Více

Opravdu je Netflix tak skvělou videopůjčovnou, jak se o něm říká?

Jak to tak bývá, Češi rozumějí téměř všemu. Rozumějí hokeji, rozumějí vaření, rozumějí hudbě… A také vědí, že Netflix je tou údajně nejlepší videopůjčovnou, kde je možné najít všechno, a že by v hravě strčila do kapsy všechny služby, jakými jsou například Topfun, Voyo a řadu dalších služeb, které se u nás snaží legálně nabízet obsah on-line. Kde je ale skutečně pravda? V uplynulých dnech jsem měl možnost videopůjčovnu Netflix vyzkoušet, a tak by se rád s našimi čtenáři podělil o dojmy, jak na mě tato služba působila.

Jedna z úvodních stránek, kterou může vidět návštěvník, který na Netflixu není zaregistrován.

Jedna z úvodních stránek, kterou může vidět návštěvník, jenž na Netflixu není zaregistrován.

Hlavní devízou je především cena. Za osm dolarů měsíčně můžete sledovat nabízené tituly zcela neomezeně. Pokud si přehrajete za celých přibližně třicet dní jeden, nebo třeba padesát titulů, je to jedno. Řekl bych, že přibližně 160 korun je tedy skutečně solidní cena, kterou by za tuto nabídku byl ochoten zaplatit i český uživatel, pokud by skutečně bylo z čeho vybírat. Navíc, Netflix nabízí první měsíc užívání zcela zdarma. Pokud vás tedy po měsíci tato služba neosloví, můžete jednoduše vaši registraci jednoduše zrušit.

Úvodní stránka videopůjčovny Netflix. Tituly jsou zde netříděné a nemají v podstatě žádný řad.

Úvodní stránka videopůjčovny Netflix. Tituly jsou zde netříděné a nemají v podstatě žádný řad.

V případě, že zapomenete a začnete Netflix využívat další měsíc, automaticky se vám začne strhávat předplatné. Na začátku registrace je totiž nutné zadat číslo vaší kreditní karty, ze které se vám částka začne po měsíčnímu promu strhávat. Bez tohoto kroku celá operace neproběhne úspěšně. Pokud jste vůbec o Netflixu slyšeli, pak bezpochyby především v souvislosti se skvělým seriálem House of Cards, kde v hlavních rolích excelují Kevin Spacey a Robin Wright. Druhá řada byla uvolněná kompletně na portál v sobotu 15. února.

Kategorie Netflixu "Oscaroví vítězové"

Kategorie Netflixu „Oscaroví vítězové“

Dostáváme se tedy ke druhé výhodě Netflixu, kterou je, že se v jeho nabídce objevuje i původní tvorba, kterou v premiéře jinde nenajdete (není-li pochopitelně řeč o šedé zóně). Mezi další originální tituly této videopůjčovny patří například seriál Orange is the new black, Mako Mermaids: An H2O Adventure, Turbo Fast a některé další. Dá se tu ale najít i řada dalších seriálů. Z těch v Česku známých například The Walking Dead (Živí mrtví), American Horror Story, Jessie apod. Až na výjimky si však přijdou na své především děti.

Výběr doporučených titulů lze vylepšit pomocí vlastních preferencí.

Výběr doporučených titulů lze vylepšit pomocí vlastních preferencí.

Orientace v titulech Netflixu ale může být na první pohled poněkud matoucí. Přes sebe jsou tu tituly dětské i filmy vyloženě pro dospělé diváky (například horory). Nejlepší si je pro to vytřídit tituly podle toho, jak vám vyhovují, tedy dle jednotlivých žánrů, nebo ještě lépe personalizovat si vaše nastavení tak, aby se zobrazovaly pouze filmy, seriály a případně i dokumenty tak, jak vám to bude vyhovovat. Abyste se nemuseli na Netflixu zbytečně „hrabat“ v desítkách nebo stovkách (či dokonce tisícovkách) titulů, děti tu mají vlastní záložku „Just for Kids“.

