Více

Pražská Regionální síť 6? Naprostý unikát, který stojí za to vidět

Úroveň některých regionálních televizí u nás většinou nedosahuje příliš vysoké kvality. Není se čemu divit. Tyto stanice jsou buďto živeny z peněz radnice a stávají se tak pouhou pozitivní hláskou města, kterou pak nelze brát příliš důvěryhodně, nebo se sice snaží být nezávislé, pak je ale trápí nedostatek financí a jsou rády, když seženou čas od času nějakého inzerenta, případně sponzora. Existuje však minimálně jedna televize, která se stala v televizním éteru naprostým unikátem, a tou je pražská TV 13. Jak je z jejího názvu patrné, slouží především pro obyvatele Stodůlek a okolí.

Vzhledem k tomu, že se nacházíme na technicky orientovaném webu, na začátek několik základních technikálií. „Třináctka“ začala vysílat před několika měsíci z jedné z výškových budov ve Stodůlkách z vlastního vysílače na 21. kanálu výkonem pouhých 10 Wattů. Už tato skutečnost stojí za zmínku, protože stanice je jedinou regionální televizí v Praze, která má vlastní multiplex. Když se tento příděl v databázi Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) objevil, troufám si říci, že vzbudil poměrně velké pozdvižení, protože lidem, kteří nebydlí v této městské části, nebylo jasné, co odtud bude vysílat.

Kamarád a náš externí spolupracovník a recenzent Čestmír Polák (kdo to ještě neví, nejsme příbuzní) mě v pátek upozornil na to, že už dlouho se mu nepodařilo zachytit na 21. kanálu rakouský multiplex ORF z vysílače Jauerling. Měl podezření, že mu na sídlišti v Bohnicích signál cosi ruší. A měl pravdu. Jakmile začal laborovat s anténou, objevil se mu zde signál. A světe div se, byla to právě ona Regionální síť 6 ze Stodůlek. Právě ta, která má výkon pouhých 10 Wattů. Pokud si změříte vzdálenost, zjistíte, že signál letí nějakých 10 km, a to mimo jiné přes Košíře, Střešovice, Dejvice až do Bohnic.

Vysílání stanice TV 13 je děláno na první pohled profesionálně. Není pochyb o tom, že radnici na propagaci v dobrém světle velmi záleží. Program stanice, který se skládá z několika desítek minut trvající smyčky, která je pravidelně obměňována, doprovází jednoduchá, avšak povedená grafika a je vidět, že lidé, jež tuto stanici dělají, už rozhodně zkušenosti s televizní tvorbou mají. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak vysílání ve vysokém rozlišení (HD)!!! Ano, čtete správně. Diváci této městské části se mohou rozhodnout, zdali tuto stanici budou sledovat buďto v SD, nebo v HD.

Vzhledem k tomu, že Regionální síť 6 je nově fungujícím multiplexem (a hlavně s minimálním výkonem), ještě před pár dny jsem nepátral po tom, zdali ho zachytím, nebo ne. Bral jsem to zkrátka jako hotovou věc, až ho ale chytil Čestmír v Bohnicích, řekl jsem si, že se o jeho zachycení také pokusím. A nebyl to žádný velký problém. Regionální síť 6 se „ozvala“ ze západu v téměř plné síle s kvalitou 90/100 dle televizoru Samsung a bez jakékoliv chybovosti. Navíc je tento multiplex možné zachytit s venkovní anténou v poměrně velkém azimutu cca. 60 stupňů. Od vysílače se nacházím přesně 13,47 kilometru.

Radniční televize z povahy věci logicky nebude vykreslovat její tamní vedení ve špatném světle, ale upozorní zejména na klady, za něž by měli být obyvatelé této městské části vděční. Třináctka ale zároveň ukazuje svou technickou kvalitou a provedením na to, jak by mělo vypadat vysílání regionálního kanálu v 21. století. Když jsou zkrátka peníze, tak to jde. Naopak prázdnotou zeje v Praze Regionální síť 1 z areálu Malešické spalovny, v níž se již od loňska vysílá jediný televizní kanál – slovenská TV8. Nevedla by právě tudy cesta, jak multiplex zaplnit? Obyvatelé některých městských částí by to jistě ocenili.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+