Více

V. Bárta - Hušák české politiky aneb média v postmoderním světě.

Za poslední dobu jsme měli možnost mediálně pozorovat dva „nad-člověky“ – Aleše Hušáka a Víta Bártu. Dvě osoby, které jsou považovány až za diktátory. Dva nadlidi, kteří místo chození kanálem zkoušejí, co unese objektiv kamery. A diváci.

Bárta z hrocha

Musím říct, že například Aleš Hušák v tomto předvedl opravdové umění. Klobouk dolů – poté, co vše se dělo a děje kolem Sazky má schopnosti stále veliké. Nadopován kapačkou z nemocnice působí v diskuzních pořadech stále suverénně a přesvědčivě. Myslím, že VB má v tomto slušný vzor a jsem zvědavý, jak se bude jeho mediální masochismus vyvíjet. Zatím totiž velmi „bravůrně“ jede zásadní linii:

– neodpovídá na to, na co je tázán
- nevyvrací konkrétní důkazy z novin, jen obecně říká – je to nevoňavé
- na většinu otázek odpoví tím, že za vše může stavební lobby
- celou PR průpravu postavenou na tom, že MD čistil od špíny (že až nečestnými praktikami – zastavování staveb vyděračským způsobem apod. jaksi zapomíná – účel světí prostředky), mu lidé, zdá se, sežrali, takže munici k obhajobě má
- vždy teď bude říkat, že je Mirek (bohatý) Dušín, který ušetřil 7mld na MD – kdo z vás to má?
- zásadně mlčí k nahrávkám, kde on sám učí kolegy své učení: špiclovat, infiltrovat a nasazovat holky. Nahrávka se v jeho hlasové vyjímečnosti dost blbě označuje za falzum tak jako jeho písemný bussinesplán
- překvapivě se neomlouvá (vypadalo by to blbě)
- popřít lze úplně všechno

Vítek

Novinář sedící, píšící

Možná se mýlím, ale mám pocit, že obecenstvo zatím Bártu zásadně nezatracuje. Zatím mám dojem, že je to tak 50/50. Proč? Domnívám se, že za to můžou média sama. Sice záslužně sbírají a čmuchají, ale někdy mám pocit, že zvěřejňují každou marginálii, kterou najdou. Tím se na světlo neustále dostávají další a další kauzy. Jedna střídá druhou a efekt často veškerý žádný. Tím soustavně snižují práh úrovně toho, co „se nemá“. Dokola opakované „drobné neřesti“ se stávají pro společnost normou. Pak, když přijdou s raketou, opravdu zásadní věci, tak ta má již oslabenou razanci. Lidi to pořád dokola už prostě nudí.

Druhým problémem jsou samotné zdroje a praktiky novinářů. Různé kompro, které se šíří – jeden práská druhému, kdo komu co sype, ten se brání stejným postupem, protože sypou všichni. Do toho naběhne jiný novinář se skrytou kamerou, vyprovokuje akci, z ní je pak bublina a panáčku tradá – občas se stane, že se i novináři seknou. A v tom je problém. Vznikne guláš, kdy se často probírá více to, kde novinář k informaci přišel, než podstata problému. A za to si často novináři mohou sami. Tuplem vyndají-li z jednoho diktafonu baterky (my tě fakt jako nebudem nahrávat), přitom mají jak pistoli v ponožce záložní. Je to fér? Těžko říct. Ale bohužel někdy to celou podstatu znevěrohodňuje, dodává munici druhé straně. Důkazem budiž čím dál tím častější legrace MYSTIFIKACE (což je mimochodem také novinářská a filmařská technika – viz M.Moore apod.)

Méně je někdy halt více

Nemůžu si pomoci, ale někdy prostě novináři moc tlačí na pilu. Všechno je špatně – „proč jste to neřekl dřív?“ „Proč to říkáte tak brzy a bez důkazů“. Z každé druhé pitominy se dělají monstrkauzy a lidé jsou unavení. Podstata uniká. Jistě, stejně jako politickou reprezentaci budeme mít za další dvě generace už zkušenější – férovější, tak to samé platí i o novinářích. Ne všichni jsou dnes profesionálně nezaslepení za „jedinou pravdou“. Všechny země si tím musely projít, trvalo to desetiletí. A u politiků je to prostě o tom, že se musejí zničit sami. A to doslova. Až budou první opravdové politické mrtvoly (ano, až se začnou mezi sebou střílet), bude to mít za prvé jasný efekt v tom, že se nakonec vzájemně vystřílejí. A za druhé novináři předpokládám budou mnohem více vážit, co zveřejní. Dávat si bacha, jestli někdo na ně naopak nešije boudu (a tím nenarážím na nynější kauzy). Začnou se věnovat zásadním tématům – pouze velbloudům, a přestanou pěstovat komáry do velikosti velbloudů.

