Více

Články označené nálepkou Rozhlas

Výluka vysílače Buková hora: Dálkový příjem z jižního Bavorska i Kujavsko-pomořského vojvodství

Lukáš Polák Lukáš Polák
10. května jste si na DigiZone.cz mohli přečíst, že v tento den proběhla výluka severočeského vysílače Buková hora. Vzhledem k tomu, že už jsem tuto lokalitu mapoval během výluky podruhé, soustředil jsem se tentokrát na stanice, které nemám v seznamu. Mezi devátou a desátou hodinou dopoledne, jak je ze seznamu zachycených stanic patrné, vládly ještě velice dobré podmínky, pak už šly bohužel velice rychle dolů.

Výluka vysílače Cukrák nepřinesla zázraky. Podmínky byly podprůměrné

Lukáš Polák Lukáš Polák
Vzhledem k tomu, že jsem se delší dobu nevěnoval zájemcům o dálkový příjem, tentokrát bych to chtěl napravit v podobě úlovků na VKV (FM). Ve čtvrtek 12. dubna lákala na uvolněný kmitočet 100,7 MHz výluka středočeského vysílače Cukrák. Počasí ale dálkovému příjmu nepřálo. Bylo skutečně ošklivo – pršelo a venku necelých pět stupňů. Psa ani DXera (lovce dálkových signálů) by ven nevyhnal. Přesto se podařilo zachytit pět stanic, které běžně slyšet nejsou.

Co uslyšíte v Praze, když mlčí Žižkov? Asi byste se divili

Lukáš Polák Lukáš Polák
Následující řádky budou určeny opět pro zájemce o příjem vzdálených signálů, takže pokud mezi ně náhodou nepatříte, můžete klidně přestat číst. :-) Na DigiZone.cz jsme v úterý 20. března informovali o chystané výluce digitálního televizního vysílání a analogového rozhlasu na pražském vysílači Žižkov. Zatímco DVB-T je díky společné jednofrekvenční síti s Cukrákem pro lovce naprosto nezajímavé, jako velice atraktivní se jeví samotný rozhlas.

Dálkový příjem rozhlasu ze Švýcarska a další divy posledních dnů

Lukáš Polák Lukáš Polák
Přesto, že by mě jako astmatika současný stav počasí příliš těšit neměl, kupodivu je tomu naopak. Jako lovce vzdálených signálů mě pochopitelně inverze velice těší, protože zatímco lokální signály jsou dost často oslabovány, ty vzdálenější naopak hrají v kvalitě neobvyklé a pochopitelně se ozývají i stanice, které třeba nemáte po celý rok možnost slyšet. Inu, běžný posluchač se diví, co se to v éteru děje, alespoň poučený laik má pak doslova žně.

Rádio Sázava prozatím příjemně překvapilo

Lukáš Polák Lukáš Polák
Ačkoliv jako lovec dálkových signálů oživení benešovského kmitočtu 89,3 MHz po sedmi letech příliš nevítám, došlo mimo jiné k bezpečnému zarušení Unser Radia Regen, které bylo pro mě jedinou lokální stanicí z Bavorska hrající v Praze, musím uznat, že pro běžného posluchače bude Rádio Sázava podnikatele Miroslava Pýchy velice příjemným překvapením. Nedává-li tedy přednost aktuální „tuc tuc“ hudební scéně nebo popíku mixnutému „árenbíčkem“.

Rádio Jizera, 107 MHz: Další nesmyslný kmitočet?

Lukáš Polák Lukáš Polák
Minulý týden udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) nový kmitočet pro mladoboleslavské Rádio Jizera, jež bude určen pro město Mělník. Jde konkrétně o frekvenci 107 MHz, která by měla mít výkon 200 Wattů. Z pohledu Pražáka považuji tento kmitočet za nesmyslný, jelikož nevidím důvod, proč ho stanice po RRTV požadovala.

Rádio Sázava = pohroma pro dálkový příjem

Lukáš Polák Lukáš Polák
Podnikatel Miroslav Pýcha se chystá v dohledné době na spuštění benešovského Rádia Sázava, které oživne po letech vleklého soudního sporu. Osobně jsem v této věci velice zaujatý, protože bych byl nejraději, kdyby kozmický kmitočet zůstal „mrtvý“ už natrvalo. Je mi v podstatě jedno, jaká stanice tu bude vysílat. Vadí mně samotný fakt, že na frekvenci 89,3 MHz bude vůbec něco vysílat.

Jak jsem si opět vyhodil z kopýtka a stálo to za to

Lukáš Polák Lukáš Polák
Lovec dálkových signálu by neměl nikdy být spokojen s málem, ale naopak se snažit o vzdálené úlovky i za cenu vylepšování své přijímací soustavy. K tomuto kroku jsem tedy byl nucen přistoupit i já. Doposud jsem totiž pro příjem VKV rozhlasu používal „obyčejnou“ anténu Schwaiger 3FM. Jde o běžně dostupný tříprvek od této německé firmy, zkrátka nic zvláštního.

Dálkový příjem rozhlasu v Praze nejen z Ostravy a Vídně

Lukáš Polák Lukáš Polák
Ve středu 1. června se uskutečnila pravděpodobně na dlouhou dobu jedna z posledních výluk zajímavá i pro mě jako obyvatele našeho hlavního města. Možná mi to nebudete věřit, ale při zlepšených podmínkách je z Jižního Města vidět vysílač Liberec – Ještěd, respektive spíše tato hora, na přímý dohled, tedy samozřejmě kromě dalších lokalit, jako jsou například Bezděz a České středohoří vůbec. Jako lovec vzdálených signálů jsem si výluku pochopitelně nemohl nechat ujít.

Na návštěvě u… vysílače Buková hora

Lukáš Polák Lukáš Polák
Není to tak úplně přesné. To jsem se jen opět snažil přilákat čtenáře našeho webu ke svému blogu. Buková hora ovšem figuruje v tomto textu dosti podstatným způsobem. Nebýt jí, tak by vůbec nevznikl. Právě na dnešní den totiž naplánovaly České Radiokomunikace výluku vysílání z této lokality, a tak jsem si opět jako lovec vzdálených signálů přišel na své…

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+