Více

Ceny Elsa i letos zklamaly

Letošní udělování televizních cen ELSA dostálo své pověsti. Komorná až nudná studiová show se i v tomto roce proměnila v exhibici České televize, byť jde o anketu, které se formálně účastní všechny televizní stanice. Jenže co si máme myslet o anketě, kterou rok za rokem suverénně vyhrává Česká televize, a dokonce i Nova je se svou tvorbou jen v roli statisty?

Projekt televizních cen Elsa byl před několika lety zajímavým nápadem, který mohl oživit českou scénu a sblížit veřejnoprávní televizi s komerčními. Místo toho se z ankety stala demonstrace síly ČT na tuzemském mediálním trhu a kredit ankety začal upadat již u prvního živého vyhlášení cen v roce 2005. Již tehdy se ukázalo, oč vlastně v téhle anketě půjde. Když má Nova své ANNO, my v ČT si za větší peníze uděláme Elsu. Jenže zatímco Nova se nikdy netajila tím, že v anketě ANNO propaguje a oceňuje jen sama sebe, Česká televize se u cen Elsa zaštiťovala Filmovou a televizní akademii. Výsledek je ale stejný.

Letos ČT získala cenu v 10 ze 13 kategorii. Tři ceny získala Nova za cyklus Soukromé pasti. Že by se na Nově nenašlo nic víc zajímavého a to ani v kategorii zahraničních pořadů? Asi ne, neboť žádný nebyl v nominován. Rovněž je na pováženou, že akademie dlouhodobě ignoruje televizi Prima. Dokonce i v roce, kdy Prima spustila svá Rodinná pouta, a Ordinace v růžové zahradě ještě neexistovala, se česká komerční dvojka nedočkala žádného ocenění. Není divu, že obě komerční televize tyto ceny bojkotují. Není žádný důvod respektovat anketu, která se ani nesnaží být vyvážená.

Česká televize je největším investorem a producentem původní hrané, dokumentární i publicistické tvorby. Z tohoto titulu si přirozeně zaslouží nejvíc nominací a v konečném důsledku i udělených cen. Ale aby neměla žádného konkurenta až v osmi z třinácti kategorií, to už je na pováženou. Kde není vytýčená konkurence, tam nemůže být ani objektivní vítěz. Nebo by vás bavilo vyhrávat bez boje, když byste neměli žádného soupeře?

Letošní vyhlášení cen navíc nenadchlo ani svým provedením. Zatímco zpočátku se autoři myšlenky zmohli na celkem povedený živý slavnostní večer, v posledních letech se z cen Elsa stává nudná podívaná v malém studiu bez jakékoliv tvůrčí invence. Přiznám se, letošní ceny jsem ani nedokázal dosledovat do konce. Musel jsem je po 30 minutách vypnout, protože se na to nedalo dívat. Komici Petr Novotný a Petr Čtvrtníček předváděli scénky jako na běžícím páse, prokládali je nominacemi a rozhovory s vítěznými osobnostmi. Jenže závěrečný výsledek působil hodně zmatečně a pro diváka neatraktivně. Pokud patříte mezi vytrvalé diváky, určitě vás bude 50-minutový maratón vstupů bez jakýchkoliv dynamických vsuvek bavit. Pokud ale patříte mezi průměrné diváky, nevěřím, že vydržíte dosledovat přenos do konce. A pokud jste sledovali udělování cen z profesních důvodů jako já, tak zřejmě jste to vysílání viděli celé, byť si myslím, že to muselo být s hodně velikým sebezapřením.

Malata
Malata (neregistrovaný) 88.102.19.---
15. 12. 2009 14:48 Nový

To jsou zase žvásty

To jsou zase žvásty. Anno je přímo anketa televize Nova. Jejich protiváhou na ČT bývala anketa Týtý, než přešla na Novu. Elsa jsou ceny České filmové a televizní akademie, stejně jako třeba Český lev. Vůbec nemusí být v televizi, a i když tam v letech 2001-2005 nebyly, tak vyhrávala ČT. Je věcí akademie jak tuhle cenu pojme. Že tomu ani ČT nepřikládá velkou váhu snad na provedení vidět, to už i ty všeljaké sportovce a atlety roku apod. dávají na ČT1 s normálním zábavným večer. Takže se uklidněte a běžte kydat hnůj na správnou hromádku. Pokud se médii zabýváte z profesních důvodů tak byste to (ČT ≠ ČFTA) měl být schopen rozpoznat.

Juraj Kois
Juraj Kois (neregistrovaný) 84.42.150.---
15. 12. 2009 18:38 Nový

Já nekydám hnůj na nikoho, pouze jsem psal

Já nekydám hnůj na nikoho, pouze jsem psal, že takto dělaná anketa nemá smysl, a nemá ani respekt všech televizí. A doporučuji Vám přečíst ještě tenhle článek, vyšel před několika lety u konkurence, psal to tehdy kolega Potůček:

http://www.radiotv.cz/p_tv/t_program/televizn-ceny-elsa-dobr-npad-postaven-na-hlavu/

Malata
Malata (neregistrovaný) 88.102.19.---
15. 12. 2009 19:11 Nový

Jen aby v tom spíš nebyla závist

Jen aby v tom spíš nebyla závist, že zrovna nikdo od vás není v nominační komisi za média. Ceny televizních akademií jsou ve světě běžné a nějakým způsobem odráží aktuální složení akademie, mezi kterými vidím i nějaké ty tváře z nováckých seriálů.

Juraj Kois
Juraj Kois (neregistrovaný) 84.42.150.---
15. 12. 2009 19:49 Nový

Spolehněte se, že závist v tom určitě není

Spolehněte se, že závist v tom určitě není. A kromě toho, nejsem jediný, kdo má na nynější podobu a objektivnost cen ELSA podobný názor.

FRK
FRK (neregistrovaný) 90.180.2.---
15. 12. 2009 21:20 Nový

Já se Vám vážený pane redaktore přiznám že jsem to stopnul po 3

Já se Vám vážený pane redaktore přiznám že jsem to stopnul po 3 minutách..i když je P.Novotný můj oblíbenec - zase jedno velké NIC...řekl bych až - zase jeno velké hov.o...
:/

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+