Více

Přichází revoluce v rozhlasovém FM pásmu

Po mnoha letech se snad konečně dočkáme. Nejvyšší soud zamítl stížnosti českých rádií na opatření ČTÚ, které zavádí nutnost dodržovat v pásmu VKV modulační výkon 0 dBr. V praxi to znamená, že provozovatelé rádií budou muset své vysílače nastavit tak, aby tento parametr splňovaly.

Rozhodnutí soudu zde: http://www.nssoud.cz/files/SO­UDNI_VYKON/2011/0005_2Ao__110_20120607032117_pr­evedeno.pdf

Modulační výkon 0 dBr je běžným standardem v celé Evropě, například všechny rakouské nebo německé stanice jej dodržují a proto mají „tišší“ zvuk nežli česká rádia. Ta tento parametr porušují dlouhá léta, a mají přeřvaný a nekvalitní zvuk, kdy modulační výkon dosahuje 4–6 dBr, v některých případech (třeba Radio City nebo Blaník v Praze) i 7–8 dBr.

Zvýšený modulační výkon mimo jiné příspívá i k rušení zahraničních stanic. Jestliže jsou vedle sebe například dvě německé stanice, obě dodržující výkon 0 dBr, je většina přijímačů vcelku bez problémů schopna kvalitně odladit stanice 200 kHz od sebe, v případě lepších tunerů nebo autorádií pak i méně. Pokud je ovšem vedle sebe česká a zahraniční stanice, česká stanice vlivem přepáleného modulačního výkonu výrazně více „prská“ i do frekvencí kolem sebe a tedy ruší i celkem silně přijímatelnou zahraniční stanici. Srovnání českých rádií na evropskou úroveň tedy zlepší i situaci v zahlceném pásmu VKV FM, vysílače se budou mezi sebou o něco méně rušit a zlepší se i příjem zahraničních stanic.

Naprosto zásadní vliv ale má přepálený modulační výkon na zvukovou kvalitu rádií. Kdo někdy v pohraniční na slušnějším přijímači naladil zahraniční a pak českou stanici, ví, jak otřesný rozdíl to je. Zatímco německé nebo rakouské stanice mají krásný zvuk plný dynamiky s kvalitními basy i výškami, česká rádia oproti nim doslova řvou a zvuk je nekvalitní, zkomprimovaný a plný sykavek. I proto se mnozí již na poslech rádia vykašlali, protože vedle pochybné kvality programu a hudby se české stanice nedaly poslouchat ani po zvukové stránce (toto se bohužel týká i veřejnoprávního rozhlasu, zejména pak ČRo 1 – Radiožurnálu).

Pokud budou rádia nyní nucena dodržovat modulační výkon, rozmyslí si snad i používání nadoraz nastavených kompresorů a limiterů, které zvuk degradují a defakto v tomto nastavení slouží pouze k tomu, aby zvuk stanice co nejvíce řval ale zároveň dodržoval modulační zdvih 75 kHz – což je jiný parametr, jehož dodržování je už delší dobu telekomunikačním úřadem hlídáno. Výsledek je takový, že zatímco zahraniční stanice využívají zdvih dynamicky v rozmezí 30–50 kHz dle promodulování signálu, česká rádia mají konstantní zdvih 70–75 kHz. To také přispívá k vyššímu rušení stanic mezi sebou, ale zejména to opravdu zásadně degraduje kvalitu poslechu.

Vypadá to tedy, že se blýská na lepší časy – samozřejmě pokud ČTÚ bude získané páky na dodržování určité kvality vysílaného zvuku rádií důsledně dodržovat. Konečně si také na ČR přestanou stěžovat okolní regulátoři, kterým samozřejmě překračovaný modulační výkon českých stanic vadil. Zvuk rádií by se mohl dostat na evropskou úroveň a poslech rádia v ČR by alespoň po zvukové stránce přestal být utrpením. Radovat se pak budou i fanoušci dálkového příjmu a milovníci kvalitních zahraničních stanic, protože jim ty české nebudou do poslechu tolik prskat.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je každopádně po delší době alespoň nějakou pozitivní zprávou pro český rozhlasový éter. Doufejme, že přijdou i nějaké další.