Jednotlivé tituly lze ohvězdičkovat. Pak Netflix opět přizpůsobí výběr co nejblíže vašim preferencím.

Jednotlivé tituly lze ohvězdičkovat. Pak Netflix opět přizpůsobí výběr co nejblíže vašim preferencím.

Osobně si troufám tvrdit, že žánrové řazení je vymyšleno velice dobře. Můžete zde sáhnout například jak po akčních filmech, komediích, klasice stříbrného plátna nebo dramatech, najdete tu i méně obvyklé kategorie, jako jsou například snímky s tématikou Gay & Lesbian, Podmořská dobrodružství, Kultovní filmy, Oscaroví vítězové nebo třeba Sport. O tom, že tu nenajdete rozhodně všechny položky, a nenabídne vám je v podstatě žádná služba, se přesvědčíte, pokud navštívíte jakoukoliv kategorii. Například v sekci ocarových titulů jich bylo okolo šedesáti. V menu mi však znatelně chyběla položka pro nové tituly.

Náhodně vybraný seznam titulů, které jsou dostupné na Netflixu ve vysokém rozlišení.

Náhodně vybraný seznam titulů, které jsou dostupné na Netflixu ve vysokém rozlišení.

Pro lepší výběr titulů vám pak podle žánrů Netflix naservíruje náhodně vybrané tituly, které musíte ohvězdičkovat. Tím se pak přesnost doporučených filmů a seriálů ještě zvýší. Jedna hvězda znamená, že se vám titul nelíbil, plný počet hvězd – titulu vás zaujal. Není nutné hvězdičkovat všechny tituly. Doporučení od Netflixu si ale můžete i nadále vylepšovat pomocí hvězdičkování. Pokud samozřejmě pátráte po konkrétním titulu, není problém. Můžete si ho vyhledat pomocí políčka „Search“, které neustále vidíte jako součást červené lišty umístěné do horní části stránky. Tady můžete hledat i podle svého oblíbeného herce nebo kategorie.

Domovská stránka seriálu House of Cards na Netflixu.

Domovská stránka seriálu House of Cards na Netflixu.

Pokud na náhled titulu najedete myší, objeví se vám o něm velice stručná a dále pak informace o tom, kdo v něm hraje a případně i jaké jste mu dali hodnocení. Důležitou záležitostí, kterou jsem zapomněl zmínit, je možnost vytvoření vlastního seznamu, do něhož si můžete tituly přidávat. Jedná se o položku „My List“. Poté, co na ni kliknete, otevře se vám jakýsi našeptávač, kde můžete vybrat i další tituly. Jelikož jsem vybral „House of Cards“, automaticky mi bylo doporučeno sledovat například i seriály Sherlock, Breaking Bad, Mad Man nebo 30 Rock.

Přehrávač má na Netflixu poměrně jednoduchou podobu, má však řadu možností včetně streamování pomocí Chromecastu.

Přehrávač má na Netflixu poměrně jednoduchou podobu, má však řadu možností včetně streamování pomocí Chromecastu.

Pokud navštívíte například sekci věnovanou již zmiňovanému seriálu s vynikajícím hercem Kevinem Spaceym, najdete tu opět stručnou anotaci; úsek, v němž se při sledování právě nacházíte, a potom také náhled této epizody. Vybrat si můžete také to, zdali budete sledovat první nebo druhou řadu. Jak informovala i česká média, Netflix uvolnil čtrnáctou až šestadvacátou část najednou, čili „seriálofilové“ si přibližně na nějakých dvanáct hodin určitě přišli na své. Podobně jako například Voyo otestuje vaši linku, udělá to i Netflix. Nejprve otestuje rychlost vaši linky a v případě, že je dostatečná, přepne u streamu do HD kvality. Jet-li pochopitelně k dispozici.

Při zastavení obrazu se vám po chvíli objeví textová informace ke sledovanému dílu.

