Více

Jednoduchý recept na podporu české kinematografie a TV filmů

Jednoduchý? Rozhodně: dávat podporu (v nijak závratných částkách) filmům, které jsou spíše TV látkou (když člověk čte ty scénáře, tak je to většina). Hlavní podmínkou bude, že film nesmí do kino distribuce. Elegantní, nepřímá regulace filmů v kinech.

Asi to ne úplně každý producent uslyší rád, ale hlavní cesta k podpoře kinematografie totiž je točit méně filmů do kin, minimálně těch s podporou grantu. Z čísel UFD vyplývá, že v posledních letech klesá návštěvnost českých titulů. Některé jsou na tom tak bídně, že dosahují návštěvnosti v řádech jednotek či desítek tisíc diváků. Přitom v minulých letech byla návštěvnost domácí tvorby velmi dobrá, filmového fanouška zajímaly české filmy. Ovšem všeho moc škodí. 49!!! premiér za rok 2009? Ano, sice včetně dokumentárních titulů, ale i tak je to šílené číslo. Dochází k naprosté devalvaci filmových titulů. Příkladem budiž například „film“ TV Nova Jménem krále. Ten sice nevznikl za přispění fondu, ale je to film, který vznikl jako pilot do TV (a samozřejmě nikoliv s filmovým, ale televizně-seriálovým rozpočtem). Když už ho Nova  měla, tak proč s ním nejít do kin, že? Sice logická byznys úvaha, ale i Nově se toto harakiri vrátí jak bumerang, možná cestou přes Rumunsko. Lidi jsou zahlcení, přestávají chodit na českou produkci. Čímž trpí i „opravdové filmy“, na kterých se TV Nova podílí jako  koproducent.

A jak by mohl takový „regulační systém“ fungovat? Nezávislí producenti by si sami určili, jestli žádají na fondu o příspěvek na „velký“ či „malý“ (rozuměj TV) film. V případě získání podpory pro malý film by pak mohli pro rozpočet shánět další prostředky a při jednání s TV by byli pro TV rovnoceným partnerem co se financování projektu týče. Museli by ale splnit podmínku, že film společně s koproducenty nedají do distribuce, respektive mohou dát, za určitých podmínek. Je totiž možné, že se nakonec se film natolik povede, že si „velkou“ distribuci zaslouží. Pak by ale producent musel dotaci či půjčku vrátit, vyplatit ji. Do fondu by při této TV dotaci producent částku poměrně vracel z případného prodeje vysílacích práv do dalších zemí.

Dnes fond TV projekty z principu nepodporuje, což je myslím velká škoda.

A k čemu to?

Minimálně dojde alespoň k malému omezení počtu filmů v kino distribuci. Ale nejdůležitější je, že ty opravdové filmy (filmové filmy) by poté mohly z fondu získavat větší zdroje. Což u projektů typu Lidice, 3 sezóny v pekle či Pouta a pod. jedině pomůže. Zbyly by pak zdroje také na lepší propagaci, což je největší kámen úrazu i kvalitních filmů (například zmíněných Pout). Toto je podpora české kinematografi­e. Nebo?

Ivan Štefka
Ivan Štefka (neregistrovaný) 90.179.142.---
6. 12. 2010 10:50 Nový

Ano, to je určitě také

Ano, to je určitě také cesta.

Tripsi
Tripsi (neregistrovaný) 89.176.219.---
7. 12. 2010 16:17 Nový

Nechápu proč by měl stát podporovat českou kinematografii

Nechápu proč by měl stát podporovat českou kinematografii. Vytváří tak na trhu jen další deformace, tak jako každá dotace!

belzebub
belzebub (neregistrovaný) 78.45.93.---
8. 12. 2010 23:50 Nový

Taky naprosto nechapu proc by vubec stat mel podporovat toceni

Taky naprosto nechapu proc by vubec stat mel podporovat toceni jakychkoliv filmu. Bud nekdo natoci film na ktery lidi chodit budou a pak se zaplati a producent muze udelat dalsi. Nebo to bude spatny film, moc lidi na nej nepude a producent po zasluze zkrachuje a nebude nas obtezovat nekvalitnimi filmy.
Nejvetsim varovanim budiz pan Uwe Boll, ktery diky dotacim EU toci absoluni, s prominutim, sracky, ktere jsou pravidelne prohlasovany za jedny z nejhorsich filmu vubec. Pres jejich absolutni neuspech ale Uwe toci dal. Toci totiz diky dotacim.

