Více

Má ještě cenu věnovat se v Praze dálkovému příjmu televize?

Není to tak dávno, bylo to ještě v letošním roce, kdy se i v Praze dala s kvalitní anténou zachytit řada analogových televizních signálů. Naší severní sousedé Poláci vypnuli tento způsob distribuce definitivně teprve tento týden. Pro mě bohužel situace dost nepotěšující, protože signály od 19. března, kdy na řadu přišla v Polsku III. vlna vypínání, postupně ubývaly, ale nebyla za ně v digitální podobě adekvátní náhrada. Řeknu-li to jednoduše, překryv na naše území nebyl dostatečný natolik, aby signál doletěl až do Prahy a navíc, řada polských multiplexů vysílá na kanálech, které využívají digitální zemské sítě v České republice.

Za posledních několik měsíců se mi poměrně radikálně zhoršil příjem televizního signálu. Hledal jsem tedy příčinu, ale sám jsem ji neodhalil. Zavolal jsem si tedy kamaráda a občasného externího spolupracovníka DigiZone.cz Jakuba Melína. Ten dorazil s profesionálním měřákem a mohl se tak, řekněme, hlouběji ponořit do UHF pásma, tedy rozsah od kanálu 21 do kanálu 60. Při prozkoumání frekvenčního spektra bohužel zjistil, že v mojí lokalitě, kterou je pražské Jižní Město, se nachází rušení (prozatím) neznámého původu, jež prochází v podstatě celým pásmem. Už v minulosti jsem investoval do různých odrušovacích prvků potlačujících například operátora U:fon.

Jakub na měřáku viděl v podstatě všechny signály, o které jsem přišel, ovšem zjednodušeně řečeno, byly poškozené rušením. To platilo mimo jiné v případě vysílačů Sušice – Svatobor, Jeseník – Praděd, ale i některých místních. Problém se částečně podařilo eliminovat nízkošumovým 22dB zesilovačem, řešení to ale rozhodně není ideální. Situaci by mohl řešit například špičkový zesilovač ULNA německé firmy TGN (více info zde), otázkou ovšem je, zdali se mi do něho bude chtít ještě investovat dalších 115 euro. Víte, už mě to tak nějak přestává bavit. Do své přijímací sestavy (rozumějte antény, rotátor atd.) už jsem vrazil nějakých 20 tisíc a říkám si, jestli má cenu investovat ještě další finanční prostředky.

Situaci v oblasti dálkového příjmu komplikuje nejen rušení, ale také vzrůstající počet multiplexů, které jsou spouštěny více méně v blízkém okolí. Paradoxní situace u mě nastala na kanálu 50, kde by měl běžet pražský test DVB-T2. Jeho signál ovšem ruší necelých 120 km vzdálených Klínovec s Regionální sítí 7, který si to směrem do Čech „pálí“ téměř 40 kW. Multiplex 1 a multiplex 2 přijímám z této lokality naprosto bez problémů, na kanálu 50 si však ani neškrtnu. Regionální síť 7 je ještě poměrně slabá, ale zároveň dostatečně silná na to, aby zarušila 20kW experiment ze Žižkova, tedy místní signál. Pánové z Českých Radiokomunikací si tedy mohou testovat třeba „MPEG-5“, já bohužel uvidím velké nic…

Rád bych vnímal syté barvy DVB-T2 experimentu Českých Radiokomunikací, bohužel kolize s Regionální sítí 7 z Klínovce mi to nedovoluje.

Rád bych vnímal syté barvy DVB-T2 experimentu Českých Radiokomunikací, bohužel kolize s Regionální sítí 7 z Klínovce mi to nedovoluje.

Pokud se ještě vrátím k úvodnímu tématu… Poslední nadějí na zachycení signálu z Polska pro mě bylo spuštění tamního multiplexu 1 z vysílače Jelenia Góra – Sniezne Kotly. Bohužel ani v tomto směru se zatím nezadařilo, i když signál na měřáku vidět je a nevypadá prý vůbec špatně. Při skenování kanálu 30 se sice „něco“ děje, ovšem obsah se neuloží. Určitým nositelem naděje pro mě byl i vysílač Lubań – Nowa Karczma, který v dobách analogových skutečně patřil v Praze k největším polským bourákům. Multiplex 3 se však bohužel z této lokality opět zachytit nepodařilo. A tak se ptám: Má vůbec ještě smysl provozovat dálkový příjem televize?

petrsatik aura:10
29. 7. 2013 22:00 Nový

dálkový příjem

celé vlákno

Zdravím Lukáše Poláka, dálkový příjem je pravda na hranici příjmu.Když to neruší BTS-ky,tak kmitočty nových multiplexů a když ne ty, tak různé neodrušené spotřebiče v domácnostech.Nebo i bouřka stačí 10km vzdálená .Zlaté časy analogu,ten se nedá vůbec srovnat s DVB-T.V analogu na kanále 35 a 21 jsem u nás na Benešovsku z vysílače Klodzko přijímal polskou TV nyní už v DVB-T nejde nic.Oni ty výkony byly taky větší. O FM pásmu ani nemluvím jen stěží mě jdou Bayerny a radio Lausitz. To FM je taky zaplácaný.Můj přijímací arzenál je anténa Hirschmann FESA N818 a Supersonic dříve tam byla UKS 14 vše 15m vysoko na rotátoru.Jsem tak trochu od 15 let potrefen anténama. Ahoj Petr.

