Více

Rok 2012: Doba (stále) analogová - především v Polsku

Letní týdny a měsíce přejí dálkovému příjmu. Svědčí o tom úlovky, které se podařilo v poslední době zachytit na mojí přijímací soustavě. Stejné to má v podstatě i rybář, který ovšem místo antény používá udici, naběrák a další náčiní a jeho úlovky jsou hmatatelné. To platí i pro lovce vzdálených signálů v případě, že se mu podaří jeho úspěchy nějakým způsobem zaznamenat – nahrát, případně vyfotit. Uvádím záměrně toto srovnání, protože je stále řada lidí, která nemá pro tento koníček pochopení, a nedokážou si vysvětlit, o co u dálkového příjmu jde.

Vzhledem k tomu, že jsou letní měsíce také obdobím dovolených a letních festivalů, přináším některé úlovky, to platí zejména pro ty červencové, se značným zpožděním. Komu by se ostatně chtělo v krásném slunném počasí trávit volný čas zavřený doma a ještě k tomu dobrovolně sedět u počítače, že? :-) Čas příjemně strávený s přáteli, pohodová hudba a také pěkná děvčata zkrátka člověka vyženou ven. Abych se ale dostal k samotnému dálkovému příjmu… První várka úlovků je již z 8. července, tedy samotného začátku letních prázdnin.

V Česku už jsme analogové vysílání dávno ukončili, jinde je však stále tvrdou realitou.

V Česku už jsme analogové vysílání dávno ukončili, jinde je však stále tvrdou realitou.

Bez nadsázky se dá říci, že tento den jsem si připadal, jak kdyby žádný switch-off (vypínání analogu) na našem území k 30. listopadu, případně poslednímu červnu, na našem území neproběhl. Rozdíl byl pouze v tom, že místo stanic českých byl televizní éter plný těch polských. Ostatně, nebylo se čemu divit. Polsko už je v tuto chvíli jedinou ze sousedních zemí, kde se analogově vysílá a ještě nějakou dobu to bude trvat, než se původní způsob distribuce signálu vypne. Když se tedy spojily dobré příjmové podmínky s touto skutečností, bylo co sledovat.

Nebudu tu uvádět stanice, které jsou běžně zachytitelné, ale uvedu naopak „kousky“, jež přinesly právě tyto podmínky. V pomyslné tabulce máte vždy uveden na prvním místě kanál, následuje název stanice, vysílač, výkon a vzdálenost v kilometrech. Pokud je u tohoto údaje uvedené foto, můžete se podívat na obrázek, v jaké kvalitě bylo možné stanici přijímat. Chtěl bych ale skutečně případným rýpalům zdůraznit, že jde o dálkový příjem, čili v řadě případů je v podstatě daný program pro klasické sledování nepoužitelný. Údaj o stupních ukazuje, kterým směrem byla natočena anténa.

Zachycené vysílače ze dne 8. července – 1. část
Kanál Program Vysílač Výkon (kW) Vzdálenost (km) Příjem ve stupních
23 TVP 2 Opole – Chrzelice 600 233 90
24 TVP 1 Wisla – Gora Skrzyczne 100 325 90
25 TVP 2 Wroclaw – Gora Śleza 1000 180 80

Mohlo by se zdát, že zachycení vysílače Wrocław *G.Ślęża* není v podstatě žádným úlovkem, ovšem je třeba si uvědomit, že na stejném kanálu vysílá také multiplex 4 z lokality Černá Studnice, která je při dobré viditelnost z pražského Jižního Města na přímý výhled. Se zamhouřeným okem se dá říci, že v podstatě se jedná téměř o stejný směr.

Zachycené vysílače ze dne 8. července – 2. část
Kanál Program Vysílač Výkon (kW) Vzdálenost (km) Příjem ve stupních
26 TVP 2 Czestochowa – Wreczyca 800 320 90
42 TVP Info Wroclaw – Góra Śleza 800 180 80
51 TV Odra Zielona Góra – Ptasia 1 221 35

TV Odra je regionální kanál, který v době, kdy nevysílá, přenáší program komerční televize TV 4. V oblasti dálkového příjmu na UHF pásmu jde bezpochyby o jeden z nejlepších úlovků.

