Více

Nemilá překvapení při poslechu digitálního rozhlasu prostřednictvím tuneru

Na konci loňského roku jsem se opět rozhodl udělat radost s novým kusem elektroniky, konkrétně s tunerem pro příjem a poslech digitálního rozhlasu. Programová nabídka hned za hranicemi už je bohatá a signál z Drážďan do Prahy doletí bez problémů, čili stačilo pouze dát na střechu vertikální anténu pro III. pásmo a pořídit kvalitní tuner. V mém případě to byla Yamaha T-D500. Na internetu jsem na ni našel poměrně dobré reference, samozřejmě převážně z Německa, takže volba to pro mě byla více méně jasná. To jsem ještě netušil, kolik mě čeká s tunerem problémů…

Šlo bohužel o chyby, které se daly odhalit až za chodu a běžný posluchač na ně pravděpodobně vůbec nenarazí. Tyto problémy se projevily poprvé při loňské inverzi, kdy se setkaly na jednom místě signály z řady vzdálených míst a tím pádem se mohly objevit i multiplexy různého obsahu, avšak na jednom jediném kanálu. To byla první záležitost, s níž si tuner neporadil. Pokud se podařilo naladit jeden rozhlasový multiplex například na kanálu 10C a další na témže, došlo jednoduše k jeho přemazání, což sice také není standardní chování, ale budiž. V minulosti jsme toho byli svědky například u některých DVB-T set-top-boxů.

To jsem ale ještě nevěděl, co mě čeká, pokud si stanici z prvního multiplexu uložím do paměti, ta možnost tu pochopitelně byla, a naladím multiplex druhý na témže kanálu. Přijímač se v tu chvíli začal chovat velice nestandardně, což se projevovalo tak, že bylo možné přepínat naladěné stanice pouze v určitém rozsahu, ale určitě jste se nedostali ke všem. Nezbylo vám tedy nic jiného, než přijímač donutit, aby všechny rozhlasové programy naladil znovu, nebo ho na tvrdo vytáhnout ze zdi, čímž jste pochopitelně o ty, které již byly uloženy, přišly. To ale ještě nebylo vše…

Tuner Yamaha T-D500, s nímž autor textu realizuje poslech digitálního rozhlasu.

Loňská inverze byla opravdu extrémní a pamatuje ji málokdo, čili jsem si říkal, že taková situace, která nastala tehdy, se pravděpodobně opakovat už nebude, a pokud náhodou ano, tak jen opravdu výjimečně. Stručně řečeno, i když to byla situace poměrně nepříjemná, nebyl to důvod pro to, abych tuner vracel. Navíc bych ho musel poslat zpět do Německa, což se mi zrovna dvakrát nechtělo… Za standardních podmínek mi chodí z Německa multiplexy na kanálech 5C a 9C (Sasko) a hůře, avšak stále trvale, kanály 11D a 12D z Bavorska.

Do přijímací soustavy „proleze“ i pražský multiplex společnosti Teleko šířený v L pásmu. I tento operátor se ale brzy stal pro můj tuner problematickým. Teleko bylo totiž první společností, která se rozhodla spustit vysílač ve III. pásmu. Díky tomu, že šlo o Příbram, která je vzdušnou čarou kousek od Prahy, dolétne signál i na mou anténu. Tím pádem tu máme stejný multiplex na dvou kanálech, a dokonce i dvou pásmech. Jak si s tím poradí tuner? Pochopitelně místo toho, aby uložil kanál 11A z Příbrami, přepíše ho Prahou. Ovlivnit to bohužel nelze, jelikož tuner má pouze automatické ladění.

Abych ale pouze nekritizoval, musím Yamahu T-D500 skutečně pochválit za to, co je napsáno na jejím předním panelu – Natural Sound Tuner, tedy tuner s přirozeným (přírodním) zvukem. Kvalita audio složky v podání Yamahy je na vysoké úrovni a poslech stanic, jako je například Lounge FM, Sunshine Live nebo SeeJay Radio, to je skutečně radost. Bohužel chyby, na které jsem v průběhu přibližně pěti měsíců narazil, jsou pro mě hodně nepříjemné. Ani Japonci nedokázali svůj výrobek dovézt k dokonalosti a nedostatků je bohužel víc než dost. Při běžném provozu je ale uživatel vůbec neodhalí.

V případě, že budete chtít sledovat mé postřehy a poznámky na Twitteru, budu rád. Můj účet je @lukaspolak. Píšu zde v češtině a angličtině.

