Více

Podezřele silný signál mimopražských vysílačů! "Přitopila" si Hitrádia?

Přiznám se, že už je to nějakou dobu (pár měsíců), co jsem zapnul svůj VKV tuner, takže novinka, kterou tu teď budu popisovat, možná není tak úplně žhavá, nepůjde ale určitě o záležitost delší než několik měsíců. V pátek mě napadlo, že si po delší odmlce poslechnu, jak na tom jsou české rozhlasové stanice, takže jsem otáčel „knoflíkem“ a narazil jsem na frekvenci 92.4 MHz, kde vysílají „moje oblíbená“ Hitrádia, konkrétně Hitrádio FM Plus z vysílače Sedlec-Prčice. Vsuvka – pro poslech mám značkový tuner Onkyo a pětiprvkou anténu umístěnou na střeše panelového domu.

REAKCE HITRÁDIÍ: Povolený výkon na vysílačích nepřekračujeme!

Nestačil jsem se divit. Velice nepříjemně mě totiž překvapila síla signálu, s jakou se tato stanice ozývala. Zatímco dříve se tato frekvence utápěla v šumu, slyšet ale byla pravidelně, dnes hraje naprosto bez problémů. Signál přijímám v podstatě ve stereu, pouze s mírným šumem. To je u lokality, kde je udávaný výkon 500 Wattů, dost podezřelé. Navíc, vysílání není pro Prahu vůbec určeno… „Zázraky“ se ale ději, a jakmile začnu otáčet anténou, signál Hitrádia FM Plus se ozývá už někde od severovýchodu a utichá až někde na severozápadě.

Osobně jsem napsal do Hitrádia FM Plus, jestli mi mohou nějakým rozumným způsobem vysvětlit, jak je možné, že se mi kvalita signálu z Prčic nečekaně zlepšila. A odpověď? Žádná pochopitelně nepřišla. Tento případ je do očí bijící, ale není zdaleka jediný. Mohu uvést i další kmitočet, a to 90.4 MHz z Varnsdorfu, který patří také Hitrádiu, ale nikoliv FM Plus, nýbrž Crystalu. Od mého bydliště je vzdálenost vysílače 92 km a jeho výkon pouhých 200 Wattů. Přesto je jeho signál najednou podezřele silný. Do třetice jsem objevil i velice silný signál Hitrádia Magic z Náchoda. Jen pro vaši informaci, frekvence 92.8 mi v Praze dříve vůbec nehrála. Teď sice chodí poměrně mizerně, ale za to stabilně.

Abych měl ale nějaký důkaz, můžete si pustit video, které přikládám níže, a lépe celou situaci ilustruje. Ještě bych nerad zapomněl na Hitrádio Magic z vysílače Jičín – Tábor (107.3 MHz), o kterém se dlouhodobě mezi lovci vzdálených signálů hovoří v duchu, že „přepaluje“ svůj povolený výkon. Jednoduše není možné, aby 400 Wattový vysílač z města lesa Řáholce chodil trvale na okraji Prahy ve stereu včetně dat RDS. Mám důvodné podezření, že když se do konce roku 2012 měla přenastavit hlasitost vysílačů, některé stanice to využili také proto, aby si trošku přilepšily jinde. Zdali je moje tvrzení správné, už není na mě. Zítra budu svou stížnost s podrobnostmi adresovat na ČTÚ.

Michal Kolesa Login: michal.kolesa
10. 2. 2013 17:15 Nový

Silný signál je na závadu ?

celé vlákno

Já jsem z článku nepochopil v čem je problém.

Silný signál je na závadu ?

PavlosPM . aura:81
PavlosPM Login: PavlosPM
10. 2. 2013 17:49 Nový

MAGIC V PLZNI ...

celé vlákno

Hitrádio Magic z vysílače Jičín – Tábor (107.3 MHz - 400W) je možné ladit dokonce až v Plzni, neříkám, že každý den, ale poměrně často ano. Takže i já potvrzuji, že tento problém já vážný!

PavlosPM . aura:81
PavlosPM Login: PavlosPM
10. 2. 2013 17:55 Nový

Re: Silný signál je na závadu ?

celé vlákno

Tak nevím, zda-li si děláš legraci ?!?. Ale jednou je nějaký kmitočet koordinován s ohledem na okolní kmitočty, aby třeba nedocházelo k rušení atd. a pokud si někdo přidává výkon vysílače tak poškozuje ostatní provozovatele, kteří využívají okolní kmitočty o tom není snad třeba vůbec přemýšlet.

Michal Kolesa Login: michal.kolesa
10. 2. 2013 18:03 Nový

Re: Silný signál je na závadu ?

celé vlákno

jak by mohla vyší úroveň signálu na jednom kmitočtu ovlinit signály na kmitočtu jiném ?

