Více

Jak řeší veřejnoprávní televize nekódované vysílání do zahraničí?

Satelit byl kdysi prostředkem, díky kterému mohl každý divák objevovat nové kultury případně sledovat jinak nedostupné televize z jiných zemí. Tato funkce se pomalu vytrácí, a satelitní platforma slouží jen jako jedna z alternativ pro příjem tuzemských televizních stanic. Z důvodu ochrany autorských práv se desítky dalších programů dostávají do polohy „kódovaných“ a nelze je legálně sledovat na území jiného státu než toho, pro který jsou určeny.

Veřejnoprávní televize nicméně můžou být jistou výjimkou z tohoto pravidla. Jelikož jsou placeny z veřejných zdrojů, do jisté míry pamatují i na diváky za hranicemi, kterým se snaží poskytovat alespoň základní informační servis. Nejjednodušším způsobem jak dostat svůj program k divákům za hranicemi (mimo vysílání přes internet) je právě satelitní distribuce. Díky ní se můžou k programům dostat přímo jednotliví diváci (pokud je vysílání nekódované), a kabelové společnosti můžou tyto programy zařadit do svých nabídek.

Jenže veřejnoprávní televize ve střední Evropě, snad s výjimkou maďarské MTV nebo polské TVP, zatím svým divákům moc obsahu nenabízejí. Někdy je důvodem legislativa (veřejnoprávní televize má v zákoně přesně stanovený počet programů, které může provozovat), jindy zas finance (vytvoření dalšího programu si vyžaduje investice do rozběhu i následného provozu), a v některých případech hraje svou roli i nejasná cílová skupina. Sledovanost a úspěšnost vysílání do zahraničí se obtížně měří, a většinou jde o dotovanou službu.

Ze čtyř zemí Visegrádské skupiny má nejlepší servis pro své zahraniční diváky maďarská televize Duna, jež vznikla právě za tímto účelem. Ta nabízí dva programy pro Maďary žijící v zahraničí s poměrně bohatým obsahem vlastních pořadů a akvizicí. Podobně postupuje i polská TVP, která provozuje kanál TVP Polonia pro Poláky v celém světě. Jenže z finančních důvodů je toto vysílání ohroženo.

Česká televize kdysi nabízela českým divákům v zahraničí nekódované vysílání programu ČT 1 v určitých časech, zejména pokud šlo o vlastní pořady. V ostatních časech toto vysílání blokovala. Později ale tuto roli převzal zpravodajský kanál ČT 24, který vysílá nekódovaně po celý den, ale nabízí jen zpravodajství a vybrané publicistické pořady.

Naproti tomu Slovenská televize nemá vysílání pro zahraničí vůbec, byť management ředitele Štefana Nižňanského se touto myšlenkou vážně zabývá v podobě zamýšleného programu STV 5. Někteří tamní politici ale dokazují, že tomuto nápadu příliš nerozumí. Třeba vicepremiér pro menšiny Dušan Čaplovič se předvedl komickým výrokem, podle kterého by měla Slovenská televize vysílat do zahraničí kódovaný program dostupný jen prostřednictvím přístupových karet. Kdo by si pořídil samostatnou kartu jen kvůli jednomu programu? To Čaplovič neřeší. Nehledě na to, že kódování podobného programu by jen zbytečně komplikovalo situaci těm, kdo mohou mít o podobné vysílání zájem.

Jinou cestu zvolila rakouská veřejnoprávní instituce ORF. Ta na satelitu vysílá speciální mutaci svého druhého programu ORF 2 Europe, kde šíří stejný program jako na ORF 2, ale vynechává akviziční relace, pro které nevlastní celoevropská práva. Kromě toho vysílá nekódovaně pro celou Evropu i svůj sportovní program ORF Sport Plus, jež propaguje rakouský sport. Oba tyto projekty jsou ale v ohrožení. ORF Sport Plus měl ukončit vysílání letos na jaře, nakonec se ho podařilo zachránit díky optimalizaci nákladů uvnitř ORF. Program ORF 2 Europe by ale měl být ukončen v průběhu příštího roku, protože televize nevlastní dostatek práv k pořadům, které běží na tomto programu.

