Více

Sdílení satelitních karet je prý nelegální. Ale proč?

Nedávno mě docela zaujal článek serveru Parabola.cz, který se zabýval problematikou sdílení dekódovacích karet ve dvou a více přijímačích. Jak je známo, mnoho programů na satelitu kóduje z důvodu geografické ochrany protože nakupují vysílací práva jen pro území určitého státu, a chtěji zamezit neautorizovanému přijmu odjinud. Jenže co dělat v případě, pokud má divák v domácnosti víc než jeden přijímač? Má si koupit i příslušný počet dekódovacích karet? Zástupci satelitních platforem zřejmě řeknou, že ano, tak jak argumentuje například pan Jaromír Glisník, ředitel platformy Skylink.

Podle něj je sdílení karet echnické opatření, které systém podmíněného přístupu obchází, a tím se podle něj otevírá cesta k porušování vysílacích práv. Jako další argument uvádí, že provozovatel platformy se ve smlouvách s dodavateli zavazuje, že provozovatel (a potažmo i zákazník) musí platit dodavateli za každý televizor, na kterém je v daném okamžiku možno program sledovat.

A zde se dostáváme k problematičtější části argumentace. Slova pana Glisníka chápu, stejně tak bych pochopil, pokud by to samé oficiálně tvrdili i zástupci konkurenčních platforem. Jenže když si to rozměníme na drobné, zjistíme, že striktní zamezení sdílení karet by poškodilo celou satelitní komunitu, a její růst.

Mnoho prodejců dnes prodává tzv. „family sety“, kde nabízí několik kompletů, jednu přístupovou kartu pro hlavní přijímač a další virtuální karty pro ostatní přijímače. Není třeba zapomínat, že dnes většina domácností vlastní víc než jeden přijímač. Pokud se domácnost vybaví satelitem, a hodlá ve stejném čase sledovat víc než jeden program z „chráněné“ satelitní platformy, sdílení se nevyhne. Málokomu se bude chtít investovat do další přístupové karty za plnou cenu, nemluvě o tom, když by další karta znamenala dvojnásobné měsíční poplatky například za rozšířenou nabídku.

Chápu, že v oblasti satelitního přijímu dochází k masivnímu ale zatím tolerovanému porušování práv vysílatelů. Mnoho karet se nelegálně používá na území jiných států, mnoho domácností využívá sdílení, někteří jdou dokonce „natvrdo“ po emulaci. Jenže označovat všechny tyto způsoby za nelegální, a trestat je, to by byl začátek konce rozmachu satelitního příjmu. Emulace je skutečně nelegální a u domácích platforem způsobuje škody, ale rozhodně by se na sdílení nemělo nahlížet stejně.

Celkem by mě zajímalo, kam až tohle může dojít. Zanedlouho možná bude nelegální i sledování placeného sportovního programu ve sport baru, nebo skupinové sledování televize v obýváku s návštěvou. Není třeba zapomínat, že ne všichni diváci, kteří vysílání sledují, za něj i skutečně platí. A tedy, pokud například ja osobně sleduji vysílání britského Sky Sports nebo české Novy sport například ve sport baru, nepřímo tím poškozuji vysílatele, protože se nestávám jeho přímým abonentem. Vím, že tato teorie je absurdní, ale v satelitním světě se těch absurdních teorii vynořilo už mnoho. Nelegálnost sdílení je jen jedna z nich.

Poznámka: Autor článku je šéfredaktorem serveru RadioTV.cz.

Související články na blogu Juraj Koiš

Malata
Malata (neregistrovaný) 88.102.19.---
26. 4. 2010 13:49 Nový

Co zase třepete

Co zase třepete. Samozřejmě, že "sledování placeného sportovního programu ve sport baru" není jen tak z ničeho nic v pořádku. Majitel musí vypořádat v vysílatelem zvláštní smlouvu o veřejném promítání a tím se to legalizuje.

Juraj Koiš
Juraj Koiš (neregistrovaný) 62.245.66.---
26. 4. 2010 14:27 Nový

Vážně?

Vážně? I Sky Sports lze legalizovat na českém území? :-) U Novy, Eurosportu nebo Sportu1+2 bych to pochopil, ale Sky Sports UK, Sky Sports Italia ani Sky Sports DE určitě nejsou určeny pro český trh, a tudíž nevěřím, že je lze legalizovat nebo že by vysílatelé přistoupili na veřejné promítání v ČR.

