Více

Na Slovensku vše směřuje k zavedení pozemní placené televize

Na Slovensku v současné době fungují dva pozemní digitální multiplexy pro televizní vysílání. Jeden slouží pro šíření veřejnoprávní kanálů, druhý pro stanice komerční. Podle informací, které se ke mně donesly, vše vypadá tak, že u našich východních sousedů začne fungovat i placené DVB-T. O pozemní způsob distribuce není na Slovensku zájem, a tak se bude muset telekomunikační operátor Towercom, tamní obdoba Českých Radiokomunikací, logicky poohlédnout po jiném způsobu obživy. Podle průzkumu, který loni v srpnu zveřejnil například server Živé.sk, navíc terestrika u Slováků úplně propadla.

Pomyslným záchranným kruhem by pro Towercom měla být placená pozemní televize. Před pár týdny mi jeden z manažerů, který se v businessu tohoto způsobu distribuce pohybuje dennodenně a sám také jeden multiplexu provozuje, řekl: „A už se k vám doneslo, že 1. dubna odstartuje na Slovensku pozemní placená televize?“ Samozřejmě jsem o ničem nevěděl. Beru-li to ale zpětně, je to zcela logická úvaha. Towercom kromě dvou zemských multiplexů, které navíc nejsou zcela naplněny, musí spustit ještě další dvě sítě, na něž získal příděl od tamního telekomunikačního úřadu.

A co by jiného měl v multiplexech šířit, když se mu zákazníci do DVB-T zrovna nehrnou? Navíc, Markíza nedávno oznámila, že své nové potencionální programy (včetně chystané TV Fooor) už chce šířit výhradně mimo pozemní vysílání, které je pro ni zbytečně drahé. Slovenský „multiplex 3“ v tuto chvíli zeje prázdnotou, už několik měsíců se vysílá bez obsahu, a další síť by na tom jistě nebyla jinak. Výjimkou bude pouze nový kanál televize Joj. Mé domněnky navíc potvrzuje i článek, který vydal web Mediálne.sk – Towercom pripravuje novú službu v DVB-T. Jmenovat se má Towerhome. Na to, zdali půjde o podobný model jako v Maďarsku (služba MinDig TV Extra) si musíme ještě pár týdnů počkat.

V případě, že budete chtít sledovat mé postřehy a poznámky na Twitteru, budu rád. Můj účet je @lukaspolak. Píšu zde v češtině a angličtině.

tele cirkus aura:10
16. 2. 2013 22:54 Nový

Re: Na Slovensku vše směřuje k zavedení pozemní placené televize

Toto platené DVB-T by malo význam keby prišli zo zaujímavou cenovou ponukou, povedzme do tých 5 Euro mesačne. Samozrejme závisí aj od programovej ponuky. Potom by sa to oplatilo možno tým ktorý majú Skylink balík digital so servisným poplatkom 1,20 Eur mesačne + povedzme tých 5 Euro za DVB-T. Vtedy by to bolo povedzme zaujímavé. Pre tých ktorí si platia nejaký platený balíček sa to už veľmi neoplatí, lebo takmer každý operátor ponúka v podobnej cene aj druhú kartu. Mám možnosť chytať aj maďarské DVB-T , ale všetky tie programy mám vlastne v ponuke aj z orbitu. Sem tam zvyknú mať nejaké kanály promo akcie a vtedy si to pozriem aj ja. Naposledy to bolo AXN, ktoré malo počas vianočných sviatkov dvojtýždňovú akciu. Bola to tá verzia, čo je aj v Digi TV, ale zvukovú stopu tam mali len maďarčinu a angličtinu. Takže na záver to bude vhodné asi len pre tých, ktorí sa uspokoja len s príjmom cez DVB-T, alebo ako som už vyššie spomínal Skylink digital + to platené DVB-T

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+