Uvedu příklad mám 2 silnice. na jedné se bude moct jezdit šedástkou a na druhé stovkou. Silnice se neovlivňují, tak jak se můžou ovlivňovat kmitočty ?

A nemohl se signál zesílit nějakým přírodním jevem nebo odrazem od něčeho ?

MaReK Olšavský aura:70
MarekTP Login: orsm
10. 2. 2013 18:10 Nový

Re: Silný signál je na závadu ?

celé vlákno

Ano, je. Z nudy se povolený výkon nedává, výkony vysílačů se musí koordinovat, jako jejich výkony, jinak budete mít na mnoha místech mix obou signálů a neuslyšíte stanici žádnou.

BTW: Dost dlouho jsme na 3 elementovku poslouchali v Chomutově Rádio Hády. Dneska nedám v Duchcově na 5 prvkovou ani R@dio1, takže streamuji (když furt odmítají DVB-S).

Pavel S aura:10
10. 2. 2013 18:12 Nový

Re: MAGIC V PLZNI ...

celé vlákno

Tento vysílač ladím v Šumperku na obyčejný vertikální dipól. Je to 130km vzdušnou čarou přes kopce a dle bandscanu je to můj nejvzdálenější vysílač pod 0,5kW výkonu. Něco na tom bude. Dále následují vysílače rádia Čas, což je všeobecně známé

Jaroslav Honzík aura:23
10. 2. 2013 20:19 Nový

Anténa

Ta anténa na tom paneláku je tvoje vlastní nebo tam "už byla" a ty jen bereš signál z učastnické zásuvky? Pokud je ta anténa tvoje, jak jsi udělal aby ti spravce dovolil ji tam mít, nejsi li správcem sám.

Petr Kružík aura:74
10. 2. 2013 22:15 Nový

cihla na vysílači

celé vlákno

Ahoj Lukáši! Zkusím problematiku rozebrat z obou stran mince. Tam kde je "orel" je ČTÚ, které by mělo hlídat využívání přídělů, především dodržování důležitých parametrů daných obecnou rovinou FM vysílání (např. výkon multiplexu, kmitočtový zdvih...) a těch v individuálním oprávnění (ERP výkon, směrovou charakteristiku, útlumy). Pokud to první se jim ještě daří, to druhé téměř nikoliv a jak víš je to boj s větrnými mlýny. Vím to i z vlastní zkušenosti. Navíc, když se ČTÚ musí s měřením broadcasterovi dopředu ohlásit, že. Dohledová centra sice ČTÚ má, ale asi se to nějak vždy ukecat dá, když se evidentně nikdy nic vysílatelům nestalo. Druhá strana mince "panna" je strana lovce, posluchače. A tady se bojím, že řada argumentů padne, minimálně je neprůkazná. Poněvadž o vysílači téměř vždy v diskusích mluví o jeho frekvenci a nominálním výkonu. Jenže on má předepsánu nějakou směrovou charakteristiku a ta je ještě reálnou anténou nějak využívána. Pokud budu hovořit v mém příkladě, tak vysílač Velká Javorina 98.5 MHz/9kW je ke mě zkoordinován jen s 500W a využíván s 280W. Přesto jsem jej dokázal se 7p. anténou přijímat v téměř nerušeném stereu s 30dB. (Dokud se 98.4 MHz/1kW nepřestěhovala z Žalého na Černou horu a s 20kW mi přesah nezničila!). Je to 163km na 280W! Je to super kóta. Vezmu-li třeba kótu Jičín/Tábor...tak 106.9 má zkoordinovaný diagram na JV a 107.3 na JZ ku Praze. Už tohle je rozdíl. A když vezmu v potaz realitu na vrchu Tábor, tak bych se divil, že signál 106.9 vůbec někam doletí a proč je téměř ve všech směrech 107.3 silnější. Navíc se díky 0dBr (které zvedlo selektivitu mezi stanicemi) snížil i průměrný kmitočtový zdvih z 70 KHz na 45kHz (který značně zvedl selektivitu). To dělá éter díky novým kdys maskovaným přírůstkům lovecky více přitažlivější...
Takže bych to uzavřel takhle - určitě některá radia na některých kótách přepalují, mají na koncáku cihlu. Ale zjevně né v takové míře a o tolik kolik by se mohlo zdát. Strašně moc dělá kóta. Viz 107.9 MHz Harrachov se 100W (do vnitrozemí však s ještě menším vyzářeným výkonem).
Podat to na ČTÚ zkus, ale na 100% se nestane nic. Aspoň takové mám zkušenosti.

davidbeck aura:10
11. 2. 2013 17:55 Nový

Zpráva od technického ředitele MMS

celé vlákno

Vážený Lukáši Poláku,

jste natolik známým redaktorem serveru digizone.cz, že každý čtenář bere vámi napsané informace zcela vážně. Ve svých příspěvcích přímo obviňujete nás a naše poskytovatele služeb z porušování obecně platných právních předpisů. Rád bych vás tímto upozornil, že záměrným rozšiřováním lživých informací můžete závažným způsobem poškodit naší dobrou pověst. Pokud v této činnosti hodláte pokračovat, budeme nuceni bránit se proti takovým defamačním tvrzením právní cestou.

