Více

Rozhlas a televize Slovenska - politický průšvih roku?

Na Slovensku již několik dní funguje nový veřejnoprávní subjekt. Rozhlas a televize Slovenska alias RTS. Má být začátkem významné reformy slovenských veřejnoprávních médií na jejímž konci se diváci dočkají zrušení koncesionářských poplatků. Tolik teorie. Praxe bude mnohem složitější.

Motivy zřízení RTS jsou totiž vesměs politické. Současná vláda pod vedením sympatické premiérky Ivety Radičové během tří měsíců prosadila vznik instituce, která slučuje neslučitelné. Fungující Slovenský rozhlas s nefungující Slovenskou televizí. Jednu oddluženou respektovanou instituci propojuje se zadluženým molochem, který v určitých oblastech (zejména ve zpravodajství) ztratil veškerý respekt u většinového diváka.

Propojení rozhlasu a televize není apriori špatný nápad. Jde jen o to, jak rychle slovenský ministr kultury s touto myšlenkou přišel, jak rychle ji prosadil, a co vlastně spojil. Na problémy Slovenské televize může rozhlas časem doplatit. Stejně tak se zjednoduší politické ovládnutí obou médií v budoucnu. Zatímco dnes potřebovali politici ovládnout dvě mediální rady a „odstřelit“ minimálně dva ředitele, aby mohli dosadit do obou institucí své lidi, dnes jim bude stačit jedna rada a jeden člověk. A to je problém, který se v plné nahotě projeví až za několik let.

Sloučení rozhlasu a televize krátkodobě nepřinese téměř žádné hmatatelné výsledky. Jedním z mála okamžitých efektů je odvolání kontroverzního ředitele Štefana Nižňanského z vedení STV, a zrušení obou dosavadních mediálních rad. Díky novému zákonu. A to vyznívá jako čistě účelový politický krok. Dělat obří reformu dvou médií jen kvůli tomu, abyste se zbavili jednoho nepohodlného manažera a několika radních, to chce skutečně odvahu. Jen bych rád věděl, co udělá příští vládní garnitura, pokud se jí šéf RTS znelíbí. A jak se budou chovat současní vládní politici v opozici… Projdeme si opětovným rozdělením RTS na dva subjekty a zvolíme dva nové ředitele? Nic není nemožné. Jen se toho trochu děsím.

Autor blogu vede odborný web o médiích RadioTV.cz. V roce 2009 byl redaktorem Digizone.cz a vedl státní informační web o digitálním vysílání Digitálně.tv.

Jose
Jose (neregistrovaný) 88.103.129.---
3. 1. 2011 16:31 Nový

Zajímavá úvaha, takto

Zajímavá úvaha, takto ,,politicky" jsem o situaci na Slovensku nikdy nepřemýšlel. Je, ale pravda, že jsem o ní ,,politicky" přemýšlel v ČR, když jsem si přečetl aktualitu na zdejším serveru o sloučení slovenského rozhlasu a televize.
Je pravdou, že to bývá standardní stav, tedy že bývají tato media v Evropě pod jednou střechou viz. příklad BBC. Je pravda, že pokud by se to sloučilo i v ČR, tak by minimálně odpadli darmožrouti a ničitelé vysílání z jedné nesmyslné rady. Tedy nemuseli by zabírat místa, jak v radě ČT, tak radě ČRo. Po ryze ekonomické stránce by bylo sloučení správné. A v této chvíli nastoupil ten ,,politický moment". Pokud se tu dobře živí, tak nesmyslné instituce, jako je senát ČR. Pokud se tady vedly demagogické kampaně o tom, jak je tato ,,pojistka" životně nutná. Pokud občané byli proti své vůli přesvědčováni a nakonec přesvědčení, že senát musí být. Pak daleko důležitější pojistkou, je právě ono rozdělení rozhlasu a televize. Když by ovládla nějaká strana, kdokoli jednu z těhle institucí, neznamaná to, že by ovládla ještě úspěšně i tu druhou. Takže v rozdělení vidím smysl, té pojistky. Slovensko tedy zmíněnbou pojistku právě ztratilo. Velká Britanie ji řekněme nepotřebuje. My možná raději ano.

Roman
Roman (neregistrovaný) 88.146.176.---
7. 1. 2011 15:32 Nový

Plně s Vaším komentářem souhlasím, jde o účelovou změnu

Plně s Vaším komentářem souhlasím, jde o účelovou změnu, na kterou může doplatit jedině fungující Slovenský rozhlas a to tak, že ho "televizní dluhy" taky "stáhnou ke dnu"... A pak s tím i potažmo slovenský divák, či posluchač...
Současný pan ministr i vláda prostě "neskousli", že v čele televize a ve většině rad obou médií jsou "lidi" bývalého premiéra Fica, tak přišel "nápad", jak jejich funkční období "zkrátit" skrze novou instituci, která u nás nemá žádnou tradici... Navíc rozhlas i televize sídlí každý jinde, společných věcí kromě zpravodajství mnoho nemají... A zrovna v této oblasti, nebo při výběru poplatků, společném marketingu atd. mohou televize i rozhlas spolupracovat i bez toho, aby vznikala "narychlo" nová instituce...
No, jsem zvědavý, co s RTS (RTVS) udělá příští Ficova vláda..., protože podle volebních prognóz bude opět on tím vítězem...
Že by vznikly zase nové instituce...? A co třeba s RTS sloučit i státní tiskovou angenturu...? A to by zase chtělo povolat "nové lidi", ne...?
Obávám se, že vznik RTS je "cestou do pekel"...

pepa novák
pepa novák (neregistrovaný) 90.178.189.---
8. 1. 2011 12:49 Nový

pokud mají veřejnoprávní TV takovou sledovanost jako v SR/ČR

pokud mají veřejnoprávní TV takovou sledovanost jako v SR/ČR , tak je politický vliv na občany tomu odpovídající. Veřejné mínění stále více tvoří soukromá media a vlastně i ty veřejnoprávní TV ovládají zase nějaké zájmové skupiny, obvykle mimo vládu. Spíše jde o rozdělování příjmu veřejnoprávních TV, tedy lupu...

jerseysela
jerseysela (neregistrovaný) 113.205.210.---
12. 1. 2011 8:52 Nový

Nic není nemožné.Plně s Vaším komentářem

Nic není nemožné.Plně s Vaším komentářem souhlasím

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+