Při zastavení obrazu se vám po chvíli objeví textová informace ke sledovanému dílu.

Informační lišta přehrávače obsahuje několik ikon jako například „HD“, možnost výběru jednotlivých epizod, přepínání audia (u House of Cards to byla kromě angličtiny i španělština), titulky (anglické, španělské) nebo možnost sdílení (nepochopil jsem bohužel, na jakém principu funguje). Jako nejzajímavější možnost shledávám streamování obsahu pomocí „klíčenky“ Chromecast do televizoru. Na tomto místě se možná sluší říci, že jsem Netflix otestoval na stolním počítači a nikoliv ve Smart TV. Na otázku, zdali je Netflix skutečně tak skvělou videopůjčovnou, jak se o něm říká, jsem už, myslím, v průběhu svého delšího blogového příspěvku odpověděl. Co si o něm myslíte vy? Napište mi do diskuse.

Martin H aura:94
17. 2. 2014 11:55 Nový

Re: Opravdu je Netflix tak skvělou videopůjčovnou, jak se o něm říká?

Tak co dodat, kez by mel nekdy sanci se objevit i tomhle provincnim rybnickove. Ja osobne tomu moc neverim i kdyz nadeje ... ;-)

houbeek
houbeek Login: houbeek
17. 2. 2014 19:10 Nový

Re: Opravdu je Netflix tak skvělou videopůjčovnou, jak se o něm říká?

celé vlákno

Žiju přechodně v zahraničí a Netflix už nějaký pátek používám, za 160 kč jde o skvělou službu. Je tam ale i pár ALE. Především omezená nabídka filmů, například včera jsem se toužil podívat na Kapitána Ameriku. I když nejde o nějak starý film, na Netflixu ho nenajdete (byl dostupný pouze do 25.1.2014). A takto už jsem se spálil mnohokrát. Podobná situace panuje také u seriálů, kdy chybí celé série. Občas taky problémy s vyhledáváním, kdy hledání pořad nenajde, ovšem při listování ho zázračně objevím.

I přes výše uvedené však nabízí za 160 kč opravdu hodně muziky.

Martin H aura:94
18. 2. 2014 10:49 Nový

Re: Opravdu je Netflix tak skvělou videopůjčovnou, jak se o něm říká?

celé vlákno

Houbeeku, ale tohle jsou uplne malickosti, omezena nabidka (Kapitan Philips) vzdyt jeste v nekterych kinech (klidne i americkych) bezi. problemy s vyhledavanim jsou v kazde databazi, to je lehce ostranitelne.

Uvedomte si, ze z pohledu ceskeho divaka je naprosty zazrak mit v on demand nabidce titul, ktery je jeste v kinodistribuci. Nase lokalni online pujcovny nejsou schopny nabidnout ani daleko starsi tituly.

Roman Štědronský aura:10
Riman Login: riman
27. 2. 2014 12:25 Nový

Re: Opravdu je Netflix tak skvělou videopůjčovnou, jak se o něm říká?

celé vlákno

Pokud čtu dobře, předřečník mluví o filmu "Captain America: První Avenger".

Co ale rozhodně není maličkost, je lokalizace služby - nabídkou českých filmů/seriálů počínaje a alespoň českými titulky konče. Bez toho - obávám se - Netflix u nás žádná zářná budoucnost nečeká.

Martin H aura:94
3. 3. 2014 9:18 Nový

Re: Opravdu je Netflix tak skvělou videopůjčovnou, jak se o něm říká?

celé vlákno

Ha! Chyba, diky za upozorneni, ja proste ty lokalni preklady zahranicnich titulu nedavam, nejsem schopen zadny film podle toho najit. Tady jsem se spletl teda kardinalne ;-)

Nicmene s tou lokalizaci nevim, Skandinavcum se taky budou delat titulky a jako problem to nikdo nevidi, u nas to problem samozrejme bude protoze mor zvany dabing je vsudypritomny. Dokud tu na nem budou vsichni trvat, nikam se neposuneme.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+