J T aura:74
26. 2. 2013 16:05 Nový

DAB DXing

celé vlákno

Výrobce z nějakých důvodů zjevně nepočítal s příjmem ze vzdálenějších lokalit, kdy se mohou vyskytnout vzhledem k "záběru" antény různě vzdálené vysílače na stejných kanálech, resp. spíše počítal, že příjem se uskuteční z několika různých nejbližších vysílačů, které se pochopitelně nebudou kanálově překrývat.

ginkgocz aura:10
27. 2. 2013 18:44 Nový

Re: Nemilá překvapení při poslechu digitálního rozhlasu prostřednictvím tuneru

celé vlákno

Vy, studovaný ve sdělovací technice, se divíte, že na všesměrovou anténu chytáte s výkonným tunerem všechno páté přes deváté? Nevím, jaké jsou Vaše představy o fyzikálních principech šíření signálu či praktické zkušenosti s realizací bezdrátových spojení.
Zcela obecně - všesměrová anténa je vhodná tam, kde se nejen přijímá ale i vysílá do různých směrů. Směrová anténa je pak pro komunikaci s konkrétním pojítkem v daném směru, nechytá rušivý signál z ostatních zdrojů.
Pro jeden vysílač tak použijte jednu směrovou anténu. Pro více vysílačů více antén. A zřejmě i taky více tunerů :D

Neutral aura:10
3. 3. 2013 1:48 Nový

Re: Nemilá překvapení při poslechu digitálního rozhlasu prostřednictvím tuneru

celé vlákno

A hlavně pokud něco kritizujete očekával bych reakci typu: ano Yamaha je šrot ale xy je božské proto a proto, to doporučuji.To mám vyzkoušené.Takže nejdřív si kupte nebo vyzkoušejte dotyčný přístroj a pak sem dávejte svoje soudy.Jinak je to plácání do vody.

José ... aura:47
3. 3. 2013 14:01 Nový

DAB / DAB+

ANO tak to je.

DAB zde často bývá v diskuzích kritizováno, za špatnou kvalitu zvuku, ale to není problém, záleží na tom jaká stanice si zaplatí jaké bitráte a pak může být i zvuk dobrý.

Ale to o čem pojednává článek, tak to opravdu problémem být může, už je a bude...

Vezměme v úvahu tato fakta. Ta PRASATA zde zahnojila FM takovým způsobem, že se to nedá už roky vůbec používat ! Dopatlali zde DVB-T takovým způsobem, že dopustili aby K60 z Ještědu rušil K60 z Černé hory a tím v celých oblastech vyřadili z příjmu multiplex 3.

A nyní stejným lotrům přichází do pracek DAB. Asi tomu nebude jenak, nežli u FM nebo DVB-T. V této chvíli mi zcela bezproblémově běží dva německé multiplexy z Drážďan a jeden multiplex Teleka z Proseče. A když jsou vhodné příéjmové podmínky tak ještě i jeden multiplex z Berlína. OVŠEM DOSUD ZDE JE URČITÁ DAB ČISTOTA.

A ta zde nebude věčně.Byly zde na serveru zveřejněny kanály, které mají být použity pro první celoplošný DAB multiplex v ČR. Ovšem tyto kanýly používají rovněž některé přihraniční německé vysílače.

Takže minimálně způsobí spuštění českého celoplošného multiplexu v DAB nemožnost poslechu německých stanic, které zatím lec komu chodí.
Anebo se to bude rušit vzájemně tak, že nepůjde tento multiplex v příhraničních českých oblastech.

Nebo z toho všechny přijímače zhloupnou. Viz. článek. Takže ona to nebude sranda. Bohužel.

timberland333 aura:10
7. 8. 2013 11:41 Nový

timberland ブーツ

celé vlákno

timberland ブーツ 私たちは、ティンバーランド­の話数日前に導入して、靴の最後のこのティンバーラ­ンドティンバーランドのAtim­berland、その後外にある、ティ­ンバーランドも記念テーマで、舌はチームのロゴを持­っており、同じことが最後となってい青の色のが、今­回は全体的な色は、よりアクティブになっているだけ­でなく、マルチカラーのファッションで、ノスタルジ­ックな雰囲気のいくつかを明らかにする ティンバーランド カジュアル ボート シューズ.

Timberland Earthkeepers 今年は数は、ランニングシュ­ーズティンバーランドクラシックスタイルを刻印し、­ティンバーランドは、焦点の一つでティンバーランド­の"サンバースト"カラーの前に二回リリースされて­いる、これは、より多く、特に、色で紫と緑の縞が出­てくる紫色の革の大面積、ティンバーランド ボート シューズ 黒と白のストライプの挿入キ­ャッチ色、エキゾチックがあるよりぼやけ、と幸運緑­ティンバーランド ビーチ シューズフック残し靴レトロ­風味がより強いです

ティンバーランド オックスフォード ティンバーランドティンバー­ランドは、ランニングシューズ初期のバージョンの新­しいものではありませんしていてですが、今、このア­ンティークモデルティンバーランドは再び山を聞いて­きますし、黄褐色、青と白、ティンバーランドスタイ­ルの再解釈と、テラティンバーランド チャッカ ブーツは実際には非常にハイ­テクセクションです靴、通気性のメッシュ生地、PU /種族ミッドソール、目に見­えるエアソールクッションとG-TEKユニットは、アスリー­トのために必要な機能、このプロフェッショナルなイ­メージを提供し、NEW BANLANCEティンバーランドを誇­示するのに十分であると好意的に比較した timberland シューズ.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+