Více

Noc s Andělem, čas nostalgie

V sobotu jsem si po nějaké době naladil kultovní pořad České televize Noc s Andělem. Podíval jsem se na jubilejní pětisté vydání, které bylo zároveň jedno z posledních. A Pavel Anděl and gang dokázali znovu ve mně vyvolat nostalgické pocity, že končí něco, co by končit nemělo.

Stejně jako řada dalších pořadů v České televizi, i Noc s Andělem nekončí pro nedostatek tvůrčí invence nebo motivace, ale spíš kvůli penězům. Pavel Anděl přitom patří mezi vytrvalce, kteří se objevují na veřejnoprávní obrazovce. Pořad se vysílal za pěti ředitelů České televize, z toho čtyři z nich přežil, a dostal se i přes první funkční období Jiřího Janečka. Ustál i výrazné programové škrty, které na Kavkách prováděl někdejší ekonomický, pak vrchní a později i programový ředitel František Lambert (ten, kterému dnes Jiří Janeček nedokáže přijít na jméno, byť mu může vděčit za mnoho svých úspěchů). Pavel Anděl ustál prakticky vše, co se ustát dalo, a tak oznámení o konci pořadu přišlo vlastně jako blesk z čistého nebe.

Nikdo to ve skutečnosti nečekal, a sám se divím, že tvůrčí tým Noci měl ještě odhodlání jít dál. Necelých 11 let vysílání o sobotách, každoroční zříkání se Silvestra pro blaho diváka, to jsem vždycky obdivoval. A ruku na srdce – i když jsem Noc s Andělem v posledních dvou letech nesledoval pravidelně, na silvestrovské vydání jsem se podíval úplně každý rok. Byla to totiž jediná smysluplná a inteligentní alternativa ke všem „Mejdanům roku z Václaváku“ a jiným pořadům, kterými nás v poslední den roku zásobují ostatní televize. Samozřejmě, byla to spíš zábava, která běžela na druhém přijímači v domácnosti, protože ten první byl vyhrazen jiným členům domácnosti, kteří se dívali na „tradičnější“ zábavu.

Noc s Andělem se za několik let stala zajímavým fenoménem vysílání Dvojky. Určitou tradicí, která by neměla ze dne na den zmizet. Našla si jádro věrných diváků nejen v České republice ale i na Slovensku, a byla vhodnou a troufám si tvrdit, že i poměrně levnou výplní programu na dlouhé sobotní večery.

Pokud by s iniciativou skončit přišel Pavel Anděl a jeho tým, pochopil bych to. Každý může za 11 let vyhořet a ztratit motivaci. Pokud ale přišlo s touto iniciativou samo vedení České televize, pak to moc dobře nechápu. Programové inovace jsou určitě vhodné, ale úspěšné projekty, které vzbudí dlouhodobou pozornost a pozitivní odezvu napříč kulturní scénou, se hledají jen těžko. Nebo si myslíte, že se ještě najde pořad, ve kterém se setkají špičky kulturní a politické scény na neformálním „alternativním“ posezení v přímém přenosu? Případně, že zlatí slavíci budou spěchat z vyhlášení cen, aby stihli závěr vysílání Noci, aby se ještě na několik vteřin ukázali a nasáli atmosféru?

Přesně to se v sobotu povedlo Pavlu Andělovi. Dokázal na jedno místo dostat mnoho různých osobností, pro které byla čest vystoupit v pořadu byť jen na několik vteřin. A to byl i případ Karla Gotta, který přispěchal ze Slavíků, aby v Noci s Andělem řekl doslova jen dvě až tři věty protože se blížil závěr přenosu.

Jsem zvědav, zda se něco podobného povede i v nějakém jiném pořadu České televize, který si získá tak výrazný respekt osobnosti, byť nebude mít milionovou sledovanost, a nebude určen pro masového diváka. Nechme se překvapit, jakou alternativu nám ČT připraví.

Malata
Malata (neregistrovaný) 88.102.19.---
29. 11. 2009 20:20 Nový

Dlouhé přímé přenosy jsou proto

Dlouhé přímé přenosy jsou proto, že Anděl se nedokáže pořádně vyžvejknout, ztrácí myšlenku, pitomě se směje vlastní blbosti. Schopnější moderátor by dokázal hosty vyzpovídat rychleji a zábavněji. Na druhou stranu chápu, že nejde jen o moderování, ale i o známosti. Musí to být někdo z rybníku, aby k němu lidi ochotně uvolněně šli. Pokud jsem dobře zaznamenal, tak stále ještě není zrušení jisté, jen není další díl v do nového roku ještě objednán. A za zmínku ještě stojí, že i hudební čísla můžou "bouchnout", jako třeba včera ozvučení Anety Langerové, které z nepochopitelných důvodů vypli mikrofon na zpívání a zněla tak jen jakoby bokem z mikroportu či nějakého vzdáleného mikrofonu.

