Více

Osobní ohlédnutí za rokem 2013: Povedl se, nebo ne?

Máme tu začátek nového roku, který logicky vybízí k bilanci toho předchozího. Na podobnou vlnu jsem se rozhodl nasednout na svém blogu i já. Navíc by bylo vhodné po těch pěti měsících nečinnosti na svém blogu konečně něco napsat. Jelikož týdenních revizí už jsme na DigiZone vydaly několik, není třeba se za uplynulým rokem ohlížet z pohledu událostí, ale vzhledem k tomu, že jde o blog osobní, věnoval bych se naopak záležitostem, které potkaly mě. Pochopitelně s přihlédnutím k zaměření našeho vašeho webu.

Za nejdůležitější změnu považuji obnovu své přijímací sestavy pro VKV rozhlas. Konečně jsem se rozhoupal a po několika letech se rozhodl pořídit kvalitní přijímač. Vzhledem k tomu, že v republice a na našem fóru existují podobně zapálení lidé, díky jednomu z nich, na našem fóru vystupuje jako dxpetr, se podařilo získat tuner z nejlepších – Sony XDR-F1 HD. Za normálních okolností jde o vcelku průměrný tuner, ovšem ve spojení s počítačem se z něj stává hotový zázrak – umožňuje softwarové přepínání filtrů od širokých až po doslova ultra tenké, manuální ladění na VKV po 10 kHz, okamžitou identifikaci RDS apod.

Přední panel tuneru Sony XDR-F1HD

Přední panel tuneru Sony XDR-F1HD

Celou záležitost by ale nebylo možné realizovat bez ochotných lidí, kteří se stále ještě v dnešní době dají najít. U tohoto tuneru by to byl obzvláště velký problém, protože se objednával ze Spojených států. Ke kvalitnímu přijímači bylo zapotřebí ale pořídit také kvalitní anténu. Pětiprvkovou Kathrein ABH-01 jsem proto vyměnil po čase za špičkovou Körner 15.12 a rozdíl byl neporovnatelný. Těch patnáct prvků a čtyři metry poctivé délky zkrátka udělaly svoje. Do seznamu mi během několika dní přibyly desítky nových stanic a aktuálně už jich mám v bandscanu, jak se mu správně říká, více než pět stovek. Přesvědčte se sami na tomto odkazu.

Patnáctiprvková anténa Körner 15.12 - čtyři metry poctivé délky. (Foto: fmdx.au.com)

Patnáctiprvková anténa Körner 15.12 – čtyři metry poctivé délky. (Foto: fmdx.au.com)

Žně pak přinesla polovina loňského prosince, kdy se na anténu „vkradly“ signály až z Maďarska, a to dokonce v takové síle, že je bylo možné přijímat i s daty RDS, tedy názvem stanice, radiotextem a řadou dalších doplňků analogového vysílání. Nehrálo ale pouze Maďarsko. Ze severu Evropy bylo možné zachytit díky silné inverzi i signály z Dánska. Nezapomenu na to, jak jsem ve středu 11. prosince v noci přišel z firemního vánočního večírku a na frekvenci 99.9 jsem měl místo Hitrádia Crystal (Česká Lípa) nebo Hitradia Ö3 z Vídně stanici DR P4 z vysílače Rangstrup/Gammel Tøndervej vzdáleného téměř 700 km.

Ač loňský rok vnímám z osobního pohledu veskrze pozitivně, přesto nebudu končit optimisticky. Po 13 letech jsem ukončil členství v Československém DX klubu. Pravidelně jsem přispíval do jeho časopisu Radio Revue, aktivně se zapojoval do klubového života, zúčastňoval se jeho akcí a u některých jsem byl dokonce i jejich organizátorem. Po 13 letech však bohužel musím konstatovat, že náladu v klubu a vztahy mezi jejími některými členy nepovažuji za dobré a zároveň už také necítím podporu jejího Výboru, který se mě jako hlasitého kritika několikrát snažil umlčet, až se mu to nakonec povedlo. Na tento krásný koníček ovšem nezanevřu a i nadále ho pochopitelně budu provozovat.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+