Více

Články označené nálepkou Terestrický příjem - UHF

Zavedení DVB-T2 přijde pozdě. Nikdo už ho nebude potřebovat

Lukáš Polák Lukáš Polák
České Radiokomunikace získaly včera po usilovné snaze konečně možnost testovat v hlavním městě (a později také mimo něj) standard DVB-T2. Ten, jak je známo, umožňuje „nafouknutí“ multiplexu přibližně o třicet procent a teoreticky je tak v něm díky kompresním formátu MPEG-4 možné šířit například až tři stanice ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Potřebují ale vůbec toto vysílání diváci?

Opravdový digitální nášup

Lukáš Polák Lukáš Polák
Opravdovým digitálním nášupem lze nazvat počet terestrických multiplexů, který se mi podařilo zachytit během poslední letní dovolené v srpnu na rozhledně Boubín nedaleko obce Kubova Huť na Šumavě, která stojí ve výšce 1362 m.n.m. Díky tomu vyčnívá kopec vysoko nad ostatní a v podstatě nic nebrání tomu, aby k vám doletěly vzdálené a vzdálenější digitální signály. Na místo činu jsem se vrátil téměř na rok přesně po roce, 20. srpna, a bylo o co stát.

Rána z čistého nebe

Lukáš Polák Lukáš Polák
Těsně před půl šestou odpolední jsem se šel podívat na Interview ČT 24 s Milanem Fridrichem, stále ještě ředitelem zpravodajství České televize. Kdo by čekal, že se o prázdninách nebude dít nic zásadního, těžce by se mýlil. K těmto prázdninám zatím přirovnání okurková sezóna nějak nesedí. Alespoň to platí pro náš web. Byl jsem bohužel mezi těmi, kteří by nečekali, že se téměř večer ještě něco stane, natož natolik zásadního. Obrazovku počítače jsem tedy vyměnil na půl hodiny za televizor.

Dálkový příjem multiplexu 2 z jižních Čech v Praze

Lukáš Polák Lukáš Polák
V minulých dnech došlo v jižních Čechách k očekávanému přesunu vysílání digitálního terestrického multiplexu 2 z kanálu 50 na finální kmitočet 614 MHz (39. kanál) v lokalitách České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch. Protože příjem na původním vysílacím kanálu nebyl v podstatě možný, jeho pozice je obsazena analogovou Jedničkou z ústecké Bukové hory, 603 kW dělá své, byl jsem zvědav, jak bude příjem na 39. kanálu vypadat.

Sledovat analogovou televizi se stále vyplatí

Lukáš Polák Lukáš Polák
Poslední příspěvek jsem umístil na DigiZone do této sekce před více než čtvrt rokem, což znamená, že tedy svým čtenářům blogu, pokud ještě nějací zůstali, hodně dlužím. Rozhodl jsem se tedy věnovat tématu, které mám nejraději – dálkovému příjmu. Protože se toho za poslední týdny dělo v éteru skutečně hodně, začnu pěkně od začátku. Prvnímu lovu vzdálených signálů jsem se věnoval v sobotu 29. května, tedy téměř přesně před měsícem.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+