Více

Dálkový příjem na břehu Ligurského moře je jako splněný sen

Vážení čtenáři,

zdravím vás z jižní Evropy, konkérntě ze San Vincenza (oblast Livorno), kde čerpám zaslouženou dovolenou. Předmětem tohoto textu by měl být dálkový příjem na velmi krátkých vlnách (VKV) v této oblasti, čili pojďme na to. Když jsme dorazili do našeho pronajatého baráčku, zjistili jsme, že vše je trošku jinak, než jsme domluvili. Balkón nemáme směrem k moři, což byl zásadní nedostatek. Kam dát anténu, když ji není kam umístit? DX-er (lovec vzdálených signálů) nicméně nesmí klesat na mysli. Stožár s VKV anténou Emme Esse, obojí máme s sebou, jsme s kamarádem připevnili izolační páskou ke stromu a namířili směrem k moři. V cestě jsou bohužel stromy, což je situace, se kterou se nedalo nic dělat. Abych dosáhl až k bezproblémovému panoramatu na moře, potřeboval bych tak minimálně 50 metrů kabelu. Nakonec se tento problém podařilo velice galantně vyřešit, ale o tom bude řeč později…

Jak bývá v Itálii obvyklé, pásmo je bohužel dost zacpané a ulovit nějaký DX (vzdálený signál) je bohužel dost obtížné. Navíc mají Italové v pásmu dost nepořádek, ale to je věc dobře známá. Najde se občas stanice, která má posunutou nosnou, vysílá špatný PI kód (unikátní kód každé stanice, který ji identifikuje v rámci RDS), nevysílá vůbec RDS data apod. To je tady denní chléb. Co se týká přijímače, k dispozici mám v Itálii to nejlepší, co je k dispozici, tedy Sony XDR F1-HD, o kterém jsem již na svém blogu psal.

Přes den cestujeme, takže čas na rádio připadá v úvahu buďto ráno nebo večer. Upozorňuju, že primárně tu nejsem kvůli DX-ingu, ale kvůli cestování. Proto se, prosím, na seznam zachycených stanic (bandscan) takto koukejte. Samozřejmě, že bych byl rád, aby se v něm objevilo co nejvíce vzdálených signálů, ale to bude záležet na tom, kolik ještě budu mít času. 

Welcome to Paradise. Pohled na Ligurské moře z ostrova Elba. Foto: Lukáš Polák

Welcome to Paradise. Pohled na Ligurské moře z ostrova Elba. Foto: Lukáš Polák

Kamarádovi, který nás sem vezl, máme Ford Transit, čili i proto jsem si mohl dovolit vzít s sebou veškeré nutné vybavení, se povedla pro mě osobně neuvěřitelná věc. Podařilo se mu najít doslova tajemnou komnatu, resp. v mém případě skrytou terasu. Ba co víc, plně elektrifikovanou. Je zde k dispozici zásuvka, samozřejmě s patřičnou redukcí musí lovec vzdálených signálů dopředu počítat, a také osvětlení v podobě malé nástěnné lampy. Čili, co víc si přát? I když se terasa nachází hned u pláže, člověk není nijak rušen, je to takové místo samo pro sebe.

Nejvhodnější období pro DX-ing je vždy večer, když slunce zachází pomalu za obzor až úplně zmizí. Je to, dá se říci, až mystické. Člověk má pocit, že hledí na konec světa a odněkud z neznáma k němu přichází vzdálené signály. Signály to rozhodně neznámé jsou, protože touto částí Itálie jsem doslova nepolíben. Velice dobře tu hraje Korsika. Je to, co by kamenem dohodil… Hraje tu z ní řada stanic včetně těch nejslabších. Jde o lokality Bastia, L'lle Rousse, Corte a Ghisonaccia. Z první z nich hraje téměř komplet vše s výjimkou dvou frekvencí, které jsou zde zaplácnuty silnými místními vysílači. Objevily se ale už signály i z „opravdové“ Francie.

Pořídil jsem také několik nahrávek, ale ty vzhledem k omezení datovým roamingovým tarifem nahodím na YouTube až z Česka.

Aktuální přehled 166 zachycených stanic si můžete prohlédnout zde: http://www.fmlist.org/fi_bs_pu­blic_i.php?omid=3012

Z Toskánska všechny čtenáře zdraví
Lukáš Polák

P.S.: Užívejte dovolenou jako já. ;-)

Redaktor DigiZone.cz Lukáš Polák jen pár metrů od pobřeží Ligurského moře na svém DX pracovišti

Redaktor DigiZone.cz Lukáš Polák jen pár metrů od pobřeží Ligurského moře na svém DX pracovišti

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+