Čestmír Polák aura:70
13. 8. 2012 22:58 Nový

Dobrá zpráva

celé vlákno

Konečně dobrý počin ČTÚ, který vstoupí v platnost. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pravomocné a nelze se proti němu již odvolat a to je výborná zpráva. Ještě jsem se však nikde nedočetl o termínech, do kdy se musí uskutečnit a o případných sankcích při jeho nedodržování.

Martin Patera aura:99
-=RYS=- Login: Martin.Hodan
14. 8. 2012 11:38 Nový

Amaterske monitorovani zdvihu

celé vlákno

http://pira.cz/monitor/

Jinak v profi to meri CTU ASMKS automaticke monitorovaci stanice na kopcich.

DT Amater aura:93
DT Amater Login: DT-amater
14. 8. 2012 21:08 Nový

Re: Dobrá zpráva

celé vlákno

Terminy? A neni to tak, ze Nejvyssi spravni soud rozhodl pouze o navrhu navrhovatelu Londa, Frekvence 1 a Evropa 2 na zruseni opatreni obecne povahy, vydaneho Ceskym telekomunikacnim uradem dne 7. 6. 2011, pod c. j. CTU-28 175/2011-605, a tudis dodrzovani modulacniho vykonu 0 dBr muze CTU dal kontrolovat, jelikoz opatreni obecne povahy zustava v platnosti, a to jiz od 7.6.2011?

Kuba Melín aura:93
Kuba Melín Login: kuba.melin
14. 8. 2012 22:22 Nový

Re: Dobrá zpráva

celé vlákno

Podle spolehlivého zdroje to prý začne ČTÚ plošně kontrolovat a pokutovat od 1.1.2013. Do té doby mají rádia čas na nápravu, o tom, že dané parametry překračují je už ČTÚ informoval - měření prováděl na jaře 2012 a zjistilo se, že podmínky porušuje 97 % českých vysílačů.

Podle poslechu bych tipoval, že ty 3 % byl ČRo 3 a Classic FM a nevyhovělo vše ostatní.

pepa novák aura:50
15. 8. 2012 9:02 Nový

díky za info

díky za info. Mě spíše překvapuje, že ČTU nemá páky na ty, kteří nedodržují normy, případně že ČTU dává takové licence, které umožňují nedodržovat kvalitu a nechat frekvence ladem (viz mux4 u O2). A docela mě šokuje, že některá radia mají ještě nějaký domnělý právní podklad/důvod k tomu, aby moly dát žalobu o které píšete, byť to soud zamítl.

david prvy aura:37
15. 8. 2012 16:14 Nový

Na Slovensku

celé vlákno

maju vsetky radia na to cas do 1.9.2012. Nasledne zacne TUSR meranie a ak nepride k naprave tak aj vyrubeniu dost vysokych pokut.
Problem je hlavne u radia Expres,ktore vyslovene kričí na druhom mieste je Hey SK a asi všetky lokálne stanice menej u Fun radia .

Martin Patera aura:99
-=RYS=- Login: Martin.Hodan
16. 8. 2012 10:28 Nový

Re: Na Slovensku

celé vlákno

Na Slovensku je prekroceni 2dBr za 10000EUR. Pokud se do 30 kalendarnich dnu neodstrani, tak druha pokuta ve spravnim rizeni je 40000EUR, pri tretim jde o odebrani licence.

U nas a v tomto technickem pripade je prvni pokuta 30-40000Kc, druha 150000-400000 a treti az 4000000, pak odebrani licence.

V nemecku je prekroceni +3dBr v prvni palbe za 50000EUR, v druhe 200000EUR, treti je odebrani licence.

