Více

Analog je mrtev, ať žije analog

Lady Gaga v nedělním britském X Factoru? To nebylo nic proti tomu, co se ve stejnou dobu odehrávalo v televizním a rozhlasovém éteru nad Českou republikou. Mohla za to pochopitelně inverze, která nás v poslední době dlouhodobě doprovází. Ta nedělní ovšem ukázala, jak je důležité ještě neodepisovat analogovou televizi, i když už nás v podstatě oficiálně skončila.

K TÉMATU: Dálkový příjem rozhlasu ze Švýcarska a další divy posledních dnů

Díky vypnutí analogového vysílání se krásně pročistilo UHF pásmu především v rozsahu 21. až 32. kanálu. Vzhledem k tomu, že však v Polsku nadále vládne čilý ruch v původní distribuci signálu, dalo se očekávat, co se během inverze stane. Ano, polské vysílače obsadily volné kanály a pásmo bylo opět plné. Dalo by se tedy skutečně říci: Analog je mrtvý, ať žije analog. Kdo by tvrdil, že analogová televize je mrtvá, asi by se skutečně divil. Pro ilustraci uvádím úlovky, které se podařilo zachytit vůbec poprvé.

23 – TVP 2 – Opole *Chrzelice* – 600 kW
24 – TVP 1 – Wisła *G.Skrzyczne* – 100 kW – Ano, je to přesně ten oblíbený vysílač, který je s oblibou přijímán i na Ostravsku.
24 – TVP 2 – Wałcz *Rusinowo* – 200 kW
26 – Polsat – Zielona Góra *Jemiołów* – 100 kW
28 – TVP 2 – Kielce *Święty Krzyż* – 1 MW
31 – TVP 1 – Wałcz *Rusinowo* – 200 kW
32 – TVP 1 – Zielona Góra *Jemiołów* – 800 kW
57 – TVP 2 – Działoszyn *Centrum METEO* – 50 W

Bližší informace k vysílačům včetně jejich polohy jsou zde: http://radiopol­ska.pl/wykaz/pol­skatv.php

Analogová Jedynka z Polska. S největší pravděpodobností se jedná o vysílač Wisła – Góra Skrzyczne na 24. kanálu. V pravém horním rohu je patrné číslice „1“.

Opravdová bomba ale nastala až tehdy, když se na 44. kanálu zastavil televizor během ladění a uložil čtyři stanice. Vzhledem k tomu, že šel signál ze severu, mohlo by vám být jasné, o co tak asi půjde. Když navíc prozradím, že jde o horizontální polarizaci, nebudete už asi na pochybách. Ano, zájemcům o dálkový příjem už je jasno. 13. listopadu 2011 skutečně hrál v Praze berlínský vysílač Alexanderplatz, který přijímače identifikují jako Media Broadcasts nebo ProSiebenSat.1­. Jsou v něm šířeny stanice Kabeleins, ProSieben, Sat.1 a N24. Stejný multiplex byl mimochodem zachycen až v Krakově, o čemž svědčí i naše pondělní aktualita. 529 km už je velice slušná vzdálenost.

VIDEO: Zachycení berlínského DVB-T multiplexu ProSiebenSat.1 v Pra­ze

Jak se ale okolo půlnoci ukázalo, z Berlína to nebylo všechno. Zatímco multiplex na kanále 47 s programy MDR Sachsen, NDR Niedersachsen a arte mě příliš nepřekvapil, šlo přece jen o stejný směr a polarizaci jako v případě kanálu 50, tím opravdovým překvapením byla „padesátka“. Na kanále 50 se totiž ozval Berlín – Alexanderplatz, který ovšem v tomto případě vysílá se sníženým výkonem 50 kW. Vzhledem k tomu, že jsem se soustředil právě na hlavní město Německa, opomenul jsem trochu ostatní směry, potěšilo mě však DVB-T z Chemnitzu. Bavorska naopak nehrálo vůbec.

Berlínský multiplex s kanály WDR, SWR BW/RP, HSE 24 a Tele 5 na 50. kanálu. (Screenshot: au­tor)

Průběžně aktualizovaný seznam zachytitelných stanic na VKV můžete prostudovat prostřednictvím tohoto odkazu.

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 46.167.205.---
15. 11. 2011 16:07 Nový

Co to máš Lukáši za TV model Samsunga?

Co to máš Lukáši za TV model Samsunga? :-)

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 46.167.205.---
17. 11. 2011 14:17 Nový

Díky Luky, vybral sis dobrej model ;-)

Díky Luky, vybral sis dobrej model ;-) Já mám LCD řadu.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+