Více

Lukáš Polák

Z Berlína do Brna za pár sekund

Lukáš Polák
Lze absolvovat výlet z hlavního města našich severních sousedů do jihomoravské metropole? Ale samozřejmě – na rozhlasových vlnách. Zvykli jsme si na to, že ve výhodných lokalitách posloucháme stanice z okolních krajů. Běžnému posluchači, který je pouze konzumentem už to ani nepřijde. Co na tom, že je v Praze možné poslouchat vysílače, jako jsou Ještěd, Buková hora, Krašov a další? Lovec dálkových signálů ale pochopitelně při výluce některého z nich zajásá a okamžitě zasedá k rádiu.

Výluka rozhlasu z Harrachova přišla vhod

Lukáš Polák
Začalo nám krásné počasí a naplno se nám také rozjely výluky VKV i televizních vysílačů. Pro lovce vzdálených nebo vzdálenějších signálů vždy znamení, že by měl být na pozoru. Co se nového na uvolněných kmitočtech objeví, lze tipovat jen stěží, tedy s výjimkou silných vysílačů například v blízkosti hranic. V pondělí 23. května přišla vhod výluka krkonošské frekvence 107,9 MHz, kde je běžné možné zachytit Český rozhlas Sever z lokality Čertova hora.

Italská modlitba versus Lady Gaga

Lukáš Polák
Lovci vzdálených signálů by se měli mít na pozoru vždy, protože není jasné, kdy je dobré příjmové podmínky zastihnou. Na druhou stranu jsou poměrně přesně stanovená časová období, kdy by skutečně měli dávat pozor a u svých přijímačů, ať už jsou rozhlasové nebo televizní, měli sedět častěji, než je obvyklé. Jedním takovým je výskyt takzvané sporadické vrstvy Es, která do tuzemska dokáže přinést stovky, ale i klidně tisíce kilometrů vzdálené signály. A ta doba přichází právě teď.

Ojetina od Mareše? Berte ji všemi deseti

Lukáš Polák
Hned na začátek se přiznám, že následující řádky budou velice neobjektivní, protože poté, co se před několika měsíci stalo v Ranní show Evropy 2, u mě moderátor Leoš Mareš ztratil veškeré uznání, pokud vůbec někdy nějaké měl. O víkendu bylo hezky, tak jsme se s kamarádem vydali na výlet do severních Čech. Přitom jsme si prolaďovali autorádio. Na jedné ze stanic zrovna hráli vcelku pěkně, tak jsme to na ni nechali a navíc se nám nechtělo pořád přelaďovat.

Konec analogu na Trutnovsku vše rozhodne

Lukáš Polák
Dnes je 1. května, takže bych se měl logicky těšit na to, že přesně za dva měsíce mi začíná moje první (jistě zasloužená :-)) dovolená. Pochopitelně je to tak, ale na 1. červenec se také těším z jiného důvodu. Je jím vypínání analogového vysílání v územní oblasti Trutnov, ke kterému dojde koncem června. Až se pak teoreticky probudím do prvního červencového dne, všechny analogové vysílače ze zbytku severních a hlavně východních Čech by měly mlčet. Měly…

Konec Public TV: Další důvod proč nemít DVB-T

Lukáš Polák
Digitální terestrické vysílání v tuzemsku je opravdu zakleté a není o tom pochyb. České Radiokomunikace nemají na růžích ustláno. Spíše, než aby nové programy do sítě přibývali a tím rostl i přísun financí, tak kanály ubývají. Ještě plný dojmů z vyřazení Public TV z multiplexu 3, ke kterému došlo před necelými třemi hodinami, píšu tyto řádky a nedokážu se stále pořádně soustředit.

Bude novinkou ve Skylinku také Nova Doma?

Lukáš Polák
Satelitní služba Skylink zprovoznila v minulých dnech svůj nový uplink, který zatím funguje na bázi mobilního pracoviště, ale v budoucnu půjde o plnohodnotnou distribuci signálu ze země na družici, jež bude umístěna na pražském Barrandově. Transpondér (frekvence) v tuto chvíli obsahuje také dvě záhadné pozice – Novinka a Novinka HD. U té druhé je podle našich informací jasno v tom, že se zde objeví program Barrandov HD…

Jako v politickém thrilleru

Lukáš Polák
Vše vypadá poměrně jasně. Vojenští policisté vtrhli včera do budovy zpravodajství České televize, aby zabavili dokument, který, jak se veřejnost dozvěděla, byl již dávno zveřejněn. Nad tím, že pak do objektu vtrhlo ozbrojené komando, může zůstat divákovi rozum stát. Dotazovaní politici pak tento zásah odsoudili jako naprosto neadekvátní. Jako vždy samozřejmě pobavil Vítězslav Jandák, který nezapomněl dodat, „že tady něco smrdí…“

Co když nebude Prima love novým televizním kanálem?

Lukáš Polák
Televize Prima pozvala tento týden novináře na představení svého prozatím tajného projektu Prima love. Z pozvánky zatím není patrné vůbec nic a o to se na internetu objevilo spekulací ještě víc. Aktuálně si sice užívám dovolené, ovšem celá záležitost mě zaujala natolik, že jsem ve čtvrtek na chvíli ochoten svoje volno přerušit a dorazit na tiskovou konferenci televize Prima. I já jsem totiž přesvědčen o tom, že tuzemská komerční dvojka rozšíří portfolio svých stanic.

Seriál Tisíc a jedna noc odsoudili Češi už před jeho startem

Lukáš Polák
Snad ještě žádný seriál nezažil v posledních týdnech takové haló jako Tisíc a jedna noc, která se od 6. února zabydlela v prime timu, tedy hlavním vysílacím čase, na televizi Nova. Jelikož jsou však média ne nadarmo považována za sedmou velmoc, na toto turecké „dílko“ si udělala vlastní obrázek a už od počátku ho označovala jako tureckou telenovelu, a to přesto, že ho Nova prezentovala spíše jako romantiku, z níž vstávala dokonce šéfce programů Nova Alex Ruzek husí kůže na těle.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+