Více

Zahraniční veřejnoprávní média ocenila zachycení svého digitálního signálu v Česku

Žádný lovec vzdálených signálů nemůže na loňský podzim nikdy zapomenout, konkrétně pak na jeho říjen a listopad. O tom, jaké se v éteru děly divy, už se toho na DigiZone.cz napsalo skutečnědost a jako jeden z výchozích článků pro danou problematiku, doporučuji například tento. Takzvaní DX-eři si nechávají reporty o vzdálených úlovcích potvrzovat QSL lístky. Jde o jakési karty, kdy vám daná rozhlasová stanice potvrdí, že jste ji skutečně slyšel, což většinou proběhne na základě informací o tom, kdy jste ji slyšel, co vysílala, v jaké síle apod. Týká se to ale většinou pásem mimo velmi krátké vlny (VKV/FM), tedy středních, dlouhých nebo krátkých vln.

DAB report z Hesenska

Když jsem se nedávno bavil s jedním kamarádem, zároveň kolegou DX-erem, začal mě vykládat o tom, jaké pěkné materiály mu poslaly některé zahraniční stanice, které spravil o tom, že je v místě svého bydliště zachytil, například Bayern 3, 88.6 Der Musiksender, Life Radio Öestereich  a některé další. Řekl jsem si, proč to také nevyzkoušet? Navíc, úlovky v oblasti digitálního rozhlasu jsou skutečně unikátem a nejsem si vědom toho, že v České republice by je někdo reportoval. Pokud se tak stalo, v Československém DX klubu, který shromažďuje nadšence okolo dálkového příjmu rozhlasu a televize, bychom se o tom určitě dozvěděli.

Report potvrdil i Norddeutsche Rundfunk (NDR)

Report potvrdil i Norddeutsche Rundfunk (NDR)

Podobně jako Český rozhlas má zkušenosti s QSL lístky, tuto tradici pěstují v zahraničí především veřejnoprávní média. Proto jsem napsal do Der Norddeutsche Rundfunk (NDR), SWR Fernsehen (Das regionale Fernsehprogramm des Südwestrundfunks) a Der Hessische Rundfunk (hr). Přiznám se zcela upřímně, žádnou odezvu jsem nečekal. O to více mě příjemně překvapilo, když ze všech tří veřejnoprávních rozhlasů dorazilo potvrzení o reportu. Nejvíce asi potěšil SWR, který na svém QSL lístku uvedl i vysílač, z něhož se podařilo DAB rozhlas zachytit. Největší nadšení v Německu zavládlo překvapivě v Mitteldeutsche Rundfunk (MDR), čtvrtý oslovený subjekt, který je určen pro Sasko, Sasko-Anhaltsko a Duryňsko. Z Lipska zaslali pohled i s originálními podpisy dvojice své ranní show.

Report zaslaný z SWR Fernsehen týkající se vysílače Ulh – Kuhberg, který šíří signál na kanálu 8D.

Vlastnoruční podpisy dvojice, která diváky provází ranní show německého veřejnoprávního rozhlasu MDR

Vlastnoruční podpisy dvojice, která diváky provází ranní show německého veřejnoprávního rozhlasu MDR

Zvláštní kapitolou je pak veřejnoprávní vysílatel ze Švýcarska, tedy SRG SSR. Zde se mi podařilo získat pouze e-mailový kontakt, nicméně nadšení, jaké zavládlo poté, co technici zjistili, že se signál ze Säntisu podařilo zachytit až v České republice, bylo nesmírné. Pan Beat Matter z centrály pro distribuci signálu ve své zprávě doslova napsal: Velice vám děkujeme za vaši zprávu. Je skvělé, co můžete zachytit s vaším přijímacím zařízením! Stále tu jsou lidé, kteří tomu nemohou uvěřit. Nicméně nevylučujeme, že to je za určitých podmínek možné. Report byl potvrzen ze vzdálenosti větší než 500 km!!! Jeden z e-mailů přikládám níže. Až bude i III. pásmo u nás za pár let plné, bude na co vzpomínat…

Jeden z e-mailů, který jsem si vyměnil z centrálou distribuce signálu Švýcarského rozhlasu

Jeden z e-mailů, který jsem si vyměnil z centrálou distribuce signálu Švýcarského rozhlasu

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+