Více

Ještě k neutralitě státní digikampaně

Největší poskytovatel služeb satelitní televize v České republice, společnost SES Astra, udělila koordinátorovi české digitalizace Zdeňku Duspivovi speciální ocenění za rychlý proces digitalizace v České republice a za realizaci neutrální informační kampaně k přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Zejména ta druhá část mě zaujala nejvíc, jelikož jako šéfredaktor státního informačního webu k digitalizaci v roce 2009 jsem byl dlouhodobě kritizován některými satelitními platformami za to, že informace na webu týkající se satelitu jsou nekorektní, zavádějící a nevyvážené. Jak se ukazuje, společnost Astra to naštěstí vnímala jinak.

Státní informační kampaň k přechodu z analogového na digitální vysílání je pod palbou kritiky dlouhodobě, a to pro údajnou nedostatečnou neutralitu nebo publikování prý zavádějících informací, zejména o satelitním vysílání. Nejhlasitěji se vůči textům na Digitálně.tv v minulém roce ozýval zejména výkonný ředitel satelitní platformy Skylink Jaromír Glisník, kterému vadily určité formulace v sekci o satelitním vysílání. Především se mu nelíbilo, že satelitní vysílání je podle formulací na serveru převážně placené a že volně vysílajících programů není v této platformě mnoho. Namítal, že kódované vysílání ještě automaticky neznamená, že jde o placené programy – pouze jde o jiný způsob příjmu neplaceného vysílání.

My jsme se snažili o co největší jednoduchost podaných informací – web byl primárně určen pro laiky. Naše argumentace byla, že volných televizí (ve smyslu FTA) na satelitu opravdu moc není. Tomu byla věnována i samostatná sekce webu, která vysvětlovala, proč většina televizí kóduje. Pokud by měl divák zájem jen o neplacené programy, zcela jistě by si pořídil jednodušší set top box jen pro FTA programy. A tam by tvrdě narazil – protože nejznámější české plnoformátové stanice opravdu nevysílají v režimu free-to-air, ale pro jejich sledování potřebuje divák set top box s podporou systému podmíněného přístupu Cryptoworks, a k tomu ještě i příslušnou přístupovou kartu za poplatek. Jde tedy o vyšší investici, zvláště pokud máte v domácnosti víc přijímačů. I proto jsme přistoupili k jednodušší a paušalizované definici nekódovaných – neplacených a kódovaných – vesměs placených programů. Podrobnější dělení těchto pojmů by bylo pro čtenáře matoucí, navíc podrobnosti našel v příslušných sekcích.

Náš spor se tedy víceméně točil kolem definice neplacených a kódovaných programů, další drobnosti jsme upravili operativně, pokud byly připomínky oprávněné. Pan Glisník si i přesto nenechal ujít jedinou příležitost, aby se ve svých veřejných vystoupeních zmínil o tom, jak je celá státní kampaň nekorektní, jak preferuje jen terestrickou platformu, a vůči některým satelitním operátorům je dokonce prý tendenční.
Přitom si dovolím tvrdit, že zejména státní informační web Digitálně.tv udělal mnoho pro zvýšení povědomí o neterestrických platformách. Publikovali jsme desítky článků o možnostech příjmu přes satelit, výhodách a nevýhodách vůči terestrice. Podobně jsme informovali o kabelu a IPTV, a to nejen prostřednictvím článků, ale i přímých odpovědí přes e-mailovou Poradnu.

Ještě mám v paměti několik podrážděných mailů od diváků, kterým nefungoval dostatečně terestrický příjem, a po posouzení okolností jsem jim doporučil přechod na jinou platformu. Jejich reakce byla ve stylu – Co si to vůbec dovoluji radit jim satelit nebo kabel? Vždyť oni mají anténu, která desítky let fungovala, proč to mají teď měnit?!

Abych se tedy závěrem vrátil k hlavní myšlence – osobně mě těší, že společnost Astra uznala, že to s tím státním informováním o digitalizaci nebylo až tak zlé. Za sebe i za původní redakci webu Digitálně.tv mohu říct, že jsme pro neutralitu informací o kampani udělali maximum. A jelikož se většina textů z webu přebírala i do letáku Diginoviny, tak o neutralitě kampaně nemůže  být pochyb.