radioing aura:10
29. 7. 2013 23:46 Nový

Re: Má ještě cenu věnovat se v Praze dálkovému příjmu televize?

celé vlákno

"Situaci by mohl řešit například špičkový zesilovač ULNA německé firmy TGN (více info zde), otázkou ovšem je..."
No, doporučuji těch e120 + dopravné pošetřit na nějaké jiné potěšení.
Pokud totiž "in-channel" rušení do přijímacího systému vstupuje skrze přijímací anténu, zesilovač se sebelepším šumovým číslem tady nepomůže, už tam prostě rušení je a odseparovat se nedá.
Pokud se "in-channel" rušení objevuje až někde na trase přijímacího systému, pak se tam buď dostává zvenčí (méně časté), nebo ho generují komponenty systému pracující v nelineárním režimu. V prvém případě opět zesilovač nepomůže, je třeba nalézt místa průniku a pokusit se průnik rušení všemi dostupnými metodami potlačit (kvalitní stínění koax. kabelu, korektní připojení stínění,...). (Jistě, je možná i cesta zvyšování výkonu užitečného signálu zesilovačem proti konstantní hodnotě rušení, avšak v tomto případě v konstelaci širokopásmová anténa/široko­pásmový zesilovač/mnoho silných signálů v pásmu situace končí na nelinearitě zesilovače nebo toho, čím začíná DVB-T tuner.) V druhém případě je možné změnou zesilovače něčeho dosáhnout, ale skrze parametry zisk a bod zahrazení (IP); šumové číslo je v tomto případě parametr, který má na situaci marginální vliv (ve smyslu rozhodnutí, zda použít zesilovač s NF 1 dB nebo 0,5 dB).
Klíčové je tedy správně identifikovat rušení, což není vůbec jednoduché (rušení může při identifikaci falešně indikovat i měřicí přístroj - i jeho vstupní obvody podléhají fyzikálním zákonům; dynamický rozsah přístroje je prostě omezen a buď je nastaven na velkou citlivost (malé šum. číslo, ale nízký IP), nebo sice vysoký IP, ale šumové číslo nic moc).
V každém případě to však vypadá, že další posun k lepšímu půjde učinit už pouze se selektivním (nejlépe jednokanálovým) řešením.
K ULNA 3040LTE (jestli jste myslel toto, nic jiného k DVB-T jsem na odkazu nenašel): Podle napájení a udávaného šumového čísla bych si tipl, že jde o zesilovač s patrně pHEMT (nebo snad SiGe) tranzistory. Kromě jiného je podezřelé přávě ono šumové číslo, neboť:
1. Pokud má mít "highly-selective 470-790 MHz" filtr v onom zesilovači nějaký smysl, musí být zařazen hned na vstupu zesilovače. (Pokud není, dojde i na pHEMTu s velmi dobrým IP v důsledku přítomnosti velmi silných signálů ke vzniku in-channel rušení v důsledku nelinearity, a je konec.) Takový filtr však má nějaký útlum (0,2-0,3 dB i v provedení se stříbřenými vodiči) a na šumové číslo tranzistoru už toho moc nezbývá.
2. Katalogová šumová čísla dnešních tranzistorů v pásmu UKV začínají na nějakých 0,4 dB, prakticky se lze k tomuto parametru jakž takž dostat při šumovém přizpůsobení, ale málokdo má možnost to skutečně změřit (v ČR existuje několik pracovišť, kde to možné je, bohužel s nejistotou ne lepší než +-0,2 dB).
-> Vyvozuji z toho, že uváděných 0,4 dB je katalogový neověřený údaj tranzistoru, už proto, že mi rukama prošly ledasjaké "super extra" zesilovače, ale i k 0,6 dB se dostaly opravdu jen výjimečné kusy. Na druhou stranu zesilovače, které o sobě tvrdily, že mají NF 1 dB, tak ho +- měly (i ty jednotranzistorové s mizernou kompenzací, co koupíte za stovku dvě - jejich zisk v závislosti na kmitočtu a IP byly zase na oplátku "poněkud" divoké). A ruku na srdce, jaký rozdíl v příjmu může způsobit zesilovač s 0,6 a 1 dB šum. číslem...