Malata
Malata (neregistrovaný) 88.102.19.---
26. 4. 2010 14:42 Nový

O Sky Sports si píšete vy, já psal obecně o nějaké programu

O Sky Sports si píšete vy, já psal obecně o nějaké programu. Sám víte, že sledování čehokoliv může být omezené, tak není důvod se nad tím pozastavovat a tvrdit, že to je absurdita. Ve výchozím stavu autorská práva k dílu zakazují takřka všechno.

Juraj Koiš
Juraj Koiš (neregistrovaný) 62.245.66.---
26. 4. 2010 14:44 Nový

Já psal o Sky Sports v článku, takže jsem reagoval na to

Já psal o Sky Sports v článku, takže jsem reagoval na to, když jste mi psal že sport bary to mají legalizované... a proč ten Váš agresivní tón?

Malata
Malata (neregistrovaný) 88.102.19.---
26. 4. 2010 17:45 Nový

Jak z psaného textu poznáte agresivní

Jak z psaného textu poznáte agresivní tón?

Juraj Kois
Juraj Kois (neregistrovaný) 62.245.66.---
26. 4. 2010 18:07 Nový

No napsal jste, že třepu, a bylo vám divné

No napsal jste, že třepu, a bylo vám divné, že se pozastavuji nad něčím, co je podle vašeho názoru úplně jednoznačné, a já jsem jen argumentoval, že tomu tak není :-) tak jsem to bral jako agresivní tón, ten Váš první příspěvek.

plachta
plachta (neregistrovaný) 62.240.184.---
30. 4. 2010 15:25 Nový

sdílím cslink,sdílím Skylink,sdílím UPC

sdílím cslink,sdílím Skylink,sdílím UPC,sdílím Digi_TV..........to koukáte,to koukáte "Co jsem měl dnes k obědu"

Lektor
Lektor (neregistrovaný) 89.24.153.---
1. 5. 2010 15:44 Nový

Každý, kdo nabízí nějakou službu domácnostem,musí počítat s tím

Každý, kdo nabízí nějakou službu domácnostem,musí počítat s tím,že ji mají právo využívat všechny osoby BLÍZKÉ,které tuto domácnost sdílí. Stejně jako se koncesionářské poplatky platí jen jednou za celou domácnost. Citovaný článek z Paraboly měl především za cíl ZMAPOVAT situaci a případnou odezvu trhu, pokud by operátor zkusil tuto možnost nějak omezit, například použitím nového kódovacího systému. Na závěr je třeba zmínit velmi nervózní ukončení debaty ze strany redakce Paraboly- patrně asi proto,že skutečný účel článku byl prokouknut.

KarelCibulka
KarelCibulka (neregistrovaný) 77.48.106.---
27. 4. 2010 21:28 Nový

Jak jsem psal a vy tady zminujete u dvoutunerovém reciveru na satelit

Jak jsem psal a vy tady zminujete u dvoutunerovém reciveru na satelit s jednou kartou a jednou službou Pay-tv(třeba Géčko)tak legální je sledovat na jednom třeba Nova Cinema a na druhém Prima Cool ale nelegální je na jednom sledovat CS Film a na druhém sledovat Novu Sport či HBO.to už je nelegální.
Mimochodem kdo to bude kontrolovat a pokud někdo to poruší,tak co mu hrozí?že sleduje na druhém okruhu PAY-TV na které už NEmá oprávnění?

Kix
Kix (neregistrovaný) 78.102.77.---
8. 5. 2010 14:07 Nový

Nabízí se paralela u kabelové televize

Nabízí se paralela u kabelové televize: u analogové nikoho nenapadne, že "rozbočení" signálu do dvou TV je nautorizovaný příjem. U "rozbočení" karty (opět, v rámci domácnosti) to najednou problém je !? Proč?

Operátor se /logicky/ chytá ustanovení zákona , které jse skutečně tak obecné, že jakékoliv "sdílení" je potenciálně porušením práva autorského. Business je holt business.

Ale:
Stálo by za to zveřejnit ve formě článku stanovisko nějakého právníka, k dané problematice. Je zřejmé, že omezovat se rigidně pouze na technické hledisko sdílení nevede k odpovědi na otázku, zda sdílení v rámci domácnosti představuje porušení ve smyslu společenské nebezpečnosti či možnosti nárokovat škodu vysílateli apod.

