbou generálního ředitele České televize to vypadalo jenom jako směšná snaha diskreditovat hlavního favorita. Bývalý šéf televize Nova Petr Dvořák je v Národním archivu České republiky veden jako někdejší člen Komunistické strany Československa (KSČ) a jeho protikandidáti to brali jako svoji výhodu. Sám Dvořák dokola tvrdil, že členem KSČ nikdy nebyl, pouze o členství žádal.

Hrdina naší doby

Jan Potůček
Václav Moravec je na koni. „Mordparta“, jak prý podle něj zaměstnanci označují současné vedení ČT okolo ředitele zpravodajské ČT 24 Romana Bradáče a šéfa ČT 1 Radana Dolejše, prohrálo boj o Kavčí hory a ačkoli v ředitelském křesle neskončil jeho favorit Fero Fenič, už není třeba se bát nějakých postihů za otevřenou kritiku do vlastních řad. A tak je možné urvat se úplně ze řetězu a tu končící „mordpartu“ pěkně veřejně dorazit.

Hra o peoplemetry není ještě zdaleka dohraná

Jan Potůček
Staronovým „měřičem“ televizní sledovanosti v Česku by měla být v letech 2013 až 2017 společnost Mediaresearch, která provozuje peoplemetry již nyní a činí tak již od roku 2005. Rozhodla o tom hodnotící komise Asociace televizních organizací (ATO), jež je zadavatelem projektu elektronického měření sledovanosti televizí. Vtip je ale v tom, že firmu Mediaresearch vybrali jen tři ze čtyř stálých členů ATO, kteří k tomu mají oprávnění: Česká televize, Prima a Asociace komunikačních agentur.

Štábní kultura a la Moravec

Jan Potůček
Že má Václav Moravec slabé nervy a ve vypjatých situacích dokáže „uletět“, jsem věděl už dávno. Moc dobře si pamatuji na rozhovor, který jsem s ním dělal před lety pro Reflex, na úplném začátku Otázek Václava Moravce v České televizi, kdy zmítán depresí prorokoval, že ho z Kavčích hor brzy vyhodí (mimochodem mi tehdy tvrdil, že jeho jméno do názvu diskuse prosazovala ČT, nikoli on)…

Transparentní rozhovory s kandidáty na ředitele ČT?

Jan Potůček
Česká televize se rozhodla přispět k „transparentnosti“ volby svého nového generálního ředitele tím, že od tohoto pondělí do pátku nabídne v Událostech, komentářích na ČT 24 rozhovory se všemi pěti finalisty výběrového řízení. Byl by to jistě chvályhodný čin, pokud by jedním z těch pěti kandidátů nebyl výkonný ředitel ČT 24 Roman Bradáč, tedy přímý nadřízený moderátora, který tyto rozhovory vede.

Překvapení Milana Uhdeho

Jan Potůček
Předseda Rady České televize Milan Uhde je podle svých slov „překvapen“ některými jmény finalistů konkurzu na generálního ředitele ČT. Volba prý neodpovídá tomu, co prohlašovali radní ve středu dopoledne na neveřejné schůzce před veřejným zasedáním, kde se vybíralo pět hlavních kandidátů na ředitele. Uhdemu mezi finalisty chybí „kumštýři“ typu Fera Feniče.

Slohová práce na téma „Co s Českou televizí“

Jan Potůček
Šestadvacet kandidátských projektů na generálního ředitele České televize zveřejnila k pátečnímu večeru na svém webu Rada ČT. Vlastně nejde ani tak o projekty, jako spíš o koncepce dalšího rozvoje ČT a motivační dopisy kandidátů, proč chtějí být generálním ředitelem ČT. Je to zajímavé čtení. Někdy už ze samotné formy zpracování, aniž byste začali číst, pochopíte, že ten konkrétní kandidát nemá šanci.

Příběh jedné zrušené tiskovky

Jan Potůček
Bombardován esemeskami od „zdroje, který si nepřál být jmenován“ jsem ve čtvrtek nevěřícně kroutil hlavou nad tím, jaký příběh může stát za jednou zrušenou tiskovou konferencí. Česká televize měla ve čtvrtek dopoledne představit podzimní programové schéma svého prvního programu. Na jedenáctou dopoledne sezvala novináře do Café Sahara v centru Prahy, jenže půl hodiny před začátkem konferenci narychlo „z technických důvodů“ zrušila. E-mailem.

Hazardování se značkou Radiožurnál

Jan Potůček
Chápu-li správně záměr staronového generálního ředitele Českého rozhlasu Petra Duhana, chtěl by místo současných tří celoplošných okruhů veřejnoprávního rozhlasu provozovat hned čtyři a přejmenovat je podle čísel na Jedničku, Dvojku, Trojku a Čtyřku. Ve čtvrtečním rozhovoru pro server Médiář.cz pak Duhan říká, že nynější jedničku a hlavní program rozhlasu Radiožurnál by předělal na „Dvojku“ pro mladší posluchače, a už by nebyl nejdůležitější a nejposlouchanější stanicí ČRo.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+