Více

Jak jsem díky (ne)rušení téměř definitivně přišel o příjem televizního signálu

Tento týden jsem přemýšlel hned nad několika tématy, která bych mohl na svém blogu rozpracovat. Nabízelo se například spuštění pražského kmitočtu Rádia Dálnice, jež považuju v tuto chvíli a v této podobě za naprosto zbytečný, chystaný vstup televize Harmonie do nabídky pražského a středočeského DVB-T. Na blogu jsem se tomuto programu však věnoval před pár týdny, a nebo neustále vzrůstajícímu rušení doprovázejícímu v podstatě příjem na všech vlnových rozsazích, a to ať už jde o televizní nebo rozhlasová pásma. Nakonec zvítězilo téma poslední.

Rušení televizního signálu v pásmu UHF v místě svého bydliště, jsem se na svém blogu už jednou věnoval, a to před přibližně tři čtvrtě rokem v rámci textu „Má ještě cenu věnovat se v Praze dálkovému příjmu televize?“. Tehdy jsem si poměrně jasně odpověděl, že bohužel nemá, protože různá rušení jsou tak velká, že v podstatě tento koníček naprosto znemožňují. Ale chápu, nemůžu tímto argumentovat. Éter neslouží primárně pro dálkový příjem signálů, ale hlavně místní vysílače. Aktuálně bohužel musím konstatovat, že však mám problém i s nimi. Kde je tedy jádro pudla?

Patnáctiprvková anténa Körner 15.12 - čtyři metry poctivé délky. (Foto: fmdx.au.com)

Moje největší chlouba, anténa Körner 15.12, která však slouží pro dálkový příjem rozhlasu v pásmu VKV.

Před několika měsíci nejmenovaný operátor inovoval svou vysílací sestavu BTS stanice, která se nachází přímo naproti mé anténní soustavě, konkrétně nějakých deset metrů od ní – na protější výtahové šachtě. Od té doby mám s televizním příjmem problémy. Je to přibližně čtvrt roku, co jsem si za tímto účelem dokonce povolal Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Nebudu rozepisovat celé martýrium, ale výsledek byl takový, že rušení zjištěno nebylo. Oficiálně problém neexistuje. Mnou označované rušení je způsobeno „vyzařováním pole dané BTS stanice“, které je však dle ČTÚ v normálu.

Následně jsem si k řešení problému zavolal kamaráda, velmi zkušeného anténáře , který zjistil, že vyzařovací pole uvedeného operátora je tak velké, že mi v podstatě zlikvidovalo televizní příjem, a to nejen dálkový, ale částečně i místní (problém s některými regionálními sítěmi). Když se například přiblížíte k této BTS s DAB rádiem, přijímač umlkne, přesto, že je „krmen“ dostatečně silným signálem. Pánové z ČTÚ mi proto doporučili, ať příjem televize tedy řeším tak, že si dám za okno „nějaké síto“ a zkusím signál chytat tímto způsobem. Děkuju, ale na tohle jsem nějakých přibližně třicet tisíc v průběhu šesti let do své sestavy opravdu neinvestoval…

Amos Komenski aura:82
5. 3. 2014 7:12 Nový

neschopný anténář

celé vlákno

Žádná BTS nesmí vyzařovat v jiném pásmu než ji určeném, to by ten Váš anténář měl vědět a ČTÚ to zcela jistě i změřil. Jistě Vám i pro Vašeho koníčka doporučili, jaká opatření máte udělat. Což teprve jak budete lkát, až Vám vedle spustí LTE BTSku s EIRP 3kW (zatím to bylo pár desítek Wattů)?? Možná budete moci na svůj "signál" i zadarmo svítit!! Takže přestaňte tady jalově lkát a pořiďte si před ty Vaše hračky řádné filtry.

ROHLA JAN aura:18
7. 3. 2014 7:57 Nový

Re: neschopný anténář

celé vlákno

Nemyslím si, že Lukáš lže....nicméně by mne zajímalo, co by se naměřilo....??? V hodně případech i já musím používat propusti na UHF ( 22-60 ), kterými odfiltruji rušení na cca.465 MHz a mobilních operátorů nad pásmem UHF. Pokud by byl zájem diskutovat o tématu, můžu na adrese " anteny-kladno@atlas.cz " ( upozorňuji, že nemám firmu, jsem zanícený amatér vybavený měřící technikou )

Amos Komenski aura:82
7. 3. 2014 11:42 Nový

rada

Problém je samozřejmě v nedostatečné selektivitě přijímacího zařízení p.Poláka. Prostě dnes již není možné "naivně" nainstalovat anténu, k ní nějaký pásmový zesilovač a bědovat,když mi jej někdo přebudí. Zvláště když mám za souseda mobilního operátora. Zanedlouho se budou spuštět ještě mnohem silnější "rušičky" LTE,které teprve dají zabrat všemu, co doposud zesilovalo celé pásmo UHF. A pokud autor nemá na zaplacení opravdu kvalitního anténáře,tak nechť hned za anténu UHF zařadí aspoň nějakou propust K22-60 (pro potlačení pásma pod 470MHz) a za ní pořádný LTE filtr (ale typu doplní propust, nikoliv jen zádrž LTE) a teprve pak cokoliv ostatního (zesilovače atd.). Za výsledek díky předem...JAK

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+