Více

Lukáš Polák

Sledovat analogovou televizi se stále vyplatí

Lukáš Polák
Poslední příspěvek jsem umístil na DigiZone do této sekce před více než čtvrt rokem, což znamená, že tedy svým čtenářům blogu, pokud ještě nějací zůstali, hodně dlužím. Rozhodl jsem se tedy věnovat tématu, které mám nejraději – dálkovému příjmu. Protože se toho za poslední týdny dělo v éteru skutečně hodně, začnu pěkně od začátku. Prvnímu lovu vzdálených signálů jsem se věnoval v sobotu 29. května, tedy téměř přesně před měsícem.

Dobře utajený start Nickelodeonu

Lukáš Polák
Pokud se někomu podařilo utajit start chystaného kanálu, pak je to Viacom, americký mediální dům, který je mj. vlastníkem značek jako MTV nebo VH1. V úterý večer se na satelitu Eutelsat z pozice 16 st. východně nečekaně objevila mutace dětské stanice Nickelodeon Europe, která obsahovala také českou jazykovou stopu. Opravdu bylo ale spuštění tohoto kanálu tak nečekané? Jistou nápovědou mohlo být již v říjnu letošního roku získání licence právě pro tento program.

Sledujte arabskou nekódovanou Novu Sport HD

Lukáš Polák
Příjemné věci přicházejí nečekaně. Alespoň je to můj případ. Jedna taková nečekanost přišla v neděli odpoledne, resp. díky satelitním fórům nejen v Evropě jsem ji zaznamenal až v podvečer, v neděli přibližně v sedmnáct hodin. Šlo o to, že tyto weby přinesly zprávu o tom, že se na satelitu začalo testovací vysílání kanál Dubai Sports ve své HD verzi. Problém byl v tom, že kromě těchto webů, jak jsem zjistil na Googlu, o tomto kanálu zatím nikdo nic nevěděl.

Moje první olympiáda v HD

Lukáš Polák
Pravidelní čtenáři serveru DigiZone, kteří nás sledují již delší dobu, si jistě vzpomenou na můj text, v němž jsem se „rozplýval“ nad tím, jak jsem si olympiádu užil v HDTV, tedy ve vysokém rozlišení obrazu. Kdo si na tyto řádky nevzpomíná nebo třeba v té době ještě nebyl čtenářem našeho webu, může si je připomenout tady. Téměř po roce a půl bych mohl napsat něco podobného, ale neudělám to. Troufám si totiž říci, že začátek současné olympiády jsem si užil ještě více.

Testování Irdeta, den druhý: Překvapení

Lukáš Polák
Včerejšek byl pro mě druhým dnem testování nového kódovacího systému Irdeto, který u většiny kanálů nedávno aktivovala satelitní platforma Skylink. Ve středu jsem testoval na set-top-boxu, který měl čtečku karet CryptoWorks a Irdeto danou až díky neoficiálnímu firmwaru, což není doporučováno, takže jsem si ještě ten den zařídil zapůjčení set-top-boxu, který bude mít integrovaný alespoň první systém již od výrobce. Ve čtvrtek přijímač dorazil a čekalo mě skutečné překvapení.

První zkušenosti se systémem Irdeto od Skylinku

Lukáš Polák
Server DigiZone.cz se stal jedním z testerů v České republice, kteří mají možnost vyzkoušet nové karty Irdeto PIsys, které budou v budoucnosti distribuovány abonentům. Společnost Irdeto se totiž do budoucna rozhodla podporu již zastaralého systému CryptoWorks ukončit. O této problematice již vyšla na našem webu řada textů, takže se zde o ní nebudu zbytečně rozepisovat. Následující řádky by měly přinést první zkušenosti s tímto systémem, rozhodně ale zdaleka ne poslední.

Opravdu jsou v tiskovém oddělení Slovenské televize tak neschopní?

Lukáš Polák
Na tuto otázku jsem se snažil najít odpověď již několikrát a čím dál tím více jsem přesvědčen o tom, že odpověď zní ano. Již X-krát jsem se snažil kontaktovat tiskové oddělení STV s prosbou, aby na můj pracovní e-mail zasílali tiskové zprávy. Nejprve jsem na to šel nejjednodušší cestou – napsal jsem e-mail tiskové mluvčí, tehdy to ještě byla Želmíra Habánová. Nikdo mi na e-mail neodpověděl, jak bývá slušností, ale sdělení pro novináře nakonec chodit začala.

Pobavil jste mě, pane Donáte

Lukáš Polák
Dnes, ostatně jako každý jiný den, jsem otevřel pro přísun informací z digitálního světa svou RSS čtečku. Ono to ani jinak nejde. Dnes je takto zaměřených serverů mnoho, a proto, abyste odhalili, kdo přinesl informaci jako první, vám nic jiného nezbývá. Samozřejmě mám ve čtečce i české konkurenční weby, jako je satCentrum, Parabola, RadioTV.cz a svým způsobem (ale opravdu jen občas) také digitalizace.info jednoho z prodejců – Radka Donáta.

Moje ráno si MTV zaslouží

Lukáš Polák
30. listopad byl pro mě i všechny ostatní dnem, kdy mohli strávit první ráno s česko-slovenskou mutací lifestylového a hudebního kanálu MTV. Přiznám se, že jsem se na toto ráno těšil. Ne proto, že bych tuto stanici přivítal s nějakým velkým očekáváním, ale spíš jsem byl zvědavý na to, jak ranní vysílání bude vypadat. Ze satelitu již lokální verze znám, vysílá zde volně např. MTV německé, turecké, ruské, italské, ukrajinské a další, takže jsem věděl, co mě čeká.

Digitální průšvih roku

Lukáš Polák
Čeští diváci s oblibou nazývají naši republiku často digitálním Kocourkovem. Nelíbí se jim např. zavádění DVB-T, kdy byl zvolen postup v protisměru hodinových ručiček, stav fungování multiplexu 4 a mnoho dalších záležitostí. Jako pravý Kocourkov se však letos ukázalo Polsko, které spustilo svou národní satelitní platformu, která byla od začátku avizována jako nekódovaná, což mělo být jejím hlavním plusem oproti všem ostatním. Jak to dopadlo, už asi vědí mnozí z vás.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+