Jestliže se obloukem vrátím k Vítu Bártovi – je zváštní, že novináři do teď málo (jestli vůbec, ale nezaznamenal jsem to) řešili otázku: Může vůbec majitel bezpečnostní agentury vstoupit do politiky? Jistě, že nelze nikomu nic zakazovat zákonem. Ale jsou jisté obory, které již čistě vnitřní morálkou jedince (slyšel jsem teď termín politická hygiena) musí definovat jistou stopku pro veřejnou funkci. V což tedy silový byznys počítám. Zjednodušeně – když například vlastním armádu detektivů nebo prodávám zbraně, tak mne to vylučuje býti politikem. A z toho navozujicí – jak to, že může společnost uvěřit prodeji firmy bratrovi za stamiliony, když firma oficiálně dle rejstříku vydělá před zdaněním 3–10 milionů? Kde na to mladší bratr vzal? Úvěr?

Vítek, zdá se, si z Aleše zatím nebere příklad. Je emotivní (otázka jak moc hraně – smích, pláč – jedno oko nezůstane suché). Vít tak je buďto: opravdová poctivost sama nebo je opravdu velký hráč. Jsem zvědav, co nám mediálně ještě předvede.

Mue
Mue (neregistrovaný) 217.170.97.---
11. 4. 2011 10:39 Nový

Pěkné

Pěkné.
K pánům Hušák/Bárta se vyjadřovat nebudu, souhlasím ovšem s tím, že nás média příliš krmí každou pitomostí. Bohužel i ta, která si hrají na seriózní. A je velmi smutné, že média, která se označují za investigativní/se­riózní publikují poslední dobou velmi často blbosti. Viz například známá "digitální stopa" Kmenty z MfD. Takové digitální stopy jaké publikovali vyrobím za 10 minut. Bohužel, velká část národa tomu nerozumí a tak jim to "žere".

Nazor
Nazor (neregistrovaný) 158.196.129.---
12. 4. 2011 12:02 Nový

Pane Friči:

Pane Friči:
Méně je někdy halt více nebo ... holt více
Předně Bárta x Hušák je velký rozdíl. Hušák je arogantní, Bárta ani zdaleka. Jiří Paroubek, David Rath, Lubomír Zaorálek, Mirek Topolánek, Václav Havel Vám pyšní, povýšení nebo jako nadlidé (asi) nepřipadají?(.)

Teď k Bártovi:

- neodpovídá na to, na co je tázán
není zcela pravda (zvláštní je, že média věří Kočí a Humlovi všechno a Bártovi vůbec nic, kromě toho, na co se ho média ptala?, pokud vím, první kdo se pořádně ptal byl Václav Moravec v neděli (vzhledem k Vašemu článku se zeptám: Viděl jste nedělní OVM na ČT24 po 13:30?)).