Lovci vzdálených signálů si museli v tomto týdnu skutečně přijít na své. Ty pravé „DX hody“ (zkratka DX pochází z anglického slova pro neznámou vzdálenost – Distance X) začaly ve středu 15. srpna, kdy se po delší době opět „otevřel“ UHF (televizní) éter. Nejvzdálenější signály dosahovaly ke vzdálenosti téměř až 400 kilometrů. Příjem analogových signálu byl opět (jak jinak) realizován ve směru z Polska. Až na výjimky byly zachycenými stanicemi kanály Telewizje Polska. Pouze v jednom případě šlo o komerční program Polsat.

Zachycené vysílače ze dne 15. srpna 2012
Kanál Stanice Vysílač Výkon (kW) Vzdálenost (km) Příjem ve stupních
27 TVP 2 Poznań – Śrem 300 288 (foto) 60
30 TVP 2 Szczecin – Kolowo 600 367 (foto) 10
31 TVP 1 Walcz – Rusinowo 200 369 (foto) 10
35 TVP 2 Jelenia Góra – Śniezne Kotly 200 110 60
38 TVP Info Szczecin – Kolowo 400 367 (foto) 25
48 Polsat Szczecin – Kolowo 600 367 30

Například analogový Polsat je zajímavým úkazem. Osobně mě zachycení vysílače Szczecin velice překvapilo. Nejde jen o to, že to ve středu večer a v podstatě i ve čtvrtek po půlnoci skvěle na tento směr šlapalo, ale jak zasvěcení vědí, na tomto kanálu vysílá silný DVB-T signál z vysílače Krašov, který je na pražském Jižním Městě možné přijímat v místní kvalitě. Analogoví Poláci měli navíc takovou sílu, že nenechali protlačit ani digitál z vysílače *Śnieżne Kotły*. Ten se mi sice nepodařilo zachytit ještě ani jednou (právě díky Krašovu), ovšem když byly takové podmínky, jeho absence mě překvapila.

Vynikající podmínky pokračovaly i následující den (ve čtvrtek 16. srpna), kdy jeden z úlovků dokonce přesáhl vzdálenost 400 km a atakoval téměř „pětistovku“. To už je, panečku, slušná dálka… Pro běžné sledování byl signál pochopitelně naprosto nepoužitelný, protože trpěl neustálými výpadky a obraz se objevil pouze „čas od času“. S jeho kvalitou se můžete ostatně seznámit na přiložené fotografii, kterou se mi podařilo pořídit.

Zachycené vysílače ze dne 16. srpna 2012
Kanál Stanice Vysílač Výkon (kW) Vzdálenost (km) Příjem ve stupních
24 TVP 2 Walcz – Rusinowo 200 369 40
28 TVP 2 Kielce – Świety Krzyź 1000 472 (foto) 80

17. a 18. srpen pak patřil po dlouhé době dálkovému příjmu rozhlasu v pásmu VKV. Jeho lovci měli skutečně žně. Signál byl otevřený především na Německo a Polsko. Mám však také informaci od kolegy z Mladoboleslavska, že zachytil signál dokonce až z Dánska. I ten by ale nebyl v místě mého bydliště překvapivý, o čemž ostatně pravidelní čtenáři mého blogu dozajisté vědí, a pokud náhodou ne, mohou si nastudovat tento článek, který obsahuje mimochodem i řadu nahrávek jako důkazního materiálu. :-) V seznamu níže uvádím stanice, které se podařilo zachytit vůbec poprvé.

Zachycené vysílače ze dne 18. srpna 2012
Kmitočet (MHz) Stanice Vysílač Výkon (kW) Vzdálenost (km)
102.2 Polskie Radio Katowice Katowice – Kosztowy 60 327
102.3 Polskie Radio Trójka Szczecin – Kolowo 60 367
103.0 Polskie Radio Katowice Wisla – Góra Skrzyczne 10 325
103.4 Radio Zet Czestochowa – Wreczyca 60 320
104.8 Polskie Radio Dwójka Przysucha – Kozlowiec 10 450
105.8 Ostseewelle Ost Helpterberg 100 389
106.9 MDR Info Görlitz – Jauernick 1 121
107.4 Radio Trausnitz Pfarrkirchen 1 217
107.6 Radio eM Katowice – Kosztowy 60 327

Úlovků v místě mého bydliště je ale pochopitelně mnohem více. Máte-li čas, můžete směle studovat: http://www.fmlist.org/fi_bs_pu­blic_i.php?omid=2093&usage=D&la=en

A ještě jeden bonus na závěr. Jedná se o nahrávku, kterou se mi podařilo pořídit dnes ráno.

Vyrazili už jste letos někam s rádiem, případně máte nějaké zajímavéúlovky? Neváhejte a pochlubte se s nimi v diskusi. Budu rád.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+