Pokud je tu nekdo nadsenec do FM prijmu, tak by se s Honzou Kolarem dalo urcite domluvit na vyrobe tistaku a naprogramovanem cipu.
http://pira.cz/nabidka/contact.asp
http://pira.cz/monitor/tech.htm
http://www.pcs-electronics.com
S Markem jsme mluvili o tom, ze bych mu nechal schema DRM/AMSS/SSB/AM+DRM Simulcast vysilace 50kHz-30MHz na bazi modulatoru DDS-PDM s tim, ze do RJ-45 by sel celej MUX-MDI.
Docela by se to uzilo i u nas, protoze tech 41 kanalu v rozhlasovem pasmu 26MHz je volnych. A jsou to nejlevnejsi rozhlasova pasma, tedy v DRM. 10kKc za rok neni tolik. Pokryti stejne jako CB27MHz, staci pouzit duralovou 5/8L z CB s 4-mi radialy a vykon 100W PA a je pokrytej celej kraj. Anteny do auta jde pouzit CB autoanteny. Na pokryti Prahy staci jeden vysilac.

petrsatik aura:10
7. 9. 2012 22:13 Nový

Re: Dobrá zpráva

celé vlákno

Zdravím Vás,p.Melín mám dotaz omlouvám se je to trochu mimo tuto rubriku ,která anténa je v dnešní době nejkvalitnější pro dálkový příjem FM ve vertikální polarizaci?Anténa UKS 14 nebo Chlumecký supersonic.Vlastním antény obě. A další otázka mám, použít předzesilovač 24dB od Terozu přímo na svorky,nebo symetrizační člen, při příjmu u kabelu dlouhého 24m ano nebo ne? Kabel je typ draka celoměděný.Děkuji za odpověd. U Vaší antény jak máte na fotkách z Jižního města, typ Kathrein ABH 01 používáte zesilovač na dálkový příjem nebo ne?.Děkuji za odpověď Petr.Jedná se mi o příjem RADIA KISS 98 z Prahy , COUNTRY RADIA 89,5 , RADIA BLANÍK 87,8 Mhz. Čerčany u řeky.

Radioman aura:10
11. 9. 2012 9:54 Nový

0 dBr - jasná výhoda ?

celé vlákno

Situace není bohužel jednoznačná. Limit výkonu MPX signálu platí pouze v některých evropských zemích, navíc se neuplatňuje jednotná limitní hodnota. 0 dBr požaduje Německo, +3 dBr Švýcarsko ve svých německy mluvících kantonech, ve francouzsky mluvících je bez limitu. V Rakousku se toleruje +3 dBr. Holandsko limit neuplatňuje vůbec, Francie také ne. Na základě měření je obtížné prokázat, že se zvyšováním výkonu MPX signálu významně stoupá rušící potenciál vysílače, pokud je dodržen špičkový kmitočtový zdvih. Více než dvě dekády věnovaly některé firmy vývoji zařízení, které optimalizují využití FM vysílače, zajišťují přesné dodržení kmitočtového zdvihu a čisté spektrum modulačního signálu v oblastech nad 53 kHz a v okolí pilotního signálu. Omezení výkonu MPX signálu jde proti tomuto trendu, uplatňovanému na celém světě, s výjimkou některých evropských zemí. Výkon MPX signálu, omezený na 0 dBr způsobí určité problémy v případě mobilního příjmu (rušení při průjezdu lokálních minim VF pole je hlasitější než užitečný signál). Není vyloučené, že na snížení výkonu MPX signálu tlačí (v Evropě) lobby, zaměřené na rychlejší digitalizaci rozhlasu. Omezení reálného pokrytí FM vysílačů může vyvolat vyšší poptávku po digitálním rozhlasu. Snížení výkonu MPX signálu zřejmě nebude znamenat nižší míru zpracování signálu (nižší "kompresi"), ale pouze vysílání silně zpracovaného signálu s nižším kmitočtovým zdvihem, což není dobrá zpráva pro "HI-FIsty".

david prvy aura:37
15. 10. 2012 16:44 Nový

Re: 0 dBr - jasná výhoda ?

celé vlákno

Tak Slovensko je už vyše mesiaca "tichšie". Je to teraz konečne zjednotené. Nemáš pravdu že každá krajina to bude mať ináč. Ide o novú smernicu EU. Každá krajina v EU na ňu postupne prejde.Za mňa osobne to vítam lebo konečne prestali niektoré stanice vyslovene kričať. Ich produkcia bola častokrát skreslená. Jedine kto sa môže sťažovať sú majitelia malých šuštítok kúpených niekde na trhovisku....