Řešením může být vytvoření zcela nového programu, kde by ORF vysílala kombinaci pořadů ze všech svých kanálů, které může šířit v rámci celé Evropy. Jedná se především o vlastní tvorbu, archivní filmy a seriály, a některé akvizice. Pokud by podobnou cestu zvolily i české a slovenské veřejnoprávní televize, mohla by být satelitní nabídka zase o něco bohatší.

Poznámka: Autor článku je šéfredaktorem serveru RadioTV.cz.

Související články na blogu Juraj Koiš

Luke
Luke (neregistrovaný) 174.6.87.---
15. 3. 2010 15:15 Nový

CT skoncili se zapinanim/vypinanim kodovani na satelitu proto

CT skoncili se zapinanim/vypinanim kodovani na satelitu proto, protoze pry nektere set top boxy to neumeli poradne zpracovat. Skoda. Snad se k tomuto napadu znovu vrati po zavedeni noveho systemu kodovani Irdeto.

V dobe poradu, na ktere nema dostatecna prava mimo CR (hlavne zrejme americka produkce a sportovni prenosy), by mohli obraz kodovat a pridat dalsi video (nebo obrazovy nebo textovy) podkanal s textem: "Ted vysilame program, na ktery nemame prava pro vysilani mimo CR a proto je kodovan. Program skonci v tolik a tolik hodin, po nemz budou nasledovat porady A, B, C v techto casech."

Juraj Koiš
Juraj Koiš (neregistrovaný) 89.24.6.---
15. 3. 2010 16:29 Nový

Ano, to by bylo určitě přínosné řešení

Ano, to by bylo určitě přínosné řešení. Kdysi ale část programu kódovala i Public TV, a zdá se že u ní nenastaly problémy. Určitě by ale byl přínosem určitý "best of" nekódovaný kanál ČT s výběrem toho nejlepšího z ČT 1 a ČT 2.

Petr
Petr (neregistrovaný) 90.181.95.---
16. 3. 2010 1:13 Nový

Vysílání do zahraničí či "Best of"?

Vysílání do zahraničí či "Best of"? Zatím se ČT díky legislativě nedaří spustit ani "ČT HD" :-(

honza
honza (neregistrovaný) 188.175.127.---
23. 3. 2010 0:14 Nový

Ahoj !Abych pravdu řekl

Ahoj !Abych pravdu řekl, docela mě přístup ve věci šíření veřejnoprávní televize, ale i jakékoliv jiné televize, třeba i placené , na území jen domovského státu rozčiluje:

1/ Jednou jsme v Evropské unii, kde jedna ze základních deklarací, na kterých je EU založena ,je volný pohyb osob, volný pohyb zboží, volný pohyb výrobků i služeb....Konečně už si v Bratislavě můžeme koupit třeba rohlík, převézt jej přes hranice do Brna a tam jej sníst, aniž bychom z něho museli platit nějaké clo....nebo nám ho dokonce na hranicích rovnou sebrali....

2/ když už je vysílání placené a jeho příjem je možný jen na kódovací kartu po zaplacení příslušného poplatku, pak opět nechápu - s odkazem na odst. 1 výše, proč si tedy tu kodovací kartu - co by zboží - nemůžu koupit kdekoliv a odvézt si jí v rámci EU kamkoli a tam realizovat své vlastnické právo k tomu vysílání, které jsem si na ní koupil....Když si koupím CD s jakýmkoliv obsahem, můžu si jej odvézt kamkoliv a tam si jej hrát.....Také jsem v jeho ceně uhradil autorský honorář....
Autoři, umělci atd. jsou tedy podle takového přístupu v EU nějací "nadlidé", na které se deklarované obchodní praktiky nevztahují, protože by se právě tato skupina asi nějak poškodila, takže opět vyjímka z tisíce dalších, opět nějaká privilegia jen někomu....Autorské právo snad není zboží ???A jestliže někdo vyrábí a prodává své dílo ve státech sdružených v EU, je to jen o tom, že se takové zboží v rámci EU může legálně dostat a užít do jakéhokoliv členského státu....

