Více

Německé televize ARD a ZDF udělaly z diváků režiséry olympijského vysílání

Příznivci nových technologií si mohli zvyknout na to, že sportovní svátek, jakým jsou například olympijské hry, je vždy v něčem revoluční. Například před dvěma lety v Londýně přinesla britská BBC jako první veřejnoprávní televize vybrané přenosy ve 3D, od kterého se ale nakonec upouští a zůstává spíše doménou filmových multiplexů. Vysoké rozlišení (HD) už se i v našich domácnostech celkem slušně zabydlelo, a tak by mohlo na řadu přijít logicky rozlišení Ultra HD, tedy formát 4× vyšší než Full HD. Ač čas tohoto formátu určitě jednou přijde, pár let si budeme na komerční provoz muset ještě počkat.

V čem by tedy letošní olympiáda mohla být revoluční? Nemusíme chodit příliš daleko. Stačí, když si odskočíme k našim západním sousedům do Německa. Ti propojili díky hybridnímu vysílání označovanému kouzelnou zkratkou HbbTV svět televize a internetu. Umí to sice i Česká televize a nemá se rozhodně za co stydět, v ARD a ZDF ale zašli ještě dále. Rozhodli se prostřednictvím HbbTV nabídnout lineární vysílání alternativních olympijských kanálů. Jde de facto o stejné streamy, které mohou vidět koncesionáři našeho veřejnoprávního média, ale pouze na internetu. Němci se takto dostanou až k 500 hodinám přenosů ze Soči.

Ukázka z aplikace Olympia, kterou nabízejí společně ARD a ZDF. Zdroj: @KRDigital (Twitter)

Ukázka z aplikace Olympia, kterou nabízejí společně ARD a ZDF. Zdroj: @KRDigital (Twitter)

Novinka pochopitelně vzbudila zájem nejen v Německu, ale i v celé Evropě. Ukazuje právě jednu z velkých možností, kterou může hybridní vysílání koncovým uživatelům, tedy televizním divákům, přinést. Není nutné chodit ke stolnímu počítači, zapínat notebook, případně brát do ruky tablet či mobilní telefon. Stačí vám pouze dálkový ovladač a stisknutí červeného tlačítka. S určitou mírou nadsázky se tak dá říci, že se z vás stanou režiséři olympijského vysílání, protože k sobě dopravíte pouze ty sporty, které vás budou zajímat. Nemusíte se spoléhat na dramaturgii, kterou vám stanoví „někdo shora“.

Nutno připomenout, že i k této novince, která bohužel díky geoblokaci není v České republice ze satelitu dostupná, byla určitá, několik let trvající cesta. Pokud mě paměť neklame, někdy v roce 2011, možná už o rok dříve, si francouzská veřejnoprávní televize vyzkoušela možnosti vlastní dramaturgie pořadu ze strany diváka u přenosů z Rolland Garros. Toto vysílání bylo ale tehdy díky penetraci přijímačů s HbbTV omezeno v podstatě jen na „zasvěcené“. Navíc šlo o jednu jedinou trasu. Nyní se konečně dostal multistreaming do komerčního provozu a nepochybuji o tom, že příští olympiádu budou moci v této podobě sledovat také diváci v České republice.

Petr Š. aura:81
CCblue Login: CCblue
10. 2. 2014 17:15 Nový

Žádné překvapení

Tohle jsem tu navrhoval v nějakém komentáři při minulé Olympiádě. Ono to jde přes aplikaci ČT sport vlastně i u nás, když máte Android zařízení připojené k televizi. A v neděli, když web ČT přestal fungovat, tak streamy přes tuhle aplikaci běželi bez problémů.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+