Kuba Melín aura:93
Kuba Melín Login: kuba.melin
14. 9. 2012 14:21 Nový

Re: Dobrá zpráva

celé vlákno

V současné době je nejkvalitnější anténou pro FM příjem asi anténa designovaná švédským DXerem Peterem Körnerem. Existují dva typy, 15.12 a 19.3 - tedy patnáctiprvek a devatenáctiprvek. Jsou mnohem kvalitnější, než Supersonicy a podobné.

Zesilovač se v dnešním plném pásmu spíše nevyplatí používat, pokud je nutný, je lepší v krabičce na stožáru než na svorkách antény.

Já anténu ABH01 nemám, tu má kolega Lukáš Polák, ale instalaci jsem zařizoval já. Příjem je bez zesilovače, ten by se v Praze zahltil.

Pokud chcete přijímat pražské vertikální stanice v Čerčanech, může být ABH 01 vhodnou volbou. Ze současných antén na trhu je asi nejlepší, navíc má dvouprvkový reflektor, což je v oblasti s rozbitým signálem (odrazy od kopců atd.) určitě plus.

Jan Bilíček aura:10
31. 1. 2013 18:54 Nový

Re: Dobrá zpráva

celé vlákno

V Mikulově od 1.1.2013 v důsledku snížení modulačního výkonu nechytáme ani jednu českou rozhlasovou stanici a to ani na přídavnou anténu !!! Hlavně, že chytáme spoustu rakouských stanic, kterým nerozumíme ani slovo.

Jan Bilíček aura:10
31. 1. 2013 18:55 Nový

Pohraniční oblasti jsou od 1.1.2013 bez signálu českých rádií

V Mikulově od 1.1.2013 v důsledku snížení modulačního výkonu nechytáme ani jednu českou rozhlasovou stanici a to ani na přídavnou anténu !!! Hlavně, že chytáme spoustu rakouských stanic, kterým nerozumíme ani slovo.

timberland333 aura:10
7. 8. 2013 11:53 Nový

timberland ブーツ

celé vlákno

timberland ブーツ 私たちは、ティンバーランド­の話数日前に導入して、靴の最後のこのティンバーラ­ンドティンバーランドのAtim­berland、その後外にある、ティ­ンバーランドも記念テーマで、舌はチームのロゴを持­っており、同じことが最後となってい青の色のが、今­回は全体的な色は、よりアクティブになっているだけ­でなく、マルチカラーのファッションで、ノスタルジ­ックな雰囲気のいくつかを明らかにする ティンバーランド カジュアル ボート シューズ.

Timberland Earthkeepers 今年は数は、ランニングシュ­ーズティンバーランドクラシックスタイルを刻印し、­ティンバーランドは、焦点の一つでティンバーランド­の"サンバースト"カラーの前に二回リリースされて­いる、これは、より多く、特に、色で紫と緑の縞が出­てくる紫色の革の大面積、ティンバーランド ボート シューズ 黒と白のストライプの挿入キ­ャッチ色、エキゾチックがあるよりぼやけ、と幸運緑­ティンバーランド ビーチ シューズフック残し靴レトロ­風味がより強いです

ティンバーランド オックスフォード ティンバーランドティンバー­ランドは、ランニングシューズ初期のバージョンの新­しいものではありませんしていてですが、今、このア­ンティークモデルティンバーランドは再び山を聞いて­きますし、黄褐色、青と白、ティンバーランドスタイ­ルの再解釈と、テラティンバーランド チャッカ ブーツは実際には非常にハイ­テクセクションです靴、通気性のメッシュ生地、PU /種族ミッドソール、目に見­えるエアソールクッションとG-TEKユニットは、アスリー­トのために必要な機能、このプロフェッショナルなイ­メージを提供し、NEW BANLANCEティンバーランドを誇­示するのに十分であると好意的に比較した timberland シューズ.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+