Juraj Koiš
Juraj Koiš (neregistrovaný) 62.24.87.---
26. 1. 2010 17:52 Nový

Neutralita kampaně je požadavek z Bruselu

Neutralita kampaně je požadavek z Bruselu, kterému se i Česká republika podřídila. Z tohoto důvodu se v kampani rovnoměrně vyskytují i ostatní platformy protože jde sice o přechod z analogového terestrického na digitální vysílání ale v některých oblastech dojde k omezení terestrického přijmu a tudíž by obyvatelé měli být informováni o příslušných alternativách.

cyberfred
cyberfred (neregistrovaný) 89.103.187.---
23. 1. 2010 22:17 Nový

No nevim

No nevim. Ja porad nechapu, proc se v kampani pri prechodu z POZEMNIHO analagoveho vysilani na DVB-T, propaguji ve statni kampani placene platformy ostatnich subjektu. Jasne mistni milovnici satelitnich taliru tim jsou urcite nadseni, ale prechazi se snad z pozemniho analogu na satelitni digital? (Nemam nic proti satelitnimu prijmu, jan nechapu jeho propagaci v teto kampani) A IPTV, nebo kabelovky? Ty v kampani figuruji proc?

cyberfred
cyberfred (neregistrovaný) 89.103.187.---
26. 1. 2010 20:05 Nový

Ano meli byt informovani o alternativach

Ano meli byt informovani o alternativach, ale podle me nemely byt alternativy propagovany stejnou merou jako samotne DVB-T. Kdyz srovnam treba cesky a slovensky web o prechodu, tak ten slovensky je jasne na prvni pohled venovany prechodu na DVB-T a ten cesky??? Dejte do cekeho googlu DVB-T a nenajde to statni informacni web na prni strane vubec, date stejne heslo do slovenskeho google.sk a mate statni web jako prvni odkaz. Proste se nedivim jak si satelitni operatori mnou ruce a oslavuji neutralitu nasi kampane, protoze docela pochybuju ze stejne vedena kampan vubec v nejake jine zemi byla...

YABAKA
YABAKA (neregistrovaný) 89.187.139.---
26. 1. 2010 21:40 Nový

Když v roce 1997 přecházela Premiéra (dnes Prima)

Když v roce 1997 přecházela Premiéra (dnes Prima) z analogového satelitního na digitální satelitní vysílání, tak se žádná státní kampaň nekonala a taky to šlo. A nekonala se proto, že Premiéra byla soukromá televizní stanice, takže proč by ji měl stát nějakou kampaň platit? Totéž má zafungovat i u pozemního vysílání. Kampaň ať si platí ten, koho se týká. Pokud vůbec nějakou kampaň chce.

KarelCibulka
KarelCibulka (neregistrovaný) 77.48.106.---
27. 1. 2010 9:28 Nový

No možná jsem skeptik ale nevěřím že DVB-S či DVB

No možná jsem skeptik ale nevěřím že DVB-S či DVB-S2 bude mít víc jak 50% popuace,to vždy bude doména DVB-T či novější DVB-T2,ale pozemní cestou,přece nejsme na ekonomické úrovni Německa,jen se jí nevalně Blížíme,tomu odpovídá pokrytí přijímači DVB-S(2).

KarelCibulka
KarelCibulka (neregistrovaný) 77.48.106.---
27. 1. 2010 9:30 Nový

web já

web já NEmám...

Miras
Miras (neregistrovaný) 81.201.48.---
1. 2. 2010 8:35 Nový

Je otázkou, zda má být kampaň o DVB-T, nebo o digitalizaci

Je otázkou, zda má být kampaň o DVB-T, nebo o digitalizaci. Česká televize ohormuje diváky procenty, kolik lidí může sledovat DVB-T. Jenomže to je blbost. Ve skutečnosti je velká část území nepokryta muxem 2, 3 a čtyřka? Škoda mluvit. Pokud chci sledovat pozemní vysílání musím mít nejen digitální, ale i analogový příjem. Ale stále jsem ochuzen o "nové" stanice - Cinema, Cool, Barrandov .... Osobně to řeším satelitním příjmem, ale co poradit sousedům, kteří marně čekají na proklamované rozšíření počtu stanic? Celá digitalizace je v našem regionu bezruká, jednonohá obluda. Není divu, že řada lidí, kteří neměli v úmyslu přejít na satelitní příjem, své rozhodnutí přehodnotilo, a nahradilo pozemní anténu satelitním talířem.

Pavlik1957
Pavlik1957 (neregistrovaný) 94.143.169.---
6. 2. 2010 20:07 Nový

Pokud vím, pan Duspiva nic nečinil v době, kdy to bylo potřeba

Pokud vím, pan Duspiva nic nečinil v době, kdy to bylo potřeba. Tedy v době, kdy začal proces přechodu z analogového na digitální terestrický příjem. Tam přišel zcela s křížkem po funuse a byl za to oprávněně kritizován. Na nátlak provozovatelů družic a jejich zákazníků, provozovatelů platforem byla v bruselské direktivě vnucena i otázka satelitního příjmu, ovšem kdo si pamatuje na počátky Národní koordinační skupiny pod vedením p. Duspivy, nebyl tento obor v jejím popisu z r. 2006. Takže pokud mu nyní Astra udělila ocenění, dá se to považovat za výsměch.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+