Více

Dálkový příjem VKV rozhlasu z Maďarska a Slovenska v Praze

Na sobotu 16. června byla předpovídána prudká změna počasí. Teploty měly vzrůst až k více než 30 stupňům. Dalo se očekávat, že takováto změna se nějakým způsobem projeví také v rozhlasovém éteru. To se potvrdilo. Zajímavé však bylo, že dobré podmínky se neprojevily ihned během brzkého rána, například v šest hodin, ale až po osmé hodině. Na tuto skutečnost mě především upozornil jeden z kolegů z Československého DX klubu, který bydlí v Českém ráji.

Tomu se podařilo zachytit na frekvenci 104.8 MHz slovenské rádio Europa 2 (Bratislava) a na 96.8 MHz maďarskou stanici Neo FM z vysílače Sopron. Šlo tedy o úlovky, nad kterými běžnému člověku zůstává rozum stát. Jen pro zajímavost jsem tedy vyzkoušel proladit kmitočet 104.8 MHz, na kterém je v Praze občas slyšet maklenbursko-pomořanskou stanici Ostseewelle vzdálenou přes 440 km. Anténu jsem namířil na jihovýchod a nevěřil vlastním očím, respektive uším. Téměř bez problémů tu skutečně hrála slovenská Europa 2. Tuhle stanici bylo slyšet v Praze vůbec poprvé!!!

Měl jsem tedy po snídani a okamžitě jsem usednul ke svému tuneru Onkyo T-4511 s anténou Kathrein ABH 01. Kolega z Českého ráje mi jako zkušený DX-er (tedy lovec dálkových signálů) začal sypat další frekvence „z rukávu“ a řekl mi, abych především zkusil Maďary. Tomu jsem ale nepřikládal velkou váhu. Maďaři v Praze? Ťukal jsem si obrazně na čelo. Kolega Jirka měl ale pravdu. Na 107.2 MHz se mi ozvalo Neo FM z vysílače Kabhegy. Vůbec poprvé se mi v mém bydlišti podařilo zachytit Maďarsko!!! Jako důkaz jsem pořídil i nahrávky, které si můžete přehrát na YouTube.

Povzbuzen těmito skvělými úlovky, jsem se rozhodnul zkusit štěstí ve směru jihovýchod. Co hrálo dále, si můžete prohlédnout v seznamu. Podmínky kulminovaly kolem desáté hodiny dopolední, a poté šly velice rychle dolů. Kolem jedenácté hodiny už bylo vše v normálním stavu. Nechodilo to ale jen na jihovýchod. Překvapila mě například i síla polské Dwójky, která se ozvala na 105.6 MHz z vysílače Katowice / Kosztowy. Vzhledem k tomu, že jsem se ale Polsku věnovat nechtěl, další stanice od našich severních sousedů jsem „nechal spát“.

Zachyceno vůbec poprvé (přiložena videa na YouTube):

107.2 – Neo FM – Kabhegy – 71 kW, 404 km

104.8 – Europa 2 – Bratislava / Kamzík – 50 kW, 278 km

Dále hrálo:

96.8       Český rozhlas Dvojka     Valašské Meziříčí / Radhošť        7,2 kW, 272 km

104.9     88.6 Der Musiksender   Weitra 2 / Nebelstein                    3 kW, 152 km

Stanice hrála v čistém stereu. O 100 kHz vedle je ČRo 3 ze Žižkova

105.6     Polskie Radio 2                 Katowice / Kosztowy                     60 kW, 327 km

105.8     Kronehit                             Wien 1 / Kahlenberg                      100 kW, 235 km

106.5     ČRo Brno                             Brno / Kojál                                       67,6 kW, 180 km

Kojál v místě mého bydliště běžně není vůbec slyšet. Stanice se protlačila přes Rádio Blaník Sever z Jedlové hory a hrála v čistém monu

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+