Více

Talentovaná plichta

Souboj podzimu. Souboj plný očekávání. A výsledek? Kdo je vítěz, kdo poražený?

Vítězná Prima

Z pohledu dlouhodobých průměrů sledovanosti za poslední dva roky se zdá, že nedělní večery nad 1mio diváků v 15+ je vítězství. Grataluji. V přímém souboji v cílovce 15–54 je dokonce Prima o poznání lepší než Nova. Větším vítězstvím možná ale je, že slušným selfem u silného pořadu Prima nahání i zbytek týdne.Zatím. Sledovanost generuje sledovanost. Ale. Nemohly by čísla očekávaného blockbusteru, ověřeného ze zahraničí být lepší? Mohly.

Vítězná Nova

Vítězná v tom jak rozbít snažení konkurence. Lze předpokládat, že za okolností, kdy by Nova masáží kolem Talentmánie neroztříštila divákovu pozornost, mohla Prima dosahovat mnohem větších čísel. Myslím, že 1,5 mio s přehledem. V případě kvalitního pořadu jako takového, mohlo to být VyVolení Déjà vu, s překročením 2mio. Což by byl mega úspěch Primy. Nově se podařil myslím cíl – omezit prostor Primě. Sežrat jim diváky sledující castingshow, zničit téma hledání talentu, pomstít se za přetahovanou kolem licence CSMT. Což je překvapivě silný motiv. Tak urputně ničit vlastní mediální silou nějaké téma jsme ještě Novu neviděli. Talentšílenstvím se myslím podařilo dost lidí odradit, prostě všeho moc škodí…

Vítězný kdo?

A propos tahanice kolem licencí jsou asi pro odbornou veřejnost to nejzajímavější. Přijde mi zvláštní, že Fremantle šel do křížku s partnerem, který za posledních 10 let utratil za formáty desítky až stovky miliónu (Nova a Markíza). Nebylo by normální slušně upozorňovat svého nepozorného partnera, že se blíží vypršení opce? Stalo se tak? Netuším, jen mi to celé přijde divné. I následná reakce Novy s Talentmánií to naznačuje. Celé to působí jako msta…

Kdo tak pouze získal byl Fremantle. Údajnou smlouvu na několik let s Primou a Jojkou. Prodal licenci na CSMT. S Novou údajně (dle AHA, pravda…) podepsali dohodu o právním nenapadání jejich Talenmánie. Jak jinak, než dohodu za peníze. Z čehož by museli mít na Jojce a Primě určitě upřímnou radost. Těžko říci jestli je to pravda. Ovšem co víme, tak právní reakce na „talnet formát“ Novy nikde. Prostě zvláštní.

A v neposlední řadě – originál Frementlu je schopen konkurovat a porážet marketleadra trhu, jehož podíl je stále abnormáně vysoký. To se v prezentacích formátu Fremantlu určitě neztratí.

Z tohoto souboje tedy vzešel jako vítěz ten třetí –  licensor. Ale jistá pozitiva nakonec pocítí i divák. Prima si zlepšuje sebevědomí, vlastní programovou profilaci, pocit, že může hrát rovnocenou hru. Finančně si nijak zásadně nepomůže. Snad jen divákovi uleví a časem bude moci krátit reklamní breaky. Nově zase přistřihnutá křidélka prospějí. Otázka je, jak moc se to podařilo. Jak dlouho bude ještě Nova škrcena a tudíž programově stagnovat.

V tuto chvíli se zdá, že ten největší TV souboj za poslední dobu se rozpliznul. Nikdo není jasným tahounem. Není tu jasná porážka Novy, není tu propadák Primy. Žádný pořad není „celostátním tématem“, netvoří se nové fenomény, kterým by se pak mohli zabývat intelektuální vědátoři.

Ale hlavní sdělení tohoto podzimu je – ať už Talentmánie nebo další show na jaře bude ve 3D! :) Jak slibil Mareš…

FRAME100R – FACEBOOK

www.frame100r.com

Související články na blogu Vojtěch Frič

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
19. 10. 2010 21:23 Nový

Docela mě překvapila ta zpráva co byla na Nově

Docela mě překvapila ta zpráva co byla na Nově .... jak lékaři operovali roboticky a přenos byl přenášen v 3D technologii a do 3D zobrazovače, kde to sledovali s brýlemi další přihlížející lékaři na druhé straně ČR :-) Mareše nejlépe nevidět ani černo-bíle :-D

Slavek
Slavek (neregistrovaný) 194.213.198.---
22. 10. 2010 14:32 Nový

Díky za pohled ze zajímavého směru

Díky za pohled ze zajímavého směru.
Každopádně mně ale zarazil termín "marketleadr trhu". To je něco jako "trhu, leadr trhu..."? Omlouvám se, ale nemám rád tu hatmatilku, kterou se někteří lidé rádoby z "velkého businessu" tak rádi prezentují.

Josef
Josef (neregistrovaný) 85.207.129.---
1. 11. 2010 21:43 Nový

Hojes mě se líbí víc prima skrz pro mě lepčí prostředí a chování

Hojes mě se líbí víc prima skrz pro mě lepčí prostředí a chování moderátorů.
Jaro by mě v 3D jen na nově nějak netanklo.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+