Ondřej Caletka
Ondřej Caletka (neregistrovaný) 83.208.77.---
11. 5. 2010 11:35 Nový

Myslím, že spousta lidí by sdílení vůbec neřešila

Myslím, že spousta lidí by sdílení vůbec neřešila, kdyby Skylink a podobní nabízel k jedné hlavní kartě za symbolickou cenu (v řádu stokorun) možnost dokoupení druhé a další karty, na které by byla jen nabídka „Grátis“. Autorským právům by bylo učiněno za dost a i z uživatelského pohledu by šlo mnohdy o levnější řešení. Nemožnost sledovat dva prémiové kanály zároveň by většina domácností oželela.

autorské zákony - zdrapy popísaného papiera
autorské zákony - zdrapy popísaného papiera (neregistrovaný) 195.28.71.---
25. 5. 2010 9:37 Nový

Je zbytočné baviť sa o korektnosti akejkoľvek firmy

Je zbytočné baviť sa o korektnosti akejkoľvek firmy, ktorá ako zásterku na zvýšenie svojho zisku používa autorský zákon. Sú tu aj ďalšie zákony, ktoré na podporu štúdia a vedy povoľujú spracovávať akýkoľvek signál na vedecké účely....

pevy
pevy (neregistrovaný) 212.158.128.---
26. 5. 2010 15:14 Nový

Tomu nevěřím

Tomu nevěřím. Nikdo nebude sdílet kartu s "neplacenými" programy. To, že mohu sdílet placené programy (nemusím je měsíčně platit dvakrát, či vícekrát), to je zásadním lákadlem pro tuto činnost. Můj názor je takový, že pokud ke sdílení dochází v rámci jedné domácnosti (druhý TV třeba v ložnici, dětském pokoji atd.), nemělo by to být nějak postihnutelné (byť teoreticky). To bych potom musel být trestán i třeba tehdy, pokud jeden placený program sleduji a druhý si nahrávám - což už by bylo úplně postavené na hlavu...

Cyrus Smith
Cyrus Smith (neregistrovaný) 90.176.200.---
30. 5. 2010 12:19 Nový

Za pojmem ,,Autorská práva" se dá skrýt ledacos

Za pojmem ,,Autorská práva" se dá skrýt ledacos. Instituce jako OSA a jiné si vytvářejí svůj vlastní výklad zákona a jen odírají různé soukromé instituce a jedince za účelem svého bezpracného zisku.
TO Juraj Koiš: Asi máte chabé znalosti. A jak tak to tady na tomto serveru sleduji i jiní Vaší kolegové občas plácnou pěknou hovadinu (DVB-T, přijímače, satelity). Sky Sport UK a podobné, které uvádíte, si lze legální cestou předplatit a sledovat i na území ČR. Ovšem cena za roční předplatné se pohybuje kolem 60.tis Kč a právo uskutečňovat toto předplatné na území ČR má pouze jedna jediná firma z Prahy. Nikdo jiný. Takže majitel Sport baru nemusí být hned pirát.
Chce to více praxe, více výjezdu do terénu, protože stahování a překládání převzatých zpráv z Netu na Váš server Vás moc vědomostně neobohatí.

George
George (neregistrovaný) 89.111.96.---
3. 6. 2010 23:47 Nový

To by si je zase prodávali vesele uživatelé ;-)

To by si je zase prodávali vesele uživatelé ;-)
jinak k tomu článku, zajímalo by mě jestli platí stejné stanovisko viz. příspěvek na parabola.cz, když si bude uživatel sdílet pouze kanály volně přístupné (sice kódvané) tedy čt 1,2,4 (HD),nova, prima atd. ?

Marek
Marek (neregistrovaný) 81.92.249.---
21. 6. 2010 16:29 Nový

aj poskytnutie druhej gratis karty by bolo

aj poskytnutie druhej gratis karty by bolo zneuzivane.

sss
sss (neregistrovaný) 80.250.10.---
22. 6. 2010 9:02 Nový

A to že jeden člověk musí zaplatit (zprostředkovaně) např

A to že jeden člověk musí zaplatit (zprostředkovaně) např. Nově sport poplatek za sledování ve všední dny např. přes kabelovku a potom ještě jednou za sledování např. přes satelit o víkendu na chalupě je v pořádku?

vikr
vikr (neregistrovaný) 194.228.62.---
24. 6. 2010 18:57 Nový

Možná tomu nebudete věřit

Možná tomu nebudete věřit, ale se vstupem do EU jsme získali i možnost legálně zakoupit cokoli z nabídky SKY. Tedy i výše zmíněný Sky Sport. Vivat EU!! Ceny samozřejmě odrážejí koupě schopnost občanů UK nikoli ČR :-(

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+