Více

WrestleMania: Největší wrestlingový svátek, nebo pouze cirkus pro Američany?

V době, kdy tento text píšu, je to necelých 48 hodin od doby, kdy se ve Spojených státech, konkrétně přímo v New Yorku, odehrál největší wrestlingový svátek, další ročník WresleManie, na které se sejdou největší hvězdy tohoto „sportu“ a poměří společně síly, aby vstoupily případným vítězstvím do dějin a zůstaly v paměti jeho fanoušků pokud možno na věky. Sport jsem dal záměrně do uvozovek, protože jak jistě mnozí tušíte, wrestling už jím vlastně vůbec není. Jde především o zábavu, která má bavit pokud možno co největší množství lidí.

Po letošním XXIX. ročníku WrestleManie bohužel musím konstatovat, že se z wrestlingu stala nejen dobrá podívána na odreagování, ale zároveň i divadlo, které může potěšit snad jenom nenáročného amerického diváka. Pokud bych měl vyzvednout klady, pak to jednoznačně bude velkolepost pojetí celé scény a některá spojovací videa, která jsou promyšlena do nejmenšího detailu. Každý záběr má své opodstatnění a dává pocit skvělé show. Dokonale je vždy vybraná i hudba. Pokud jde ale o samotný wrestling, letos to byla opravdu jedním slovem „šaškárna“.

Tak například, samotný úvod WrestleManie už se měl postarat o dobrou zábavu, když na scénu postupně vešly jedny z největších hvězd – wrestleři Sheamus, Randy Orton a Big Show. Dohromady měli vytvořit trojici, která porazí trio The Shield. Jde o jakousi „League of Justice“, která se vždy znenadání někde vynoří, potrestá toho, kdo si to podle ní zaslouží a stejným způsobem, jako se nečekaně objevila, pak také zmizí. To by bylo OK, pokud by tentokrát „Štít“ nepřišel zcela tradiční cestou, byť se objevil mezi diváky, a při příchodu na plac se nechoval jako gorily právě vypuštěné z klece, zjednodušeně řečeno – jako zvířata.

Celé komedii pak byla nasazena pomyslná koruna tím, když se wrestlingové hvězdy Sheamus, Randy Orton a Big Show nedokázaly shodnout, kdo zasadí závěrečný úder, čehož členové Shieldu využily a obrátili celý zápas ve svůj prospěch, načež pak „zcela nečekaně“ zvítězili. Aby toho nebylo málo, Big Show, kterého bychom mohli nazvat velkým holohlavým obrem, se naštval a následně své kolegy poslal dvěma dobře mířenými údery k zemi. Příliš velkou úroveň bohužel neměl letos ani zápas Undertakera, který často bývá svými fanoušky označován jako Dead Man, tedy Mrtvý muž.

Undertaker má ve wrestlingové branži image muže, který přichází ze záhrobí a jeho příchody na „plac“ patří mezi ty nejlepší. Naštěstí to platilo i letos. Během duelu s wrestlerem CM Punkem se ale z nepochopitelných důvodů na oko velice trápil, byť při porovnání těchto dvou zápasníků jde pomalu o nebe a dudy. Wrestlingová asociace navíc připravila poměrně nevkusnou předehru pro tento zápas, kdy CM Punka nechala, aby nejprve Undertakera před dvěma týdny spacifikoval a na něj pak následně nasypal obsah urny s ostatky jeho pozůstalého. To bylo už tak trochu za hranicí vkusu… „Pohádka“ měla naštěstí svůj happy end, a tak si legendární zápasník změnil skóre z 20:0 na 21:0.

Ze samotné WrestleManie mě v době psaní tohoto textu zbývají ještě dva zápasy těch největších hvězd, což by tedy zároveň mělo znamenat tu nejlepší podívanou. V tom prvním se proti Tripel H, kterého můžete znát například z třetího díla Bladea – postaví Brock Lesner připomínající ruskou boxerskou mlátičku, která nemá se svými protivníky slitování – ve druhém pak John Cena s The Rockem. Právě Dwayne Johnson, jak zní Rockovo vlastní jméno, je pravděpodobně největší star celého současného wrestlingu. Můžeme jmenovat například role ve filmech Rychle a zběsile 5 (Fast Five), G.I.Joe 2: Odveta (G.I. Joe: Retaliation), Kráčející skála, Král Škorpión a mnohé další.

Po tom, co jsem však doposud ve WrestleManii XXIX viděl, byť mám pochopitelně stále na paměti, že se jedná především o divadlo pro diváky, mám strach si vůbec poslední dvě hodiny pustit. Teď si navíc uvědomuji, že jsem vás ještě zapomněl seznámit s nováčkem Fandangem, který se tohoto wrestlingového svátku také zúčastnil. Spíše než wrestlera připomíná napomádovaného tanečníka jak vystřiženého například ze show StarDance (viz Wikipedia). Jeho příchod na stage doprovází většinou vždy pískot a nesouhlasné bučení. Jaképak to bylo překvapení, když porazil další velkou hvězdu, Chrise Jericha, kterému nepomohla ani řada vítězných titulů, které má ve své sbírce.

Současný wrestling mi zkrátka připomíná současnou mainstreamovou zahraniční populární hudbu, která už snad osloví jen generaci teenagerů, kteří jsou schopni spolknout úplně vše. Když bychom pominuli zpěváka Justina Beabera, kterého zná snad každý, napadá mě například zpěvačka a raperka Nicki Minaj, kdy její naprosto průměrný, spíše podprůměrný hlasový projev, je nahrazen vnady, které by se pomalu mohly srovnávat s těmi od Dolly Buster. Současný mainstream už není dávno (jen) o hudbě, ale především o řadě věcí, které je k ní prostřednictvím videoklipů možné přidat. Product placement tu funguje dokonale.

Letošní WrestlerManii doprovázela tak jako každý rok skvělá promo kampaň, ovšem samotný wrestlingový svátek zanechal podle mého názoru u řady diváků nepříjemný pocit z toho, co nás čeká v jejím jubilejním třicátém ročníku…

Drahoslav Brašule aura:67
16. 4. 2013 12:20 Nový

Re: WrestleMania: Největší wrestlingový svátek, nebo pouze cirkus pro Američany?

Viz jeden z dílů South Parku kdy se partička mladých rozhodne začít s wrestlinkem a od pravého zápasení utěčou k této "show"..

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+