Více

Na VKV signály z Evropy si ještě počkáme, první vlaštovky už ale přiletěly

Přiblížila se opět doba, kterou netrpělivé očekávají lovci vzdálených signálů po celý rok. Jde o takzvanou vrstvu Es, jež se vyskytuje převážně s blížícím se příchodem léta, konkrétně v době od května do přibližně srpna. Tento jev má za následek, že se vzduchem šíří signály na vzdálenost až tisíců kilometrů. V České republice tak můžete slyšet stanice například z Itálie, Španělska, Velké Británie, Skandinávie nebo třeba Ruska. Lovci vzdálených signálů, tedy DX-eři, říkají, že jde o takzvané plechové mraky, od nichž se signál odráží.

Výskyt Es vrstvy v podstatě nikdy nikdo pořádně nevysvětlil. DX-eři už mají ale dnes nástroje, kterými mohou výskyt Es vrstvy přesně určit. K tomu slouží stránka DX Maps.com. Pokud se zde vyskytne žlutá, případně oranžová barva přibližně na polovině cesty mezi anténou a lokalitou, o níž máte zájem, je vyhráno. Zatímco běžní posluchači by v létě mohli být překvapeni, co se to s jejich rozhlasovými přijímači děje, my máme jasno. Příjem během výskytu Es vrstvy bohužel není příliš stabilní a trvá většinou maximálně desítky minut.

První pomyslné vlaštovky přiletěly na naše antény právě dnes, kdy se ozvaly signály například z Řecka. Sám jsem jeden takový našel během dopoledne na kmitočtu 87.5 MHz, ale bohužel zcela nepřipraven jsem stanici nestihl identifikovat, protože než naběhl počítač, byla pryč. I letos se ale máme určitě na co těšit. Kolega Petr například loni zachytil mimo jiné pár pěkných stanic z Rumunska a právě ukázku z jeho YouTube portálu jsem se sem rozhodl umístit. Jde o tamní verzi komerčního rozhlasového okruhu KISS FM.

DT Amater aura:93
DT Amater Login: DT-amater
4. 5. 2014 22:24 Nový

Plech

Rekl bych, ze se tomu spise lidove rika "plechove nebe" a ne mraky.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+