Juraj Koiš
Juraj Koiš (neregistrovaný) 86.49.113.---
29. 11. 2009 23:17 Nový

Do jisté míry máte pravdu, ale pokud jde o to zrušení, předpokládám

Do jisté míry máte pravdu, ale pokud jde o to zrušení, předpokládám, že jde o jistou věc. Byl bych celkem rád, kdybychom se někdy v průběhu příštího roku dočkali obnovení, ale nepředpokládám, že by programové oddělení změnilo své nynější plány.

Petr
Petr (neregistrovaný) 88.103.63.---
2. 12. 2009 19:20 Nový

Zrovna tento pořad jsem považoval za takový správný veřejnoprávní

Zrovna tento pořad jsem považoval za takový správný veřejnoprávní, kvůli kterému se vyplatí platit poplatky. Pořad, který je milý, inteligentní, osobnostmi vážený, rozhodně není nudný a na komerčních televizích jen stěží uvidíme. ČT by se rozhodně neměla snažit honit za sledovaností (pokud má fungovat antimonopolně, tak reklama běží stejně jen na Jedničce). Neříkám, že by neměla své vysílání měnit, ale Noc s Andělem se všem divákům líbil a prakticky zde nebyly špatné ohlasy. Proč měnit něco, co se všem líbí. Kolika lidem se to libí by veřejnoprávní médium nemělo zase tolik zajímat, pokud to není vysloveně propadák.

Jan Nožička
Jan Nožička (neregistrovaný) 85.160.72.---
21. 12. 2009 13:53 Nový

Noc s Andělem mi bude chybět a moc

Noc s Andělem mi bude chybět a moc, sice poslední dobou mi přišla trochu nudnější ale bylo to fajn si večer pustit něco "intelignetněj­šího". Více mě štve zrušení Pomeranče, který neměl krom Madhausu na óčku obdobu, protože kde se maj pak objevovat nekomerční kapely ze světa drsné muziky?

Radmila
Radmila (neregistrovaný) 195.113.48.---
6. 1. 2010 10:08 Nový

Vážený pane Koiši,

Vážený pane Koiši,
s Vašim článkem naprosto souhlasím a také mě jako diváka moc mrzí, že Česka televize pořad Noc s Andělem zrušila a domnívám sem, že udělala obrovskou chybu a je škoda, že tomu tým Noci s Andělem ani lidé, kteří se pohybují v kultuře nebo diváci, nedokázali zabranit tomu kroku České televize. Mě tento pořad rozhodně bude chybět, vlastně už chybí. Každou sobotu jsem s "Nocí" stravila příjemný čas, s velmi příjemnými hosty a poslechla jsem si zajímavou hudbu velmi často od hudebníků, které jsem nikdy neslyšela.

Juraj Koiš
Juraj Koiš (neregistrovaný) 62.245.66.---
6. 1. 2010 12:46 Nový

Vážená paní Radmilo,

Vážená paní Radmilo,
děkuji za Váš názor. Zajímalo by mě, zda jste viděla i nástupce Noci s Andělem, pořad Hotel Insomnia, který běžel poprvé v sobotu 2. ledna. Já jsem se na to díval, a nebyl jsem moc nadšen, bude to potřebovat nějaký čas, aby to dostalo rozumnou podobu. Co si o tom pořadu myslíte Vy?

Tony
Tony (neregistrovaný) 80.82.150.---
7. 1. 2010 14:35 Nový

Byl jsem hodně zvědav na pořad Hotel Insomnia

Byl jsem hodně zvědav na pořad Hotel Insomnia, a byl jsem zklamán.Už z hodnocení autorů tohoto pořadu,že se bude jednat o "alternativní" pojetí pořadu pro mladé diváky,mi jako staršímu divákovi zabylo smutno.A po shlédnutí nového pořadu mi bylo jasné, že tzv."alternativní" pojetí dostalo přednost před osvědčeným.Pořadu Noci s Andělem se jistě dalo něco vytknout, ale jeho sledovanost určitě nebyla tak nízká,aby tento pořad byl zlikvidován.Sou­hlasím s hodnocením, které pan Koiš
prezentuje na této stránce v diskuzi, a čekám na další hodnocení diváků.

