Více

Nové vysílače německého DAB+ zachytitelné v ČR - podívejte se na mapy pokrytí

U našich západních sousedů pokračují v poslední době v zkvalitňování pokrytí digitálního rozhlasu DAB+, a to jak zemských multiplexů, tak celoněmeckého balíčku. Vysílá se v pásmu VHF III (174–230 MHz) a to s vysokými výkony, příjem je tedy možný i v českém vnitrozemí. O dálkovém příjmu DAB+ vyšlo na DigiZone už několik článků, já jsem naposledy o DXingu digitálního rozhlasu psal společně s Lukášem Polákem v článku o příjmu bavorského vysílání ve středních Čechách.

Z vysílačů spuštěných v druhé polovině roku 2012 a na začátku roku 2013 pokrývají hned tři zásadním způsobem území ČR a dávají tak možnost jak příjmu DAB+ v dosud nepokrytých lokalitách, tak rozšíření počtu přijímaných kanálů na některých místech. Pojďme se na všechny vysílače s velkými přesahy do ČR podívat blíže, a to včetně map pokrytí.

Mapy v plném rozlišení si zobrazíte kliknutím na mapky v článku. Zdrojem dat pro mapy jsou koordinační data Bundesnetzagentur.

Prvním z velmi strategických vysílačů je Hof-Ochsenkopf. Tento vysílač zásobí signálem VKV a DVB-T velkou část západních Čech a části severních a středních Čech. Od druhé poloviny roku 2012 se zde vysílá s výkonem 10 kW také DAB+ multiplex na kanále 11D. Z Ochsenkopfu se již dlouhou dobu šíří také druhá bavorská síť na kanále 12D, s výkonem 1 kW ale není přesah do ČR výrazný. Vyzařování do ČR není u obou sítí nikterak omezeno, silný multiplex na kanále 11D tak doletí celkem daleko do vnitrozemí.

10 kW ND

Další z bavorských vysílačů, legendární Hoher Bogen, který byl za totality pro mnoho nadšenců jediným zdrojem normální hudební produkce a to formou vysílání Bayernu 3 na frekvenci 94,7 FM, vysílá DAB také na kanálech 11D a 12D, v obou případech se sníženým výkonem 4kW, resp. 3kW, navíc je zde směrové omezení do ČR (ERP do ČR je maximálně 200W). Koordinován je ale výkon 10 kW se směrovým omezením na ČR (ERP směrem do ČR bude maximálně 750 W), v budoucnosti tedy může tento vysílač ještě mírně zesílit. I přes směrové omezení pokrývá většinu západních Čech, zachytit jej pak lze i v jižních nebo středních Čechách, a příjem s výpadky je možný i na některých místech Prahy.

10 kW D s potlačením 12 dB na ČR

Z Bavorska se přesuneme do Saska – zde už nějakou dobu vysílá DAB+ s vysokým výkonem 10 kW vysílač Dresden-Wachwitz. Šíří se zde celoněmecký multiplex na kanále 5C a také saský multiplex na kanále 9C. Vyzařování vysílače je všesměrové, a tak signál i přes pohraniční hory doletí do vnitrozemí ČR, stabilní příjem je možný i na vyvýšených místech Prahy a v jejím okolí, dále třeba v Liberci nebo v Kladně.

10 kW ND

Nově spuštěným DAB+ vysílačem je Chemnitz-Geyer. Vysílá se zde na kanálech 8D a 5C, a to opět s 10 kW a všesměrovým vyzařováním. Signálu ve směru do ČR opět brání hradba Krušných hor, ale i tak signál doletí do části severních, západních a středních Čech, příjem s výpadky je opět možný i na některých místech Prahy.

 10 kW ND

A nakonec, během několika dní začne DAB+vysílat i z dalšího vysílače s velkým přesahem do ČR – Schafbergu u Löbau. Odtud se do české kotliny šíří třeba známé Radio Lausitz, které lze kvalitně poslouchat i v Praze a okolí (ač v poslední době je již silně rušené českými vykrývači). Výkon vysílače by měl být 8 kW (zkoordinováno je ale až 10 kW). Vyzařování má mírné omezení na Polsko, do ČR ale útlum psaný není – takže by směrem na naše území měl vysílač pálit plným výkonem. Na silný signál DAB+ se tak může těšit Liberec a okolí, příjem by dále měl být možný v severních Čechách a také velké části středních Čech včetně vyvýšených míst Prahy a okolí. Signál z Löbau by mohl být právě v Praze a okolí silnější než z Dresdenu, a tak se místní lovci mohou těšit na bezproblémový příjem kanálu 9C. Vysílání celoněmeckého multiplexu na kanále 5C se ale z Löbau zatím neplánuje.

8 kW ND

Pro příjem DAB+ z Německa je vhodný přijímač s anténním vstupem – ať už tuner nebo přenosné rádio. Některé přenosné přijímače lze celkem jednoduše vstupem na anténu vybavit, více informací najdete zde na DigiZone ve fóru nebo v již zmiňovaném článku. Slušným „startem“ do příjmu DAB+ může být třeba rádio Sony XDR-S56DBP. Dovybavení anténním vstupem není složité a cena je velmi příjemná – vejdete se do 2000 Kč. Zakoupit ho lze v Německu za cenu 65–70 EUR, v ČR už se prodává také, například na e-shopu http://www.ab-com.cz/sony-xdr-s-56-dbp.html

Anténa pro DAB, zisk 12 dB

Samozřejmostí je pak výkonná střešní anténa, nejlépe s nízkošumovým pásmovým zesilovačem pro pásmo VHF III. Nejvýkonnější anténou na trhu je Kathrein AV12, kterou již prověřilo mnoho lovců DAB+ vysílání. Anténa dosahuje úctyhodné délky přes tři metry a zisku až 12,5 dB. Alternativou může být Emme Esse 15RB3, která dosahuje podobného zisku za nižší cenu. Obě antény nabízí DVB Servis – http://www.dvbservis.cz/pro­ducts.php?cid=2

Během roku 2013 a 2014 se pak plánuje další výstavba DAB+ sítě v Německu, spuštěny mají být třeba vysílače Wendelstein a Untersberg, které by mohly být zachytitelné na vyvýšených místech jižních a středních Čech. O startu vysílačů se na DigiZone určitě včas dočtete :)

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+