Více

Kladné ohlasy na velkofilm Godzilla mě nepřestávají překvapovat

Jak se tak divám na svůj blog, opět jsem vás několik týdnů zanedbával. To jednou člověk má nějaký program, jednou se mu zkrátka nechce, a když už se mu přesto chce, tak zjistí, že už je moc pozdě, a nakonec to nechá na zítra, kdy pochopitelně nic nenapíše. Tentokrát jsem se ale, zaplať pánbůh, překonal a rozhodl se pár řádků napsat. S mírným zpožděním bych chtěl reagovat na příchod velkofilmu Godzilla, který po šestnácti letech opět dorazil do našich kin. Hodnocení diváků i kritiků se mi zdá značně neobjektivní.

Ve středu 14. května jsem se zúčastnil předpremiéry velkofilmu Godzilla ve verzi pro rok 2014. Když jsem poprvé na internetu viděl jeho trailer, to bylo pár měsíců nazpět, říkal jsem si, že to bude jeden z těch filmů, který bude sice nabitý vizuálními efekty, ale dějově bude na obě nohy kulhat. Rozhodně to tedy nebyl jeden z těch titulů, na který bych plánoval jít do kina. Když jsem ale dostal na film pozvánku, rozhodl jsem se přesto zúčastnit. Investovaných peněz jsem tak nemusel litovat a tímto tedy Telefónice, která akci zároveň pojala jako propagaci své „nové“ O2 Videotéky, dodatečně děkuji.

Velmi mě překvapuje hodnocení například na Česko-Slovenské filmové databázi, kde má titul nadprůměrných 71 % (viz: http://www.csfd.cz/film/290268-godzilla/) a drží si ho v podstatě od chvíle, co ho viděli první zájemci. Osobně bych byl mnohem přísnější. Film je to skutečně velkolepý a na penězích se tu nešetřilo, jenže… Na tomhle popcornovém bijáku mi přišlo snad všechno špatně. Od velmi chabého děje, o který tu ale vlastně vůbec nejde, přes scénář a výkony herců až po samotné vzezření příšer. Godzilla pak vypadalala jako jakýsi kříženec mezi ještěrem a medvědem.

Ani samotné vizuální efekty ale nebyly žádný zázrak. Scény mi přišly dost zmatené a divák se v nich špatně orientoval. Jakmile došlo k nějaké akci, než se stihla pořádně rozjet, skončila. Na celé projekci tak hodnotím kladně jedinou věc, a tou byl můj doprovod. Moje dobrá kamarádka, která nezávisle na mně film ocenila hodnocením 2 %. A to bych chtěl upozornit, že sci-fi je její oblíbený žánr. Můj názor pak vyvádí z omylu například recenze kolegy Aleše Borovana. Ten dal Godzille hodnocení 65 %.

Godzilla však trhá světové rekordy, a tak již bylo potvrzeno její pokračování. I když jsem nepovažoval verzi tohoto filmu z roku 1998 za žádný zázrak, je podle mě mnohem lepší než snímek, který minulý týden vtrhl do kin. Ale kdo ví? Možná už mě jen tyto filmy tolik neberou jako před lety. Třicítku už mám úspěšně za sebou a vyhledávám spíše jiné žánry. Klidně si pustím raději nějakou tu romantiku. Pokud je ale akce udělaná poctivě, rozhodně ji nepohrdnu. Ideálním příkladem jsou mimo jiné Postradatelní 2. Uvidíme, zdali třetí díl dokáže vysoce položenou laťku kvality udržet. Mám z něj tak trochu obavy…

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+