Karel Cibulka aura:37
Karel Cibulka Login: KarelCibulka
31. 7. 2013 0:51 Nový

Re: Má ještě cenu věnovat se v Praze dálkovému příjmu televize?

celé vlákno

Ano.zřejmě velkých úlovků se v DVB-T moc nedočkáš obzvláště když kmitočet je používaný na více frontách.je to takové paběrkování.
Ano K 50 je paradox ruší místní vysílač takže tady ve Stupně by mi nerušel Klínovec ale právě Klínovec RS7 na K50 by mi zarušil tehdejší DVB-T2 vysílání z Krkavce,samozřejmě toto vysílání z kóty Krkavec je minulostí.skončilo myslím 16.07.2013 z Krkavce.
Je pravda že na K 50 mám náznaky z toho K 50 že tu signál je takže signál je možné zachytit jistou anténou ziskovější samozřejmě =)
Co se týče tebe na Jižním městě hold dálkový příjem už hold není atraktivní ale sem tam někdy něco zachytíš,vím že to není terno ale co se dá dělat že =)

PETR EBERT aura:10
1. 8. 2013 20:34 Nový

Re: dálkový příjem

celé vlákno

Zdravím všechny,naprostej souhlas s tím analogem,je to neporovnatelný rozdíl,co se týče dálkového příjmu,člověk investuje a vylepšuje,jenomže u digitálu někdy opravdu neplatí žádné anténářské poučky a některým chytrákům co nevědí o čem tato problematika je to jěště pořád nedochází.Co funguje někomu v jeho místě,nemusí druhému šlapat třeba jen o kilometr dál.Např.LÖBAU 27.k u mě slabý signál,v sousední vesnici to jde a to mám výkonou anténu KATHREIN s nízkošumovým zesilovačem,sa­mozřejmě o vertikálním příjmu vím,nejsem žádný začátečník.Tedˇ zápasím s digitálem z Polska a není to vůbec snadné a to mohu být rád ,že mi to nelikviduje rovnou Klínovec nebo Javořice jako třeba Lukášovi Polákovi. lokalita Praha-východ

timberland333 aura:10
7. 8. 2013 11:56 Nový

timberland ブーツ

celé vlákno

timberland ブーツ 私たちは、ティンバーランド­の話数日前に導入して、靴の最後のこのティンバーラ­ンドティンバーランドのAtim­berland、その後外にある、ティ­ンバーランドも記念テーマで、舌はチームのロゴを持­っており、同じことが最後となってい青の色のが、今­回は全体的な色は、よりアクティブになっているだけ­でなく、マルチカラーのファッションで、ノスタルジ­ックな雰囲気のいくつかを明らかにする ティンバーランド カジュアル ボート シューズ.

Timberland Earthkeepers 今年は数は、ランニングシュ­ーズティンバーランドクラシックスタイルを刻印し、­ティンバーランドは、焦点の一つでティンバーランド­の"サンバースト"カラーの前に二回リリースされて­いる、これは、より多く、特に、色で紫と緑の縞が出­てくる紫色の革の大面積、ティンバーランド ボート シューズ 黒と白のストライプの挿入キ­ャッチ色、エキゾチックがあるよりぼやけ、と幸運緑­ティンバーランド ビーチ シューズフック残し靴レトロ­風味がより強いです

ティンバーランド オックスフォード ティンバーランドティンバー­ランドは、ランニングシューズ初期のバージョンの新­しいものではありませんしていてですが、今、このア­ンティークモデルティンバーランドは再び山を聞いて­きますし、黄褐色、青と白、ティンバーランドスタイ­ルの再解釈と、テラティンバーランド チャッカ ブーツは実際には非常にハイ­テクセクションです靴、通気性のメッシュ生地、PU /種族ミッドソール、目に見­えるエアソールクッションとG-TEKユニットは、アスリー­トのために必要な機能、このプロフェッショナルなイ­メージを提供し、NEW BANLANCEティンバーランドを誇­示するのに十分であると好意的に比較した timberland シューズ.

kanatko aura:10
27. 8. 2013 11:12 Nový

televize? Proboha proč?

Já osobně žiji bez televize už třináct let. Musím říct, že je to daleko bohatší, a lepší.

Nedokážu si představit, že bych měl na stole minimálně dva ovladače, k čemusi, co mi poskytne jakousi pochybnou zábavu, či pochybné informace. Před sebou, nejlépe na stěně, 50" obrazovku, ze které, na mně bude, tu a tam, vykukovat, různě přihlouplý, zábavně informační šum.

Jsem moc rád, že už mi ani při jídle, ani při dělání jiných aktivit, neběží takto hnusný podklad, jakým je televize. Investovat tolik peněz, a času, do něčeho takového, jako je televize, mi přijde opravdu zvrhlé

Osobně si myslím, že prostě nemáte co

jan šavrda aura:10
2. 9. 2013 20:50 Nový

Re: Má ještě cenu věnovat se v Praze dálkovému příjmu televize?

celé vlákno

V Praze na Barrandově chytám na 30 kanálu, 546 MHz polský multiplex 1 na poloviční síto bez předzesilovače. Je to ale na hranici, při horším počasí to padá...

django
django Login: django
30. 12. 2013 9:37 Nový

Coach Outlet Online

Coach Outlet Online rocked him. I said to himCoach Outlet The flower that you loveCoach Factory Outlet /">Coach Outlet to him. I felt awkward andCoach Outlet blundering. I dhref="http:/­/www.coachoutlet­storeoan.net/">Co­ach Outlet ith him once moreCoach Outlet Online It is such a sec

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+