- nevyvrací konkrétní důkazy z novin, jen obecně říká - je to nevoňavé
Důkazy? Pana Kmenty - údajného člena ODS? Tento již dávno ztratil svou objektivitu, o ostatních parlamentních politických stranách (konkurenci VV) se ani nebavme, ty mají skandálů až až nejen z minulosti (např. pan Gazdík zapomněl na svého kolegu Kalouska a Bartáka, padáky, štábní systém a kdoví co ještě), ODS (slavná velká privatizace a plnoi jiných tunelů nejen v Praze, Morava - špehování kolegů), ČSSD (Bakala a OKD, Gross a jeho tajné policejní týmy Mlýn, Hradec a špehování kolegů, Kraus jako Director v Ghanské továrně na kakao, najmenovaná Vesecká, co nadělala tolik škody (Paroubek doslova řekl "Lituji, že jsem Veseckou nainstaloval do funkce nejvyšší státní zástupkyně" - No promiňte ale nainstaloval, to je podle mě vrchol - tuto odpovědnost spolunese i ODS, která jí tam nechala), Palas - penzion za 16 milionů, o kterých nikdo nic moc neví). Bytové skandály členů ODS a ČSSD jen dodávám. KSČ(M) a jejích 40 let moci, o různých názorech které zastávají dodnes ani nemluvě. TOP09 + KDU-ČSL - Ministerstvo obrany (většina vojenských předražených zakázek, vyrovnání s církvemi). A teď církve (alias falešní moralisté) - ano ty, které celý národ přes 500 let jen obíraly jak duchovně, tak především finančně, železná kráva včetně telat a požitků z těchto - vše patřilo farářovi, lákání milodarů, olamování starších lidí, aby jim odkázali majetek, o čarodějnických procesech ani nemluvě (upálit člověka a tvrdit, že když to přežije je čaroděj, když ne, tak sorry, mýlili jsme se mu už po smrti bude dost jedno. Mimochodem vzdělaní kněží těžko zpochybní, že nevěděli, co dělají.). Patrně na tomto nic moc špatného nevidíte.

- na většinu otázek odpoví tím, že za vše může stavební lobby
- celou PR průpravu postavenou na tom, že MD čistil od špíny (že až nečestnými praktikami - zastavování staveb vyděračským způsobem apod. jaksi zapomíná - účel světí prostředky), mu lidé, zdá se, sežrali, takže munici k obhajobě má
Co se týče toho, že Bárta se pokusil udělat na dopravě pořádek, je pravda (že (asi) nebyl úspěšný je jiná věc).
- vždy teď bude říkat, že je Mirek (bohatý) Dušín, který ušetřil 7mld na MD - kdo z vás to má?
Pravda konkrétní důkazy nepředložil, motiv však tato lobby má a to pořádný a jeden z nejstarších na světě - peníze. A mimochodem, peníze ušetřil

- zásadně mlčí k nahrávkám, kde on sám učí kolegy své učení: špiclovat, infiltrovat a nasazovat holky. Nahrávka se v jeho hlasové vyjímečnosti dost blbě označuje za falzum tak jako jeho písemný bussinesplán
- překvapivě se neomlouvá (vypadalo by to blbě)
Omlouvat? A co mnou výše jmenovaní, ti někdy chybu uznali a omluvili se? Nevšiml jsem si.
Ale k Bártovi: Za co by se omlouval, za to, že plnil přání svých zákazníků, jako každý férový podnikatel/živ­nostník podle hesla "Náš zákazník náš pán". (Téměř nebo Zcela) všechny důkazy pořídil proti zadání někoho z klientů. Patrně Vás nepřekvapuje, že politici ODS se nechali špiclovat navzájem, tudíž zadat něco někomu Vám nepřijde tak špatné jako to vykonat.

- popřít lze úplně všechno
Toto říká mnoho lidí, zatím jsem si u Bárty nevšiml toho, že by jako někteří jiní politici o černém tvrdil zarytě, že je to bílé, když už všichni vědí, že je to černé.

Pane Friči, chtěl bych Vám navrhnout, jestli bysate se kromě Bárty nezaměřil i na jiné, jak jsem podotkl v tomto bodě:
- nevyvrací konkrétní důkazy z novin, jen obecně říká - je to nevoňavé
věřím, že zjištění z tohoto bude zajímavé nejen pro Vaše čtenáře, ale i Vás osobně.

Přeji Vám, pane Friči mnoho úspěšných článků.

Milan
Milan (neregistrovaný) 212.158.128.---
13. 4. 2011 10:49 Nový

Bártův bratr mohl mít plat třeba 10 milionů měsíčně.Jsou to totiž

Bártův bratr mohl mít plat třeba 10 milionů měsíčně.Jsou to totiž náklady firmy, jestli Vám to tedy něco říká. A zisk firmy mohl být klidně 1 Kč ročně. Takže tato "Paroubkovská" teorie Vám trochu pokulhává.

