Více

Konec analogu na Trutnovsku vše rozhodne

Dnes je 1. května, takže bych se měl logicky těšit na to, že přesně za dva měsíce mi začíná moje první (jistě zasloužená :-)) dovolená. Pochopitelně je to tak, ale na 1. červenec se také těším z jiného důvodu. Je jím vypínání analogového vysílání v územní oblasti Trutnov, ke kterému dojde koncem června. Až se pak teoreticky probudím do prvního červencového dne, všechny analogové vysílače ze zbytku severních a hlavně východních Čech by měly mlčet. Měly…

Jako známému lovci vzdálených signálů, a to ať už analogových nebo digitálních, mi jde pochopitelně o jedno – vypnutí původní distribuce signálu u těchto vysílačů:

  • Liberec – Ještěd
  • Trutnov – Černá hora
  • Rychnov nad Kněžnou – Litický Chlum
  • Pardubice – Krásné

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že půjde o uvolnění čtyř analogových kanálů s programem ČT 1, které šíří vysílače velkého výkonu, a jednoho s Primou (45. kanál – Litický Chlum). Ve hře je ale mnohem víc. Není žádným tajemstvím, že v Praze je možné například zachytit také vysílače nízkého výkonu z Černé Studnice (21. kanál – ČT 1) nebo Kutné Hory (47. kanál – Prima). Na druhou stranu přijdu o skutečné úlovky, kterými jsou tři analogové Jedničky na 38., 47. a 51. kanálu, což jsou jmenovitě: jeden vysílač ze Semil a dva (pravděpodobně) z Orlických hor.

S určitou nadějí už je možné v tuto chvíli vyhlížet zachycení digitálního terestrického vysílání z Bavorska, a to konkrétně na kanálu 28, který v současné době pevně objímá ČT 1 z již několikrát zmiňovaného Litického Chlumu. Když byl u mě poměrně nedávno kolega Jakub Melín, podařilo se mu na profesionálním měřáku náznak digitálního signálu z jihozápadu skutečně naměřit. Určitá naděje tu tedy rozhodně je. Zajímat mě bude také ukončení analogového vysílání ČT 1 z Ještědu na kanálu 31. Alespoň trochu doufám v zachycení rakouského DVB-T z vysílače Sankt Pölten. Našemu kolegovi Čestmíru Polákovi, který se orientuje na recenze set-top-boxů, se to již 1. února povedlo.

Nejpravděpodobnější je pak možnost, že se na uvolněných kanálech objeví analogová televize z Polska, která si již tradičně zvykla v minulých měsících obsazovat tyto pozice.

Lumír Kuchař
Lumír Kuchař (neregistrovaný) 217.196.215.---
2. 5. 2011 12:50 Nový

a to navíc bude vypnutá vysočina a jih moravy

a to navíc bude vypnutá vysočina a jih moravy ... no bude to švanda o velkých prázdninách ... a co teprve na podzim ... jsem zvědavý, jak se bude řešit mux 2 na pradědu - co se týče muxu 3 tam je to jasné - vypne se analog prima na K48 z ostravy hošťálkovic a následně se na tomto kanále zapne mux 3 a tím se uvolní K51 pro praděd mux 3, ale co ten mux 2, když nova odmítne vypnout K53 na pradědu??? osobně jsem na toto zvědav, přitom, kdyby nova tento kanál opustila a zapla mux 2, tak by možná česká televize vypla K50 čt1 na pradědu a analog na pradědu by byl minulostí a tím i prakticky téměř celý olomoucký kraj s výjimkou dokrývačů :-))) ikdyž i část nich by zřejmě čt vypnula ne-li všechny :-) ale holt na pradědu ještě bude veselo :-))) no jsem zvědav na říjen a listopad :-)

Tonda z Prahé
Tonda z Prahé (neregistrovaný) 82.145.211.---
2. 5. 2011 22:14 Nový

Já už se taky připravuju na nějakej ten kopec

Já už se taky připravuju na nějakej ten kopec. Jednak na portejbl v pásmu 70 cm a v CB, jednak na FM DX-ing s mým novým radioscannerem.
Ať žijí lovci signálů!

Bože dej ať (zase) nezmoknu. Amen.