S pozdravem

David Beck
technický ředitel
MEDIA MARKETING SERVICES a.s.

Michal Kolesa Login: michal.kolesa
11. 2. 2013 18:30 Nový

Re: Zpráva od technického ředitele MMS

celé vlákno

Pane řediteli, můžete prosím dokázat, že jste skutečný pan řditel a ně někdo kdo chce pana Poláka "povystrašit" ?

Podepsat se jako Vy může každý.

Co přiložit Váš elektronický podpis nebo fotku notářky ověřené vaší pracovní smlouvy a doklad totožnosti, ať jsou vidět hologramy

Lukáš Polák aura:98
Lukáš Polák Login: Lukas.Polak
11. 2. 2013 18:37 Nový

Re: Zpráva od technického ředitele MMS

celé vlákno

Pan Beck mi již poslal ve stejném znění i osobní e-mail, takže se nemusíte obávat. Je to on.

Kuba Melín aura:93
Kuba Melín Login: kuba.melin
11. 2. 2013 22:01 Nový

Výkony a tak dále

Existují tu dvě vysvětlení toho, že signál nějakého rádia zesílil nebo že se jeho příjem zlepšil. Zejména to pak platí v současné době, tedy po snížení modulačních výkonů.

První vysvětlení je to "přijatelné".
A to, že po snížení modulačních výkonů (dále zkratím na MPX power) se pásmo výrazně vyčistilo a selektivita přijímačů se zlepšila. Ostatně psalo to dost lidí ve vlákně o modulačních výkonech. Zrovna v případě frekvence 92,4 FM Hitrádia FM Plus má tento fakt nezanedbatelný vliv - po snížení MPX power Relaxu na 92,3 se výrazně zlepšil v Praze příjem nejen 92,4, ale i 92,2 FM (MDR1). Subjektivně se tak 92,4 může jevit jako silnější a "hraje" z více směrů, protože předtím bylo nutné k tomu aby tento kmitočet "hrál" výrazně odsměrovat Relax, teď už není. Podobné je to u mnoha dalších dříve zarušených kmitočtů, na kterých se zlepšil příjem nejen zahraničních stanic, o které my DXeři zejména stojíme, ale samozřejmě i těch českých, o které už stojíme méně.

Druhé vysvětlení je to kontroverzní, ač v minulosti mnohokrát prokázané a ověřené.
A to, že daná stanice přepaluje výkony.

Ač i to je někdy zavádějící - v ČR, kde je koordinace vysílačů a jejich směrové diagramy velmi volnou věcí, a na většině vysílačů se používá jako AS jednoduchý dipól ve vertikální polarizaci, maximálně s odraznicí, je často "dokrývač" slyšet i tam, kde by vůbec slyšet být neměl už jen kvůli tomu. Proto ty rozdíly proti německým a rakouským dokrývačům, které nejenže používají směrové AS s potlačením do stran klidně i 20 dB, ale také používají horizontální polarizaci, kde je směrovost vysílacích antén většinou vyšší než u polarizace vertikální. Vysílač například pro město v údolí na kopci nad ním, který by teoreticky měl pokrývat jen to město, protože jinde v okolí je silný signál jiného (pilotního) kmitočtu, tak "svítí" nejen
na město, ale i do všech ostatních směrů. Krásný příklad je třeba "dokrývač" ČRo Sever z Harachova, který pokrývá půlku Čech, nebo vykrývací vysílač ČRo Plzeň na Klínovci, což je něco podobného. U soukromých rádií lze zmínit třeba vysílač Poluška u Kaplice (Faktor), nebo Javorník u Liberce (Hey) a mnohé další, které také přes nízký výkon a určení pro vykrytí malého území "smaží" přes půl republiky. A to ani nemusí překračovat povolené výkony.

