Více

Tuner Sony XDR-F1HD: Špička v oblasti dálkového příjmu na VKV?

Dlouho jsem se po něm ohlížel, až jsem se nakonec po přibližně dvou letech rozhoupal k jeho koupi. O čem je řeč? O rozhlasovém tuneru Sony XDR-F1HD. Není to jen taková hračka, ale přijímač, po němž by měl toužit každý lovec vzdálených signálů, který se specializuje na pásmo VKV. Jeho majitelé o něm doslova básní. Dokáže prý stanice vytáhnout ze šumu, má vynikající citlivost a odolnost proti parazitním kmitočtům. Blíže je tento přijímač popsán například na stránkách ham-radio.com.

Přední panel tuneru Sony XDR-F1HD

Přední panel tuneru Sony XDR-F1HD

Pokud jste navíc zruční, můžete si na tuneru udělat i úpravu, která ho obohatí o poměrně významné rozšíření, díky němuž se stává Sony ještě lepším. Popsal ji na svém webu uznávaný lovec Konrad Kosmatka, viz: http://redakcja.radiopolska­.pl/konrad/?page_id=10. Co získáte? Můžete si navíc přepínat šířku filtrů až do 23 kHz (!) a frekvenční pásmo procházet nikoliv obvyklými 100 kHz, případně méně obvyklými 50 kHz, ale rovnou 10 kHz. A to už je skutečně pěkný ladící krok. Z VKV pak dostanete maximum a s kvalitní anténou se budou dít doslova zázraky.

Zadní panel tuneru Sony XDR-F1HD bez úpravy pro připojení k PC

Zadní panel tuneru Sony XDR-F1HD bez úpravy pro připojení k PC

Teď ale špatná zpráva. Přijímač Sony XDR-F1HD, o kterém je řeč, už se přestal prodávat, takže je k sehnání pouze na aukcích typu Ebay, kde za něho nezaplatíte zrovna malou částku. Zatímco původně se jeho cena pohybovala někde na 100 dolarech, nyní je cena více než dvojnásobná. K tomu si navíc musíte připočítat i úpravu pro napětí používané v Evropě (Česku) a samozřejmě doplněk od Konrada Kosmatky. Pro běžného člověka tedy hračka v podstatě nedostupná. Já už naštěstí očekávám, že dorazí každým dnem a zaujme v mé přijímací sestavě čestné místo.

Pokud vás tato „hračka“ zaujala, doporučuji následující internetové zdroje:

Představení: https://www.youtube.com/wat­ch?v=MpnOOwI6cvU
Pozor! Jedná se o komerční video, které neobsahuje úpravu, jež je pro tuner klíčová.

Profil polského DX-era Konrada Kosmatky: https://www.youtube.com/user/iks202

Profil českého DX-era Jiřího Pažouta, který již tuner vlastní: https://www.youtube.com/user/KNDXing

V případě, že budete chtít sledovat mé postřehy a poznámky na Twitteru, budu rád. Můj účet je @lukaspolak. Píšu zde v češtině a angličtině.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+