Více

Digitální rozhlas z Polska chytíte i v Čechách, musíte ale vyrazit do hor

V době od 4. do 6. dubna se uskutečnila v Orlických horách nejvýznamnější událost pro členy Československého DX klubu, takzvané Výroční setkání. Sešla se tu postupně parta přibližně padesáti lidí, kterým rádio, televize, vlnění a vše okolo toho není cizí. Proběhla řada zajímavých přednášek a také víkendový výjezd na Šerlich, kde jsme potrápili naše přijímací sestavy. Sám jsem měl takové malé přání, že by nebylo špatné na vrcholcích Orlických hor zachytit signál digitálního rozhlasu z Polska, kde se vysílá ve Varšavě a Katovicích.

V případě první lokality to pochopitelně bylo nereálné, ale v případě druhé byla naděje poměrně velká. S kolegou Miloslavem Soškou (viz jeho text Zkušenosti s dálkovým příjmem televize na hřebenech Krkonoš) jsme neměli žádné extra vybavení, tedy žádné velké přijímací antény, které by dokázaly z pásma vytáhnout maximum, ale v podstatě obyčejné autorádio, které disponuje DAB tunerem, a anténu, jíž jsem pracovně nazval „okena“. Je to tedy právě ta anténa, kterou nalepíte na přední okno a následně s ní přijímáte signál. Počasí příliš nepřálo. Deštná se ukázala přesně tak, aby dělala čest svému jménu – tedy ne moc vlídná a občas také v mlze.

Výsledek přesto nedopadl vůbec špatně. Signál na kanálu 10A se skutečně ozval, ale nehrál vždy a všude. Nacházeli jsme se totiž v oblasti, kam dolétla i Milešovka. A právě z ní je DAB na kanálu 10A taktéž šířen. Záleželo tedy na místě, kde přesně jsme se nacházeli. Jaký je obsah multiplexu, o tom se můžete přesvědčit v přiloženém videu, z něhož je patrné, že na kopci vládla dobrá nálada. Ostatně, jinak to být ani nemohlo, když se sešli stejně naladění „blázni“. :-) Připojuji i několik dalších videí, kde si můžete udělat představu, jak na tom byl například pilotní multiplex ČRa z Prahy s pouhými 125 Watty.

Tvrdím to nejen já, ale i další lidé, kteří se již digitálnímu rozhlasu věnují. Chcete-li začít s příjmem technologie DAB, jděte do toho, co nejdříve. Pásmo je nyní volné a můžete skutečně narazit na zajímavé úlovky. Zpestřením je zejména digitální rozhlas z Německa, kde už se DAB vysílání slušně rozjelo převážně v Bavorsku. Jakub Melín, který svého času pro DigiZone.cz také psal, narazil s profesionálním měřákem a dvojicí antén na úlovky například z Ochsenkopfu, Mnichova, a dokonce až Švýcarska. V případě posledních dvou multiplexů se sice stanice neozvaly, ale jejich detekce už je sama o sobě prostě pecka.

Pepazdepa xxxx aura:10
12. 3. 2017 12:14 Nový

Digitální rozhlas z Polska chytíte i v Čechách, musíte ale vyrazit do hor.

Pro dálkový příjem obecně, je zapotřebí, směrová anténa a anténní předzesilovač, vystačí s jedním tranzistorem. V minulosti to byly tuzemské tranzistory Mosfet (citlivé na průraz), dnes jsou k dispozici bipolární např. BFR 91 a podobně.
Tímto docílíme kvality místního přijmu.
Inverze, která vytváří přenosové cesty, slengově Dukty, má dosah přibližně 1000 km.
Lze v některých případech narazit i na dva Dukty najednou, tedy vzdálenost 2000 km. např. Španělsko.
To potom takový Lovec neví, jestli má jen lovit, nebo poslouchat.

Podobné to je i na Amatérských pásmech.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+