Každopádně přepálené výkony na mnoha vysílačích byly a stále ještě jsou realita. U některých se to dá velmi jednoduše změřit, třeba vysílač Radia Ethno v Praze vysílá ze stejného AS jako Radio 1, ale s výkonem 100W proti 5 kW. Rozdíl úrovní na anténě ovšem tak velký není, a odpovídá výkonu Ethna kolem 800W.
Stejně tak existuje množství svědectví a amatérských měření vysílačů soukromých stanic, kdy na daném vysílači s povoleným ERP 300 W byl nasazen koncový stupeň s výkonem 1 kW, což s použitou anténou a započítaným útlumem kabeláže dalo i přes 4 kW ERP (a tento koncový stupeň běžel na plný výkon). Některé vysílače pak měly podezřele velký dosah, který se náhle zmenšil a nebo se změnil po převzetí jinou stanicí. Zajímavým příkladem je frekvence 89,3 FM u Benešova, kdy v době Radia Presston byla její síla v Praze nebo na Jihlavsku neuvěřitelná, ale po obnovení vysílání rádiem Sázava se dosah podivně zmenšil, ač se vysílá do stejného AS. Velmi profláklé jsou podivné dosahy některých slabých vysílačů v některých oblastech Moravy, zejména rádia Čas. I mnohá dnešní Hitrádia měla v minulosti prapodivné dosahy, zejména zmiňovaný FM Plus, kdy třeba 100 W vykrývač z Domažlic bylo možné zachytit v Praze, což by při povoleném výkonu vzhledem k terénnímu profilu bylo naprosto vyloučené.

Je tedy logické, že po podobných zkušenostech a ve chvíli, kdy jsou opravdu dosahy některých vysílačů více než zvláštní, se mezi odbornou i laickou veřejností objevují více či méně podložené dohady o překročených výkonech.

Jinak k zhoršení signálu po změně MPX power - jistě, subjektivně se příjem mohl zhoršit, protože v nařvaném zvuku rádií nebyly například v autech tolik slyšet vlivy rušení nebo vícecestného příjmu ve městech. Z vlastních zkušeností toto mohu potvrdit. Na druhou stranu, příjem se nezhoršil, jen je na méně kvalitních přijímačích signál méně výrazný a tudíž subjektivně horší. Na kvalitnějších přijímačích a autorádiích je ale zvuk rádií a jejich příjem kvalitnější, zejména při poslechu na o něco slušnější aparatuře. Ač kvality zahraničních stanic stále nedosahuje. Poslech například Oldies Radia nebo jiných českých stanic je ale nyní výrazně příjemnější, než byl dříve.

pajas2 aura:55
pajas2 Login: pajas2
12. 2. 2013 8:47 Nový

Re: cihla na vysílači

celé vlákno

Např. ten Harrachov 107,9 má přímou viditelnost skoro do půlky Čech (!), nejvzdálenější je 180 km, ale běžně kolem 130-160 km v českém vnitrozemí, včetně půlky Prahy. Pokud vysílač není zarušen nějakým jiným, tak z takové kóty to prostě musí hrát i se 100 W, jinak je něco špatně. Stačí si vzpomenout, jaký byl dosah rádií na začátku 90. let, hlavně tam kde se používaly menší výkony, když FM pásmo bylo z dnešního pohledu ještě velmi volné.

zdenek stepanek aura:89
zdenek stepanek Login: zstepanek
12. 2. 2013 9:23 Nový

Varnsdorf - Jedlová

Jakožto místní dodám, že vysílač Varnsdorf/Jedlová je jedním z nejvyšších kopců v okolí a do vnitrozemí má docela slušný výhled.

GPS: 50°51'24.635"N, 14°33'36.881"E
Nadm. výška: 774m

Jestli se ale zvýšil výkon i lokálně netuším, bohužel nejsem ve výkonu trestu, abych byl nucený to poslouchat.

Lumex aura:10
13. 2. 2013 0:37 Nový

Magic

Pan Polák asi není daleko od pravdy. Konkrétně zmiňuje Hitrádio Magic na frekvenci 92.8 MHz (Náchod - Dobrošov) a jeho náhlé zlepšení dosahu signálu. Toto rádio chytám na tuto frekvenci už přes 10 let (dříve jako Radio Metuje, škoda ji) a opravdu jsou místa, kde jsem ještě nedávno neměl šanci to naladit a dnes ? V klidu.
Také se mi zdá, že oproti jiným stanicím co chytám (Černá hora, Frekvence 1, Impuls, ...) hraje o hodně víc nahlas (nevím jestli je to tím nebo to na výstupu nějak zesilují ?).

Ale ať se jde celé MMS/Media Bodemia bodnout, za to co udělalo z dobrých regionálních rádií po jejich odkoupení (např. Fajn je teď záležitost pro labilní puberťáky, kde jsou ty časy Rádia Life). Taková pakáž co v některých jejich rádiích vysílá, dobré moderátory vyházeli a dali tam lidi, co tomu absolutně nerozumí + mají nepříjemný hlas (v rádiu docela problém). Jen proto, že k nim (pražákům) vzhlíží a zobají jim z ruky. Zřejmě jim vadilo, že ti staří pardálové, co rádiem žili, tomu rozuměli víc než ta pražská výsost :-D

Co si tak pamatuji, toužili dřív i po Černé hoře :-D
Díky bohu, že na to pan Martin Černý nepřistoupil, to by byla katastrofa.