Komenski
Komenski (neregistrovaný) 78.45.126.---
14. 4. 2011 15:56 Nový

A já bych p.Fričovi ještě připomněl, že:

A já bych p.Fričovi ještě připomněl, že:
- morální a finanční marasmus v této zemi zavedli (rozuměj finančně podporovali) všichni sponzoři stran ODS, ČSSD, KDU-ČSL (nyní zčásti TOP09),
- o tom,že ABL přímo podporuje VV, víme všichni (i ti,kteří VV volili),
- že ABL není žádná dobročinná společnost, ale detektivní a bezpečnostní agentura, také,
- že se všichni mafiáni bojí ABL, je jasné jako facka,
- členové dříve vládnoucích stran se desítky let "obdarovávali" daleko vyššími částkami a většinou na úkor státu, pan Bárta ze svého obdarovává své věrné,
- již desítku let se pouze mluví o majetkových přiznáních,ale dokud bude vládnout mafie, nikdy nebudou (je zajímavé,že návrhy příslušných zákonu vždy předkládá tzv. opozice a jsou zamítány),
- kdyby se totiž majetková přiznání (včetně obchodních společností,pocho­pitelně) uzákonila, vč. sankcí(od zdanění po propadnutí), ukázalo by se, kdo ten rozkradený majetek vlastně má,
- český stát je v situaci, kdy státní dluh a každoroční deficity (viz letošní 130 mld.Kč) se neumoří snížením výdajů o nějakých 10%, ale minimálně o 30% - fixní (mandatorní) výdaje našeho nabubřelého státu to ovšem ani náhodou neumožňují,
- připravovaná reforma je tedy jen "kosmetickým závojem",který má zakrýt rozežranost státní správy a pod rouškou jakési nesmyslné důchodové reformy radikálně zvýšit daně na všechno - tedy DPH. Nicméně ani jednotná daň 17% nebude stačit,uvidíte.

Chápu,že půlmilionový dáreček od Víta Bárty a spekulace jestli je to novodobý narcis-spasitel a komu je podoben, je mediálně daleko jednodušší, než "probrat" se v seznamu nejbohatších sponzorů ODS/ČSSD, projet si katastry,obchodní rejstříky (s chybějícími povinně uveřejňovanými závěrkami nikým nepokutovanými) a pokusit se dokázat,že ten či onen majetek nemohl pořídit z řádně zdaněných peněz.

Pan Bárta a jeho VV je strana vytvořená na objednávku - nikdo jiný zatím nenabídl očistu politiky od dinosaurů (mafiánů) a po pravdě - buď se od nich očistíme (jako to museli udělat jak v USA, Itálii, tak i jinde), anebo skončíme v marasmu úplném.

Vojtěch Frič
Vojtěch Frič (neregistrovaný) 78.24.12.---
14. 4. 2011 16:17 Nový

Milane,

Milane,
u mne je oznaceni paroubkovska vtipne :)

strucne - vase dojmologie "treba" vs fakta - VB priznal, ze mel plat 1mil mesicne, ze by v nizsim stupni rizeni mel jeho bratr vice by bylo minimalne zvlastni, ale budiz. Jestli vam neco rika povinnost odevzdavat vysledovky a dalsi dokumenty na soud, tak vite, ze auditovana spolecnost akciovka dava i zpravu auditora, ktera je dohledatelna a tam se pise, ze ridici pracovnici stali firmu 23
23.105 tisic korun, za 2010, takze Matej Barta asi nemel 10mio mesicne...

Vojtěch Frič
Vojtěch Frič (neregistrovaný) 78.24.12.---
14. 4. 2011 16:21 Nový

Ja nepisu o ODS,CSSD, Topce a dalsich

Ja nepisu o ODS,CSSD, Topce a dalsich... nikdo nerika, ze jsou svati. Rozebiram toho, kdo se medialne presentuje jako svaty (nebo skorosvaty), kdo spicluje klienty (podle zatim dostupnych informaci) a v zajmu "dobra" pouziva, zda se, praktiky, ktere nejsou koser, dle meho nazoru.

ABL naprilad popira, ze by VV podporovali a ja problem vidim v tom, ze je tu spousta podivnych dezinformaci a manipulaci, coz vychazi take z podstaty, ze nekdo, kdo vlastni silovou firmu vstoupi do politiky. Problem vidim v tom, ze ten marasmus cele to okolo jeste zhorsi. Lide propadnou totalni desiluzi a budou volit extremisty. Coz bude dle meho zasluha VV - prisli s populismem (moraliste, kteri maji maslo na halve), populisti po nich budou jeste drsnejsi...

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+