Jednou by už konečně měl být učiněný konec všem možným privilegiím nejrůznějších zájmových skupin od zemědělců přes dopravce až po tvůrce zábavy...Asi by se tím dost ušetřilo, v případě veřejnoprávních televizí minimálně náklady na kódování programu a správu karet...zajímavé je, že německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF a regionální TV ale i řada komerčních televizí své vysílání nekóduje a jde to také......

3/ Speciálně v případě veřejnoprávní televize, na jejíž provoz se vybírají povinné koncesionářské poplatky, což není nic jiného než "televizní daň", považuji za velmi diskriminující, proč jako řádný koncesionář nemohu domovské veřejnoprávní vysílání sledovat legálně např. na dovolené nebo služební cestě v zahraničí tak, že si s sebou vezmu příslušné přijímací zařízení včetně karty. Pokud je mi známo, podmínky využíváni služeb Skylinku ani Cslinku takový postup legálně nedovolují.....Mezi ČR a SK už je navzájem mezi koncesionáři vyměněno tolik karet proto, že v minulosti nebylo možné sledovat vysílání sousedního státu na řádnou registraci karty v místě bydliště, že už v tom těžko kdokoliv udělá pořádek - leda všechny karty opět všem vyměnit....

4/Podle posledního mého zjištění fy SKYLINK zřejmě na regionální omezení a práva k vysílání zcela rezignovala, neboť naposledy jsem někomu přihlašoval kartu v Bratislavě u Towercomu a přihlásili na ní na slovenský tiskopis veškeré české i slovenské veřejnoprávní i komerční neplacené vysílání všech pozemsky i satelitně šířených neplacených stanic pro oba státy na neomezenou dobu....Tedy i např. Novu a Primu na Slovensku a Markízu,JOJ a STV 3 v Praze....
Bude snad někdo kontrolovat a jakým způsobem ? , jestli si tu kartu náhodou neodvezu např. do Vídně ??

5/ Kolik lidí, kromě Čechů a Slováků má zájem vysílání CZ a SK televize v zahraničí sledovat? Kolik cizinců umí v EU česky, aby vysílání rozuměli? Nebylo by rozumné kódovat u filmů a jiných převzatých programů jen originální zvuk ??

Honza
Honza (neregistrovaný) 193.179.130.---
24. 3. 2010 11:44 Nový

ČT by měla toho na satelit bez kódování dát víc

ČT by měla toho na satelit bez kódování dát víc. V Německu je na satelitu nejen velké množství veřejnoprávních, ale i komerčních stanic.

honza
honza (neregistrovaný) 188.175.127.---
5. 4. 2010 17:15 Nový

Vážený pane Koiši, 15

Vážený pane Koiši, 15. března jsem Vám do diskusního fora napsal komentář, který jste dodnes "neschválil" , aby byl přístupný veřejnosti.Velmi mě mrzí přístup, který takto svým chováním dáváte najevo.Diskusní fora a komentáíře jsou k tomu, aby mohly být svobofdně prezentovány názory všech. Je to vaše právo neschválit, ale zklamal jste mě, ale ono nejste sám, příspěvky do běžných diskusí už ani neposílám, protože to považuji za ztrátu času vůbec se na internetu jakkoliv angažovat. Chápu, že nemusíte s mým komentářem souhlasit, nicméně kdybyste byl schopný novinář, tak byste můj komentář zveřejnil a doplnil byste své stanovisko proč nesouhlasíte.Osobně si myslím, že by se našlo dost lidí, kteří by s mým názorem na věc souhlasili.
S pozdravem Ing. Jan Šedivý

Juraj Koiš
Juraj Koiš (neregistrovaný) 89.176.114.---
7. 4. 2010 13:37 Nový

Pane Šedivý, dneska jsem se zpožděním schválil všechny komentáře

Pane Šedivý, dneska jsem se zpožděním schválil všechny komentáře. Omlouvám se za to ale loguji se na zdejší blog jen sporadicky, a poslední dva týdny jsem se sem nepodíval protože jsem nepředpokládal, že i v té době ještě bude probíhat diskuze. Ale rozhodně to nebylo tím, že bych s Vámi nesouhlasil, právě naopak, plně se podepisuji pod to, co jste napsal.
Takže ještě jednou, omlouvám se za pozdní reakci.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+