Už jen čekám, až udělají z Hitrádií celoplošku a prodají německému RTL. Všechno tomu nasvědčuje a moc dlouho to trvat nebude.

P.S. Abych jen neházel špínu :-D, tak musím pochválit pořady 80-ka, 90-ka, Milenium a Párty zóna na Hitrádiích. Díky bohu za René Hniličku, radost poslouchat někoho, kdo hudbě opravdu rozumí, kór v dnešní době.

Karel Cibulka aura:37
Karel Cibulka Login: KarelCibulka
13. 2. 2013 12:50 Nový

Re: Zpráva od technického ředitele MMS

celé vlákno

A co takhle dát podnět jestli dodržují výkon a to 200W do vysílače!přece 200W vysílač není možné poslouchat daleko!i kdyby ten kmitočet nebyl kolizní stejnak dosah 200W nemůže být na 100km a v čistém stereu a rds =) to může znít tak ČRo sever z Bukové Hory na 88.8 kdy má výkon 100KW! tam není problém ho přijímat třeba u mně ve Stupně ! Břasy,okres Rokycany Plzeňský kraj že =)
Když pan ředitel tvrdí že to maj v pořádku,tak nebude mít problém s kontrolou jakým výkonem vysílají,ostatn pokud to mají v pořádku,tak se nemusí ničeho bát ne???mají to v pořádku nebo ne?!!tak čeho se tak rozčiluje že podnět prověří ČTů,to by neml být problém?!!aspoň to tak tvrdíte že parametry dodržujete,tak kde je problém?!!

Karel Cibulka aura:37
Karel Cibulka Login: KarelCibulka
13. 2. 2013 12:56 Nový

Re: Zpráva od technického ředitele MMS

celé vlákno

Samozřejmě podnět může podat kdokoliv a ne jen Lukáš Polák!že kdokoliv to může podat za Lukáše?!!

davidbeck aura:10
13. 2. 2013 19:30 Nový

Doplnění informací

celé vlákno

V souvislosti s blogem Lukáše Poláka, redakčním článkem a navazujícími diskuzemi na téma Hitrádia, považuji za důležité čtenářům zmínit některá důležitá fakta:

Lukáš Polák patří mezi fanoušky dálkového DX příjmu rozhlasových stanic. Běžně tedy ladí stovky kilometrů vzdálené vysílače. V případě Hitrádií mu to ale vadí a fabuluje cosi o zázracích a o tom, že vysílání není pro Prahu vůbec určeno.

V rámci objektivity proto postrádám zmínku, že z lokality Varnsdorf-Jedlová autor naladil v minulosti i vysílače Českého rozhlasu. Mají stejný vyzářený výkon a antény výrazně níže než najednou podezřele silné Hitrádio FM Crystal. Uvádí to na svém dx deníku. Odkaz: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2093&usage=D&la=en

V rámci objektivity postrádám zmínku, že z lokality Jičín-Tábor naladil i Český rozhlas. Ten má oproti našemu vysílači ERP 1 kW, ale Hitrádio má anténní systém na nesrovnatelně lepším místě na vrcholu rozhledny, zatímco vysílač ČRo je na zvoničce kostela uprostřed lesa!

V rámci objektivity postrádám zmínku, že poslal dotaz e-mailem do oddělení programu Hitrádia FM Plus, a to ve čtvrtek ve 22:52 hodin, na poskytnutí vyjádření poskytl jeden pracovní den, přičemž mu mohlo být jasné, že vzhledem k uvedení funkce v podpisu "redaktor Digizone", bude jeho dotaz v rámci naší korporace předán dále. Nebyla tam výzva: odpovězte do 24 hodin, jinak o vás budu šířit hanlivé věci. Tón dotazu navíc vyznívá tak, že jako fanoušek je rád, že nás naladil v Praze. Nesnažil se nás jako správný novinář kontaktovat jiným způsobem. První očerňující diskuzi zakládá již o 15 minut později a svůj blog zveřenil v neděli večer s útočnou formulací: "A odpověď? Žádná pochopitelně nepřišla".

V rámci objektivty postrádám možnost pro vyjádření provozovatele vysílače Sedlec Prčice, což je společnost RTI CZ. Ano, Hitrádio FM PLUS si šíření vysílání objednává u jiné firmy. Pokud by redaktor Lukáš Polák měl opravdu přehled o dění na rozhlasovém trhu, mohlo by mu to být známo, že jde o významného poskytovatele pro vícero stanic. Nedávno navíc dělal se zástupci firmy rozhovor o digitálním vysílání, mohl se jich zeptat. Odkaz: http://www.rticz.com/index_soubory/Page477.htm

Jakmile dotaz ke mě doputoval, dotaz jsem jim tlumočil, vyslali na místo svého technika a dnes ve středu v 11 hodin mi potvrdili, že je vše (podle očekávání) v pořádku.

