Více

Články označené nálepkou Výluky vysílačů

Po roce opět umlkl Žižkov a v Praze bylo co poslouchat

Lukáš Polák Lukáš Polák
Když jsem na začátku měsíce zjistil, že České Radiokomunikace opět naplánovaly po roce na 20. března výluku vysílače Žižkov, tak jsem zajásal. Žižkov je bourák, který se v Praze rozkládá hned na několika kmitočtech a jakmile umlkne, je to sakra znát. Bohužel, jedinou šancí, kdy můžete této možnosti využít, je noc. Výluka VKV na Žižkově jako na jediném vysílači neprobíhá nikdy přes den. Je to logické, posluchači v hlavním městě by se za „světla“ zkrátka bez jeho signálu neobešli…

Výluka „plzeňského“ vysílače Radeč: Dálkový příjem z Grazu i Salzburgu

Lukáš Polák Lukáš Polák
Mezi svými dokumenty jsem našel seznam stanic, které se mi podařilo zachytit během výluky vysílače Radeč, jenž leží severovýchodně od Plzně. Ta byla stanovena na 17. dubna. Přesto, že tentokrát se nekonaly žádné zázraky, rád se s úlovky podělím, protože i tak je dobré si udělat obrázek, co lze na uvolněných frekvencích zachytit. Bohužel jsem si zapomněl poznamenat, jaké vládlo venku počasí, ale protože úlovky nejsou bůhví jaké, předpokládám, že vládly podmínky spíše podprůměrně.

Výluka vysílače Buková hora: Dálkový příjem z jižního Bavorska i Kujavsko-pomořského vojvodství

Lukáš Polák Lukáš Polák
10. května jste si na DigiZone.cz mohli přečíst, že v tento den proběhla výluka severočeského vysílače Buková hora. Vzhledem k tomu, že už jsem tuto lokalitu mapoval během výluky podruhé, soustředil jsem se tentokrát na stanice, které nemám v seznamu. Mezi devátou a desátou hodinou dopoledne, jak je ze seznamu zachycených stanic patrné, vládly ještě velice dobré podmínky, pak už šly bohužel velice rychle dolů.

Výluka vysílače Cukrák nepřinesla zázraky. Podmínky byly podprůměrné

Lukáš Polák Lukáš Polák
Vzhledem k tomu, že jsem se delší dobu nevěnoval zájemcům o dálkový příjem, tentokrát bych to chtěl napravit v podobě úlovků na VKV (FM). Ve čtvrtek 12. dubna lákala na uvolněný kmitočet 100,7 MHz výluka středočeského vysílače Cukrák. Počasí ale dálkovému příjmu nepřálo. Bylo skutečně ošklivo – pršelo a venku necelých pět stupňů. Psa ani DXera (lovce dálkových signálů) by ven nevyhnal. Přesto se podařilo zachytit pět stanic, které běžně slyšet nejsou.

Co uslyšíte v Praze, když mlčí Žižkov? Asi byste se divili

Lukáš Polák Lukáš Polák
Následující řádky budou určeny opět pro zájemce o příjem vzdálených signálů, takže pokud mezi ně náhodou nepatříte, můžete klidně přestat číst. :-) Na DigiZone.cz jsme v úterý 20. března informovali o chystané výluce digitálního televizního vysílání a analogového rozhlasu na pražském vysílači Žižkov. Zatímco DVB-T je díky společné jednofrekvenční síti s Cukrákem pro lovce naprosto nezajímavé, jako velice atraktivní se jeví samotný rozhlas.

Další výzva: Výluka vysílače Černá hora

Lukáš Polák Lukáš Polák
Ještě před odjezdem na dovolenou do Jižního Tyrolska, o které bude určitě na mém blogu ještě řeč, na DigiZone.cz si můžete prozatím přečíst text věnovaný vysílači Kronplatz, už jsem vás informoval o výměně své VKV antény. První pořádnou možnost, kdy jsem ji mohl „provětrat“, jsem dostal v úterý 28. června, kdy proběhla výluka východočeského vysílače Černá hora. Jelikož jsem se dříve ke zpracování textu nedostal, plním svůj závazek vůči nadšencům do dálkového příjmu až nyní…

Dálkový příjem rozhlasu v Praze nejen z Ostravy a Vídně

Lukáš Polák Lukáš Polák
Ve středu 1. června se uskutečnila pravděpodobně na dlouhou dobu jedna z posledních výluk zajímavá i pro mě jako obyvatele našeho hlavního města. Možná mi to nebudete věřit, ale při zlepšených podmínkách je z Jižního Města vidět vysílač Liberec – Ještěd, respektive spíše tato hora, na přímý dohled, tedy samozřejmě kromě dalších lokalit, jako jsou například Bezděz a České středohoří vůbec. Jako lovec vzdálených signálů jsem si výluku pochopitelně nemohl nechat ujít.

Na návštěvě u… vysílače Buková hora

Lukáš Polák Lukáš Polák
Není to tak úplně přesné. To jsem se jen opět snažil přilákat čtenáře našeho webu ke svému blogu. Buková hora ovšem figuruje v tomto textu dosti podstatným způsobem. Nebýt jí, tak by vůbec nevznikl. Právě na dnešní den totiž naplánovaly České Radiokomunikace výluku vysílání z této lokality, a tak jsem si opět jako lovec vzdálených signálů přišel na své…

Z Berlína do Brna za pár sekund

Lukáš Polák Lukáš Polák
Lze absolvovat výlet z hlavního města našich severních sousedů do jihomoravské metropole? Ale samozřejmě – na rozhlasových vlnách. Zvykli jsme si na to, že ve výhodných lokalitách posloucháme stanice z okolních krajů. Běžnému posluchači, který je pouze konzumentem už to ani nepřijde. Co na tom, že je v Praze možné poslouchat vysílače, jako jsou Ještěd, Buková hora, Krašov a další? Lovec dálkových signálů ale pochopitelně při výluce některého z nich zajásá a okamžitě zasedá k rádiu.

Výluka rozhlasu z Harrachova přišla vhod

Lukáš Polák Lukáš Polák
Začalo nám krásné počasí a naplno se nám také rozjely výluky VKV i televizních vysílačů. Pro lovce vzdálených nebo vzdálenějších signálů vždy znamení, že by měl být na pozoru. Co se nového na uvolněných kmitočtech objeví, lze tipovat jen stěží, tedy s výjimkou silných vysílačů například v blízkosti hranic. V pondělí 23. května přišla vhod výluka krkonošské frekvence 107,9 MHz, kde je běžné možné zachytit Český rozhlas Sever z lokality Čertova hora.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+