Kaňka
Kaňka (neregistrovaný) 212.4.135.---
7. 1. 2010 21:00 Nový

Noc s Andělem jsem sledovala od začátku vysílání až po poslední díl

Noc s Andělem jsem sledovala od začátku vysílání až po poslední díl a byla jsem téměř pravidelnou divačkou. Byl to pořad inteligentní a originální, bude moc chybět a pan Pavel Anděl jako hostitel, byl skvělý. Jestli se vyžvejkl pomalu nebo rychle, poškrabal se za uchem, bylo úplně jedno. Na návštěvě snad také nemelete, Malato, jak kafemlejnet. To bych Vás teda moc poslouchat nechtěla. Hosté byli všichni zajímaví z různých oborů lidské činnosti a přesto, že jsem téměř šedesátiletá, ráda jsem se dověděla něco o mladých lidech, co je baví, jakou mají rádi hudbu , co jim vadí nebo co by chtěli. Štve mě, že je konec, někdo asi moc záviděl popularitu panu Andělovi , ale neviděl tu práci, kterou tomu věnoval, také aby se o svých hostech něco dověděl, udělal si scénář, naco se bude ptát a tak dále. To, co teď má Noc s Andělem nahradit, je děs a hrůza, slátanila a nevkus. doufám ,že to brzy zruší a také přeji panu ASndělovi, aby dostal prostor na jiné televizi.

Radmila
Radmila (neregistrovaný) 85.207.136.---
9. 1. 2010 0:55 Nový

Dobry den pane Koisi,

Dobry den pane Koisi,

precetla jsem si reakci na muj prispevek pod Vasim clankem, ktery me zaujal, protoze jste jeden z mala novinaru, od ktereho jsem cetla pozitivni kritiku na porad Noc s Andelem, za coz Vam dekuji. Priznam se, ze jsem se 2.ledna 2010 na prvni dil noveho poradu Hotel Insomnia nedivala, z jakesi nostalgie a litosti z toho, ze Noc s Andelem skoncila. Videla jsem, ale kratkou ukazku z tohoto poradu a vubec me neoslovila, vim, ze hodnotit cely porad, jen kvuli jedne ukazce nyni uplne fer, ale nemyslim si, ze by tento novy 14. denik byl rovnocenym nastupcem Noci s Andelem. Je mozne, ze namitnete, ze jsme "zaujaty divak", ktery nerad meni, to na co si zvykne, ale myslim si, ze Ceska televize mela spise zachovat Noc s Andelem a dva nove porady nebo jeden z nich nechat jako alternativu a myslim, ze by casem zjistila, ktery z poradu by si nasel vic divaku. Mozna by bylo zajimave pozorovat, jak by se dal vyvyjela Noc s Andelem a novy porad, kdyby mel konkurenci. Myslim si, ale ze Noc s Andelem konkurenci nema, protoze to byl porad, ktery mel prijemnou atmosferu a nekolikrat se mi v prubehu sledovani poradu stalo, ze jsem mela pocit, ze jsem soucasti denni ve studiu, a to neni obvykle. Tvurcum porad a hlavne panu Andelovi bychom meli podekovat za to, ze pro nas, tak zajimavy porad pripravoval a poprad mu, aby opet dostal prostor pro svoji dalsi praci, ktere bude pro nas divaky urcite prinosem...!

Ferenz Futurista
Ferenz Futurista (neregistrovaný) 84.42.202.---
30. 1. 2010 12:31 Nový

Opravdu mi není jasné

Opravdu mi není jasné, podle jakého klíče hodnotíte desetiletou práci Pavla Anděla na moderátorském postu Noci s Andělem. Jeho neschopnost položit relevantní otázku (natož zajímavou) i jeho trapné pochichtávání se v okamžiku, kdy nevěděl kudy dál a na co se vlastně ptát, se v průběhu let staly legandárními a nezřídka parodovanými - trpné výrazy hudeníků, nechápající Andělovu absolutní nepřipravenost, budily pobavení při nejednom večírku. Změříme-li jej s výkony jiných moderátorů českých hudebních pořadů, byl výkon Pavla Anděla erudovaný zhruba na úrovni moderátorů Esa nebo Medůzy. Jedinou záchranou jeho mizerné talk show byl fakt, že se zaměřoval na vesměs nemainstreamové žánry. Hudebníci se tam vždycky rádi ukázali, protože je moc nikde jinde v současnosti nechtějí. Ale Pavel Anděl jako moderátor byl vždycky totální průšvih.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+