V rámci objektivity se nikde na digizone neobjevila zpráva, že redaktor podal stížnost na ČTÚ nikoliv jako soukromá osoba, ale jménem Digizone, avšak bez vědomí vydavatele i šéfredaktora a byl za to následně potrestán.

V rámci objektivity bych chtěl upozornit, že šéfredaktor shledal redaktora podjatým v této věci, přesto ještě v úterý v 8 ráno vyšel článek psaný Lukášem Polákem, ale podepsaný již jen jako "redakce". Je podivné, že nás redakce Digizone vůbec nepožádala o vyjádření a do redakčního článku použili jen moje narychlo sepsané prohlášení z diskuzního fóra.

Všechny tyto informace jsem poskytl redakci Digizone a čekal jsem, zda vydané články nebo blogy podle toho během dne patřičně doplní, ale nestalo se tak.

Protože redakce považuje zveřejněné údaje za férové, po shlédnutí opravdu veselého videa jsem jim navrhl zavedení nové rubriky - předpověď počasí. Pokud na Jižním městě napadne sníh, nechť hlásí, že je -5 stupňů. Pokud spatří rampouchy, bude určitě mínus deset.

David Beck
technický ředitel
Media Marketing Services a.s.

Karel Cibulka aura:37
Karel Cibulka Login: KarelCibulka
13. 2. 2013 21:26 Nový

Re: Doplnění informací

celé vlákno

No tedy Lukáši,nemáš to věru jednoduché,to že máš antény na DX příjem je vc tvého soukromého života a ostatně kdokoliv si zařízení na DX příjem může zrealizovat,ostatně dnes to není problém,jen komponenty asi nejlépe seženete na NETu,ale co je na tom pravdy že Lukáš Polák podával podnět na rušení kmitočtu tedy podezření z nelegálního navýšení výkonu prostřednictvím Digizone redakce?proč to neudělal jako soukromá osoba?Proč by svůj problém řešil a ml problém řešit přes Digizone?!!tomu nevěřím ostatně pokud je to pravda tak Jiří Potůček by naznačil že Lukáš má problém ale otázka zní proč by to Lukáš dělal?proč?!!věřím tomu že to podal jako soukromá osoba jen jako nestraný novinář nebyl nestranný toť vše je pravda že co se týče kmitočtu a tak běžný divák posluchač má vědšinou smetí a chytá rádio na kus drátu a pak se diví že mu rádio nehraje!prosil bych ředitele techniky Davida Becka aby také upozornil své posluchače aby také pořádně si zajistili příjem FM rádia a že ve vědšině případů by bylo fajn zapojit externí FM anténu venku jako je tomu běžné u DVB-T,rádio by mělo jistě lepší signál protože na kus drátu v místě se slabým signálem,to jistě uznáte že to zrovna "ono" není a tak osvěta by byla jistě na místě!
Viděl jsem spousta hrůz na co lidé přijímají signál,takže je co zlepšovat a pak v blízkosti vysílače rozumím že může stačit na kus drátu ale!!!v blízkosti vysílače předně!!!
Je pravda že tak jak to přijímá Lukáš Polák že to není běžný příjem ale je to ukázkové jak by to bylo ideální v lepším světle,pro běžného posluchače bude stačit FM externí anténa a hotovo!
Takže pokud běžný posluchač nahlásí špatný příjem na 90.4 tak se předn ptát na co to "hraje" a pak jak nejlépe zajistit kvalitní příjem než že signál je naprd!jo laskavě!!!to je to samé u DVB-T!!!děkuji Karel Cibulka