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
3. 5. 2011 18:13 Nový

No, jsem Lukáši zvědav co potom naladíš až toto všechno vypnou :-)

No, jsem Lukáši zvědav co potom naladíš až toto všechno vypnou :-) Mux BR 28.k to je moje standartní nabídka :-D Nezapomeň potom anténu dát do Vertikálu na příjem z Bogenu ;-) No, 33.k je zapeklitej kanál ... navíc značně do ČR výkonem omezen, dále v ČR rušen. (Bukovka, Jedlák, Javořice) No nic moc koordinace, co se dá dělat. I u mě je 33-ka jedna z nejslabších muxů, přesto však jede díky profilu a vzdálenosti. Ještě mi jede hodně slabě z nezjištěných důvodů 40.k mux BR z Ochsenkopfu. Dle tabulek to má smažit na 100kW, přitom 23.k jen 25kW jede silně jako bejk :-D Nevím co se děje, či zda to není kopcatým terénem směrem od vysílače. Dyleň tu blokuje příjmově kdeco z tohoto a podobného směru. (např. i Zelenou horu)

Lukáš Polák
Lukáš Polák (neregistrovaný) 78.45.56.---
3. 5. 2011 18:26 Nový

Štěpáne, já jsem v minulosti trošku zainvestoval, takže se neboj

Štěpáne, já jsem v minulosti trošku zainvestoval, takže se neboj, že bych neměl vertikální anténu, viz: http://vimeo.com/22610796. ;-)

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
3. 5. 2011 21:25 Nový

Hmm, pěkný dělo :-)

Hmm, pěkný dělo :-)

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
4. 5. 2011 14:30 Nový

Kdopak Ti to stavěl

Kdopak Ti to stavěl ... ty sám, a nebo Kuba Melín. ;-)

Pavel B.
Pavel B. (neregistrovaný) 84.42.184.---
4. 5. 2011 16:49 Nový

Tak já jsem poněkud skeptický, za 1/ to nebude hned 1.7

Tak já jsem poněkud skeptický, za 1/ to nebude hned 1.7. neboť jistě se zas nějaký ten den bude vysílat upozornění aby si diváci přeladili a za 2/ pokud má být na Ještědu MUX 3 tak skoro se zoufalstvím v očích hádám, že to právě bude kanál 31, takže tím pádem Jauerling či Weitra(která mimochodem na Benešovsku jde lépe než zmíněný St.Pölten) bude nenávratně pryč. Jo a ten kanál 28 a signál ze severozápadu - nemělo to být spíš jihozápad? Hoher Bogen(popř.Amberg) je přece tímto směrem, ne?

Lukáš Polák
Lukáš Polák (neregistrovaný) 78.45.56.---
4. 5. 2011 18:26 Nový

Od 2.7

Od 2.7. už tam má být volno. V tiskové zprávě od České televize se jasně uvádí, že oznámení tam bude pouze 1. července, takže doufejme, že to bude platit. Sranda je to, že druhého odjíždím do Jižního Tyrolska, takže situaci budu moci zmonitorovat stejně až po návratu, tedy pravděpodobně 9.7.

Co se týká toho severozápadu, omlouvám se pozornému čtenáři, správně je pochopitelně jihozápad, jak jsi správně napsal. :-)

Lukáš Polák
Lukáš Polák (neregistrovaný) 78.45.56.---
4. 5. 2011 18:27 Nový

Kubula a Kuba Kubikula

Kubula a Kuba Kubikula. :-)

Lukáš Polák
Lukáš Polák (neregistrovaný) 78.45.56.---
4. 5. 2011 18:28 Nový

To jo, když jsou podmínky, chodí na to docela zajímavý věci

To jo, když jsou podmínky, chodí na to docela zajímavý věci. Nedávno třeba TV Odra ze Zielony Góry, ERP 1 kW.

Radek
Radek (neregistrovaný) 90.179.182.---
4. 5. 2011 23:21 Nový

Ona bude spíš švanda s Novou

Ona bude spíš švanda s Novou. Už někdo zjišťoval jak se tváří na největší vypínání analogu v červnu? U Primy nečekám obstrukce, taky toho moc nemají, kromě silné Javořice a Litického Chlumu s Krásným.

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
4. 5. 2011 23:43 Nový

Ochsenkopf je pro mě cca Západ či spíš Severo-Západ a Bogen Jiho

Ochsenkopf je pro mě cca Západ či spíš Severo-Západ a Bogen Jiho-Východ :-) No jo, tušil jsem Kubulu správně :-) Možná jednou Lukáši naladíš i Mart'any, já tomu věřím :-D No vidíš, a já nenaladím ani ten blízkej zatracenej Krašov :-) - no nemám tu na to ani podmínky. V krkonoších bych ho naladil snadněji :-) už jsem ho tam jednou na anténě trochu měl. Tam už toho ted' pojede ... jejda.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+