Z mych dani je podporovano mnoho veci se kterymi nesouhlasim. Nerikam ze dotovane filmy me trapi ze vsech nejvic, ale nevidim jediny duvod proc bych mel prispivat na filmy, a to at do kina nebo do tv.

Vojtěch Frič
Vojtěch Frič (neregistrovaný) 78.24.12.---
9. 12. 2010 8:37 Nový

Panove, fond je financovan z ruznych zdroju, ne ze statniho rozpoctu

Panove, fond je financovan z ruznych zdroju, ne ze statniho rozpoctu, takze to nejde z "vascih" dani. Mimo jine navstevovane filmy naopak fondu penize prinaseji, plus do fondu prispivaji divaci ze vstupenky atd atd.

Ze se filmy financuji z fondu, po cele Evrope, je proste fakt. Otazkou je jak tyto penize prerozdeluji. Mimochodem stejne tak lze mluvit o divadlech, ktere take jsou financovane z ruznych grantu.

Ivan Štefka
Ivan Štefka (neregistrovaný) 90.179.141.---
10. 12. 2010 14:42 Nový

Možná že důležitým krokem, na místo státních dotací

Možná že důležitým krokem, na místo státních dotací, by bylo zamezení šíření nelegálních kopií filmů po internetu, což odebírá producentům zisky....Bohužel se zatím neobjevila žádná metoda, která by tomuto nelegálnímu šíření zamezila,čímž chápu producenty, že žádají státní peníze...neb stát neochrání jejich investici......

tripsi
tripsi (neregistrovaný) 90.180.179.---
10. 12. 2010 22:50 Nový

Pořád nevidím důvod

Pořád nevidím důvod, proč bych měl přispívat lístkem do kina na nějakej další český film.

kokosak77
kokosak77 (neregistrovaný) 89.250.109.---
14. 12. 2010 9:53 Nový

tripsi:

tripsi:
Protože prostě jinak další český film nebude, resp. bude jeden nebo 2 za rok. Určitě jste chodil do knihovny, představte si, že placením členského příspěvku jste přispíval k nákupu knih (a nejen že jste je všechny určitě nečetl, ale dokonce kolikrát šlo úplné pitomosti). Prostě smiřte se s tím, že nežijete v izolaci. V opačném případě byste nemohl ani autem na dálnici. Nemluvě o tom, že platíte věznice (a dá-li Bůh bydlet v ní zřejmě nebudete :-)

Ararel
Ararel (neregistrovaný) 109.238.32.---
20. 12. 2010 7:00 Nový

Ivan Štefka:

Ivan Štefka:

Žádná ochrana proti kopírovaní filmů a hudby nikdy nebude vše co se dá přehrát tak jde okopírovat.

fric.blog.digizone.cz
fric.blog.digizone.cz (neregistrovaný) 195.191.54.---
29. 3. 2011 21:54 Nový

Jednoduchy recept na podporu ceske kinematografie a tv filmu

Jednoduchy recept na podporu ceske kinematografie a tv filmu.. Tiptop :)

fric.blog.digizone.cz
fric.blog.digizone.cz (neregistrovaný) 195.191.54.---
22. 4. 2011 11:25 Nový

Jednoduchy recept na podporu ceske kinematografie a tv filmu

Jednoduchy recept na podporu ceske kinematografie a tv filmu.. Great idea :)

fric.blog.digizone.cz
fric.blog.digizone.cz (neregistrovaný) 195.191.54.---
26. 4. 2011 17:44 Nový

Jednoduchy recept na podporu ceske kinematografie a tv filmu

Jednoduchy recept na podporu ceske kinematografie a tv filmu.. May I repost it? :)

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+