Neutral aura:10
14. 2. 2013 11:26 Nový

Reakce na pana Becka

celé vlákno

Vážený pane Becku,
Vaše reakce na blog a článek zdejšího redaktora mne slovy „politika“poněkud překvapila.Chápu, že jste placen za to, abyste byl loajální vůči svému zaměstnavateli a bránil ho seč je to jen možné, leč to co jste předvedl 11.2. a 13.2 v komentářích pod blogem a 11.2. pod diskuzí hraničí s hysterií. Vy si asi neuvědomujete, že místo toho, abyste doložil fakta(pokud Vám to tedy stojí za to), např.měřicí protokol od ČTU, snížil jste se k tomu, abyste panu Polákovi vyhrožoval právními postihy. Sám se ovšem dopouštíte trestného činu „vyhrožování“ a „kyber šikany“.Což má samozřejmě kontraproduktivní účinek.A vyhrožoval Vám pan Polák snad nějakými právníky za které Vy se schováváte?Pan Polák si pouze dovolil napsat svoje DOMNĚNKY a nikdy to neprezentoval jako faktum.A jako občan tohoto státu má jako každý právo na to, aby podal stížnost na ČTU. A je zcela jedno, jestli je redaktor, nebo čínská princezna, je to OBČAN.Vy jste ho donutil tuto žádost stáhnout.Nepři­pomíná vám to praktiky Rudého práva z 80.let?Mohu Vás ujistit, že kromě něj tento podnět podá mnoho jiných, které nenechává toto obcházení nařízení chladnými. Opravdu úsměvně působí Vaš věta „že jste poslal na místo Vašeho technika, který samozřejmě(jak jinak) shledal vše v pořádku“.Pan Polák udělal jak vidím jednu zásadní chybu a to tu, že nekonzultoval svoje články a blogy s jejich právníky.Ale kam jsme to došli? To by měl každý novinář, který je zapálený dxer konzultovat svoje řádky?Pokud je pravda to, že Vaše Hitrádia byla na určitých frekvencích v určité lokalitě neposlouchatelná, utopená v šumu a najednou zázračně signál zesílil, nemůžete nikomu prostě namluvit že je to zásluha Vašeho skvěle vyladěného MPX poweru. Opravdu si z nás laiků prosím nedělejte „radio dobrý den“, spíš se zaměřte na to abyste tyto kmitočty uvolnili.Podle konání ČTU za poslední roky si na rozdíl od ostatních nemyslím, že zde dojde k nějakému zázračnému odhalení nebo postihu, je všeobecně známo, že žádný regulační úřad v ČR nevykonává svoji funkci tak, pro co byl zřízen, je však povinností občana, aby na tyto zdeformované nešvary aspoň takto upozornil.Nezmění se sice nic, Vaši právníci budou zase o nějakou tisícovku těžší, ale mlčet k tomuto tématu prostě nelze.A nyní „očekávám“ od Vás reakci na téma: šíření lživých informací a vyhrožování právním postihem. Relevantních faktů či měřicích protokolů se od Vás pravděpodobně nedočkáme.

Karel Cibulka aura:37
Karel Cibulka Login: KarelCibulka
14. 2. 2013 13:34 Nový

Re: Reakce na pana Becka

celé vlákno

Naměřit zkalibrovaným spektrálním analyzérem na fm 92.4 nebo 90.4 a změřit intenzitu přijímaného signálu a zkalibrovanou GPS doložit místo měření a natočit na video.to bych viděl jako optimální naskenování analogového kmitočtu fm.a výsledek vytisknout nebo ofotit jak se to běžně dělá u DVB-T!to už by bylo něco z dat a ne jen poslech.to je nedůvěryhodné.data jsou věrohodnější Karel Cibulka

Borislav aura:10
14. 2. 2013 18:58 Nový

Re: Doplnění informací

celé vlákno

Pán Beck.

nerobte z nás všetkých úplných trulov. Nejeden z ľudí pohybujúcich sa na diskusnom fóre DZ má technické vzdelania a niekolkí z nich sa pohybujú v oblasti telekomunikačnej a rádiokomunikačnej techniky. Nie sme malí, aby sme si nevedeli zrátať 1+1.
Takže rozprávky ako sa vám naraz po zmene modulačných parametrov zázračne zlepšil signál a stanica hrá aj tam, kde po nej donedávna nebol ani náznak si nechajte pre seba. Navyše ak tvrdí, že je všetko v poriadku spoločnosť, ktorá ani nevie korektne nastaviť PI kódy v RDS službe, tak je to na pováženie a hlboké zamyslenie. Rovnako vedomé porušovanie medzinárodnej RDS normy.

Mark.K aura:10
14. 2. 2013 23:43 Nový

Re: Doplnění informací

celé vlákno

Ja jen doplním že vysílač Sedlec-Prčice jsem chytil (ač se značným šumem) až v Lounech což je ještě cca 60km od Prahy na severozápad.

Daniel Neumann aura:88
Daniel Neumann Login: Dadi35
16. 2. 2013 13:14 Nový

Re: MAGIC V PLZNI ...

celé vlákno

Toto můžu potvrdit ! Bydlím na Košutce a občas to tu hraje.

Miroslav Kašpar aura:76
19. 2. 2013 13:06 Nový

A kde je vyjádření redaktora?

Nějak mě chybí vyjádření autora článku?
Buď si za svým vyjádřením stojím, nebo napíšu alespoň "sorry, unáhlil jsem se, příště nebudu zaměňovat dojmy za průjmy".

Ale takto ?!

Jirka Beat aura:82
BeatJ Login: Beat
19. 2. 2013 20:49 Nový

Re: Podezřele silný signál mimopražských vysílačů! "Přitopila" si Hitrádia?

celé vlákno

Pan Beck tu udelal bububu a Lukas Polak se boji jakkoliv vyjadrit.To jsme to dopracovali.Panu Beckovi verim maximalne jeho podpis,zbytek jsou marketingove zvasty na podporu sveho zamestnavatele.Je potreba HitRadia hlidat a nenechat se zde zastrasit nebo o_b_l_b_n_o_u_t obecnymi zvasty.

thr aura:10
thr Login: thr
22. 2. 2013 9:44 Nový

Re: Reakce na pana Becka

celé vlákno

Víte, on ten článek je opravdu podivný a to, že tohle hraničí s žalovatelností mě trklo do očí při prvním čtení ještě před diskusí.

Zaprvé důvodů zlepšení může být více, viz ty v diskusi zmíněné vlivy MPX.

Zadruhé pokud někoho veřejně obviním, tak bych měl mít aspoň minimálně seriózní podklady. A nezlobte se, ale čistě subjektivní dojem, "že to hraje silněji" opravdu seriózní podklad není!!! Je OK, že poslal pan Polák dotaz do rádia. Nic namítat nelze ani proti podnětu k prošetření na ČTÚ. Ovšem to, že to hned medializuje už tak moc korektní není. No a pokud je pravdivé tvrzení pana Becka o odeslání dotazu někdy před půlnocí a rozjetí akcí "pro nulovou reakci" po cca jednom dnu, tak pak už je to naprostá nesolidnost, to nemá cenu zlehčovat!

JohnyJanosik aura:10
23. 2. 2013 13:00 Nový

Re: Podezřele silný signál mimopražských vysílačů! "Přitopila" si Hitrádia?

celé vlákno

No já těch klonů rádií mám též plný zuby... Samá Hit a Fajn atd. že je chytáte repetem na vícero frekvencích = z různých koutů republiky či i místně aby provozovatelé pokryli terén si požádali o několik lokáních kmitočtů = zahlcují éter kvantitou a o obsahově programové kvalitě fakt. raději pomlčet... Nezbývá mi nic jiného než poslouchat dálkovým příjmem (pořád to naštěstí ještě i přes přehlcení frekvencí Českým gulášem lze) Německé stanice kde jsou na tom mnohem lepší vkusem i kvalitou ač nerozumím jejich jazyku... Rozhodně je to lepší než ty žvásty o politice, zdražování a různých krimi a bulvár celebritách atd. co chtějí být i rozhlasem úmyslně vyhulákaně uřvaně agresivně rychlým žvaněním moderátorů, že kolikrát se nedá ani stíhat vnímat všechny slova ve větách tj. vtloukaně a posluchačům zviditelněné „hvězdy“... Mám rád pohodu a ne agresi a ten boj o právníky i tady rozjetý je fakt též svědectví kam v dnešní tunelářské módní době lokty silnějších dohlédnou, tak se musí vše srazit k zemi… Nedivte se, že nálada ve společnosti je pak taková jaká je a že mnozí by raději měli klid starého režimu… Tomu všemu právě napomáhá agrese byznysu atd. ač si to nechce uvědomit, natož připustit….

timberland333 aura:10
7. 8. 2013 11:49 Nový

timberland ブーツ

celé vlákno

timberland ブーツ 私たちは、ティンバーランド­の話数日前に導入して、靴の最後のこのティンバーラ­ンドティンバーランドのAtim­berland、その後外にある、ティ­ンバーランドも記念テーマで、舌はチームのロゴを持­っており、同じことが最後となってい青の色のが、今­回は全体的な色は、よりアクティブになっているだけ­でなく、マルチカラーのファッションで、ノスタルジ­ックな雰囲気のいくつかを明らかにする ティンバーランド カジュアル ボート シューズ.

Timberland Earthkeepers 今年は数は、ランニングシュ­ーズティンバーランドクラシックスタイルを刻印し、­ティンバーランドは、焦点の一つでティンバーランド­の"サンバースト"カラーの前に二回リリースされて­いる、これは、より多く、特に、色で紫と緑の縞が出­てくる紫色の革の大面積、ティンバーランド ボート シューズ 黒と白のストライプの挿入キ­ャッチ色、エキゾチックがあるよりぼやけ、と幸運緑­ティンバーランド ビーチ シューズフック残し靴レトロ­風味がより強いです

ティンバーランド オックスフォード ティンバーランドティンバー­ランドは、ランニングシューズ初期のバージョンの新­しいものではありませんしていてですが、今、このア­ンティークモデルティンバーランドは再び山を聞いて­きますし、黄褐色、青と白、ティンバーランドスタイ­ルの再解釈と、テラティンバーランド チャッカ ブーツは実際には非常にハイ­テクセクションです靴、通気性のメッシュ生地、PU /種族ミッドソール、目に見­えるエアソールクッションとG-TEKユニットは、アスリー­トのために必要な機能、このプロフェッショナルなイ­メージを提供し、NEW BANLANCEティンバーランドを誇­示するのに十分であると好意的に比較した timberland シューズ.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+